Середа, 22 Травня, 2024

Американський винищувач часів Другої Світової війни знайшли на Тернопільщині

У Зборівському районі активісти знайшли уламки американського літака-винищувача часів Другої Світової війни. Розкопки продовжуються. Куди направлять історичні експонати, дізнавався ternopil-future.

Пошук літаків в Україні

Громадська організація «Пошук літаків в Україні» поблизу с. Оліїв у Зборівському районі на Тернопільщині віднайшла американський винищувач Р-39. Головою пошукової групи є Андрій Кір’янов. Він прокоментував, що у львівському Музеї загиблих бойових літаків облаштують експозицію, куди увійдуть і уламки цього літака.

Громадська організація зареєстрована у 2020 році. За рік її члени віднайшли два літаки, а ще 26 місць падіння інших винищувачів.

Літак працював за часів Другої Світової війни. На цій території з 14 по 17 липня 1944 року відбувалися повітряні бої. Під час Сандомирської операції збили близько 10 схожих винищувачів. Про літак Р-39 остання інформація датується 7 липня 1944 року. На місці падіння віднайшли номер літака. На місці падіння літака віднайшли табличку з числами «25Е-975», а ще помітили номер двигуна 31847. За радянським обліком повинні були б бути цифри 42975, про це зазначив Андрій Кір’янов. Інформацію в архівах продовжують шукати.

Андрій Кур’янов розповідає, що американці поставляли до Радянського Союзу літаки із білою зіркою. Влада СРСР замальовувала їх червоним кольором. Тому треба проводити дослідження в архівах, бо на око неможливо визначити походження та призначення літака.

Окрім винищувача Р-39, знайшли гільзи пістолета «Браунінг» на глибині 1-1,5 метра, а також шматки металу, частини обшивки.

Американський літак в Україні

Порівняли віднайдені запчастини зі старими світлами та з’ясували, що це «Аерокобра».

Белл Р-39 «Аерокобра» — американський винищувач, яким користувалися Сполучені Штати Америки під час Другої Світової війни. Використували ці літаки радянські військово-повітряні сили. Вони характеризувалися надзвичайною ефективністю, адже збили найбільше ворожих літаків. Найчастіше використовували на східноєвропейському фронті. Часто перебували літаки у Франції, Великобританії, Італії.

Літак мав інноваційне технічне забезпечення, чим дуже допоміг під час воєнних дій. Белл Р-39 «Аерокобра» не був придатний для використання на великій висоті. Деякі країни навіть перепродували його, адже траплялися смертельні випадки при звичайному взлеті. Двигун був розташований по центру фюзеляжу, а повітряний гвинт приводив у рух літак завдяки довгому валу. Ця частина керування розташовувалася під сидінням пілота. Також, Р-39 «Аерокобра» — перший літак-винищувач, який мав триколісне шасі. Серед недоліків: нагнітання в циліндри двигуна внутрішнього згорання, відсутність ефективного турбонагрірвача.

Такі знахідки для України не нові. У 2020 році вже зареєстрували уламки Р-39, які віднайшли на дні Чорного моря в Криму, поблизу села Новофедорівка.

Про всі наступки знахідки часів Другої Світової війни повідомляє громадська організація «Пошук літаків в Україні».

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.