Практично щороку на території Тернопільської області продовжують знаходити стародавні артефакти та сліди поселень місцевих племен, які дозволяють прочинити завісу життя наших предків. Більше на сайті ternopil-future.
Археологічні розкопки в селищі Залізці
Одним з цікавих місць, де вдалося знайти чимало артефактів є селище Залізці на Тернопільщині. Відомо, що історія міста бере свій початок з кінця 15 століття. В цей час Залісці отримали Магдебурзьке право, що мало позитивний вплив на розвиток економіки міста.
Археологи тутешнього музею спільно з представниками Інституту археології провели розкопки на території так званого «Старого міста». Дослідження проводилися в приватних господарствах з дозволу власників.
В результаті археологічних розкопок вдалося прослідкувати хронологію забудови центру Залізців. Так, в 15-16 столітті в місті споруджували дерев’яні будинки на дубових палях, які встановлювали в болото.
Однак, люди почали селитися в Залізцях ще задовго до їх заснування. Ще до запровадження християнства на річці Серет були поселення. Для того, щоб з’ясувати масштаби перших поселень, археологам довелося провести додаткові розкопки.
Науковці знайшли предмети побуту, яким налічується 400-500 років, серед яких: металеві вироби, посуд, керамічні люльки. Однак, однією з найцікавіших знахідок був шкіряний пояс з 17 століття. Предмет одягу дуже добре зберігся завдяки унікальному складу археологічного шару в Залізцях.
Кам’яний саркофаг в селі Озеряни
Археологи Борщівського краєзнавчого музею неподалік села Озеряни натрапили на унікальну знахідку. Історики розкопали кам’яну гробницю зі скелетами древніх людей.
Дослідження показали, що в кам’яному саркофазі знаходилися тіла молодих людей, один з яких був підлітком. Окрім цього біля поховання знайшли десять амфор, відшліфовану сокиру та намистини з бурштину.
Знайдена гробниця належить до періоду проживання на території Тернопільщини культури кулястих амфор (приблизно IV-ІІІ тисячоліття до нашої ери). Поховані люди були практично втиснуті в саркофаг і мали підняті руки. Подібні випадки рідко зустрічалися в стародавніх похованнях.
Усі знайдені археологічні знахідки передали на зберігання Борщівському краєзнавчому музею.
Варто додати, що поховання кулястих амфор часто знаходили на території Тернопільщини, завдяки чому вдалося добре дослідити життя культури. Для тіл споруджували гробниці, які складалися з декількох кам’яних брил.
Цікаво, що свою назву культура отримала завдяки посуду, який виготовляли у формі круглих амфор, що мали невеликі вушка на плечах.
Оборонна система замку у Вишнівці та скляні гранати
У 2017 році на території Національного заповідника «Замки Тернопілля» проводили археологічні розкопки. Науковці та студенти досліджували, де ж саме проходив оборонний бастіон замку.
Дослідження увінчалося успіхом: вдалося віднайти оборонну систему замку на глибині трьох метрів та скляні гранати датовані 15 століттям.
В Тернопільському обласному центрі охорони та наукових досліджень розповіли, що саме скляні гранати є найцікавішою знахідкою. Адже для Тернопільщини це рідкісний випадок і подібний артефакт знаходять вперше.
Скляні гранати належать до доби Великого князівства Литовського. В 15-17 столітті Тернопільська область входила до його складу.
Розкопки на території Тернопільського замку
Напевно найбільше артефактів було знайдено на території Тернопільського замку. Щороку археологи проводять розкопки та дослідження, намагаючись зрозуміти як виглядала будівля декілька століть тому.
Зокрема, під час розкопок знаходили предмети трипільської кераміки та побутові речі, що належали черняхівській культурі. Вік колекції з часів трипільської культури налічує шість тисяч років.
Речі черняхівської культури датуються 3-4 тисячоліттям до нашої ери. Окрім цього археологам вдалося відкопати південно-західну та західну сторони замку. Наразі історикам так і не вдалося встановити, коли збудовані стіни замку, які будівлі розташовувалися на подвір’ї замку.
Знайдені артефакти поставили низку питань перед дослідниками. Так і не зрозуміло, чому на території замку знайдені залишки черняхівської культури, оскільки зазвичай їхні поселення знаходилися в долинах річок. При цьому побутові речі виявили на узвишші, де раніше знаходилася будівля прадавнього замку.
У 2018 році біля Тернопільського замку археологи випадково натрапили на мощення 19 століття. Як згодом з’ясувалося це господарське приміщення, що раніше примикало до замкового палацу. Згідно з історичними документами під господарськими будівлями мали б знаходитися укріплення 16 століття.
Кургани та давньоруські поховання 13 століття
У 2019 році на території села Кордишів Шумського району археологи знайшли давні кургани та поховання часів 13 століття. Розкопки на околиці села тривали майже дев’ять років.
В давньому кургані дослідники виявили 14 поховань, вік яких налічує чотири тисячі років. Могильник мав декілька шарів, які охоплюють не один історичний період. Зокрема, тут знайшли артефакти як часів комарівської культури, так і з княжої доби.
В Тернопільському обласному центрі охорони та наукових досліджень розповідають, що їм вдалося розкопати групову могилу, де поховали п’ятеро людей. Біля скелетів знайшли прикраси – намисто з кварцу, шийну гривну, бронзові браслети та скроневі кільця. Могильник належить до бронзового віку.
Окрім цього дослідники натрапили на дитячі могили часів давньоруської культури 13 століття. Археологи вважають, що це був курган давньоруської доби з ритуальним ровом для поминок. Ймовірніше за все, в могилі поховали дитину знатного роду. Варто додати, що вперше за останнє століття на Тернопільщині вдалося віднайти подібне поховання.
Усі знайдені артефакти передали на зберігання в Шумський краєзнавчий музей. Натомість людські останки передали на дослідження в Інститут археології НАН України.