Тернопіль справедливо називають одним з найцікавіших міст, адже воно знаходиться в самому центрі Західної України. Місто поєднало в собі австрійську архітектуру спільно з колоритом Галичини, а також надзвичайно красиву природу Поділля. Повідомляє «Ternopil-future».
Тернопіль має довгу та цікаву історію. Здавна місто знаходилося на перетині важливих торгових шляхів, що вплинуло на його розвиток, культурні та духовні особливості.
Стародавні поселення на місці Тернополя
Археологи знаходили на місці Тернополя сліди поселень часів палеоліту, а саме раннього кам’яного віку. На думку науковців, територію міста почали заселювати ще 200 тисяч років тому. Свідченням цього є рештки тварин, які знайшли в селі Великий Глибочок та Пронятин. Зокрема, археологи віднайшли рештки мамонта, волохатого носорога та північного оленя.
Неподалік сіл Дичків і Лозова науковці знайшли поселення трипільської культури. З часів бронзової та залізної доби до наших часів дійшли залишки поселень культури Ноа та Гельштатської культури.
В «сарматський період» на території майбутнього Тернополя активно розвивається черняхівська культура. Про це свідчать археологічні знахідки в Кутківцях, Пронятині, Білій, Підгородньому, Буцніві та Мишковичах. Науковці вважають, що на Тернопільщині тісно перетиналися слов’яни та германські племена.
Часи середньовіччя в Тернополі
Епоха середньовіччя як і для більшості слов’ян була досить складною. Вони змушені були боротися за своє існування, саме це змушувало племена об’єднуватися. На території Тернополя активно починає розвиватися празька археологічна культура.
За свідченням археологів, територія, де зараз знаходиться Тернопіль, спочатку входила до складу Теребовлянського князівства, а згодом входила до складу більших адміністративних одиниць.
З початком сварок та міжусобиць в Київській державі розпочалася активна боротьба за землі. Торкнулася вона і Теребовлянського князівства, яке в той час знаходилося у складі Галицького князівства.
Офіційне заснування міста Тернопіль
Не так багато міст у світі можуть похизуватися точною датою свого заснування. Офіційною датою заснування Тернополя вважають 15 квітня 1540 року. В цей день коронний гетьман Ян з Тарнова отримав від польської влади привілей – можливість володіти землями та іншою територією. Завдяки локаційному привілею граф Ян Тарновський отримав від короля Сигізмунда І право заснувати місто-фортецю під назвою «Тарнополє».
Тому місто разом з прилеглими землями перейшло у власність родини Тарновських. Для жителів нового міста одразу запровадили своєрідний привілей – звільнили усіх містян від повинностей та податків на п’ятнадцять років. Керувати містом уповноважили Якова Будзановського.
Спочатку місто носило назву «Тарнополє», проте згодом його стали називати назвою близькою до сучасної – «Тарнополь». Саме ця назва вперше згадується серед земельних актів 1575 року записаних на руській мові.
На думку істориків назва міста походить від прізвища його власника графа Яна Тарновського. З початком заснування Тернополя почали будувати замок. Спочатку його спорудили з дерева та каменю. Будівництво кам’яної фортеці почали в 1554 році. Замок одночасно виконував роль цитаделі та резиденції власника міста.
Тернопільський став – окраса міста
Без сумніву озеро в центрі міста є його родзинкою та однією з головних окрас. Заклали став в перші роки розбудови Тернополя. Разом з територією Ян Тарновський отримав у володіння також береги ріки Серет в селах Петриків та Пронятин. До того часу берега водойми знаходилися у власності секретаря короля Вацлава Боворовського.
Спочатку головною ціллю облаштування озера була оборона міста від нападів кримсько-татарських орд. Датою закладення ставу вважають 16 травня 1548 року, саме в цей день король Сигузмунд надав дозвіл на будівництво водойми.
Тернопіль у 18-19 столітті
Після поділу Речі Посполитої, що відбувся в 1772 році, Тернопіль відійшов до володіння Австро-Угорської імперії та став окружним містом Королівства Галичини і Володимирії.
Перед наступом Наполеона Тернопіль передали у власність польського магната Франциска Коритовського. Новий власник вирішив перебудувати місто під свій смак. Зокрема, граф повністю переоблаштував замок, перетворивши його на розкішний палац. До того ж звів біля нього ще один палац. Франциск Коритовський зруйнував будівлю ратуші.
Саме в цей час Тернопіль почав набувати сучасного вигляду. До міста приєднали Микулинецький квартал, Малі та Великі Гаї, а також Засадки та Заруддя. В 1808 році місцева влада провела перепис населення, яке на той час становило 7093 жителі.
Тернопіль почав активно розвиватися як нове місто. У 18 столітті більшість мешканців міста складала єврейська громада. Тому в основному жителі Тернополя займалися торгівлею та промислами. Варто додати, що кількість жителів міста постійно зростала, однак за індустріальними показниками Тернопіль не демонстрував розвиток.
Велика частка населення займалася рільництвом. Загалом в Тернополі в основному був забудований лише центр, натомість передмістя було представлене будинками з земельними ділянками. Їх почали забудовувати лише в другій половині 20 століття.
На початку 19 століття в Тернополі будують дерев’яні та кам’яні тротуари, з’явилася двоповерхова будівля магістрату. Місто стало набувати вигляду наближеного до сучасного. Позитивний вплив на розвиток міста мало те, що до 20 століття на Тарнопіль не впливали ні руйнівні стихійні явища, ні катаклізми.
Перша та Друга світова війна зруйнували місто, почали його відбудовувати лише за часів Радянської влади. Однак, окремі архітектурні пам’ятки так і не вдалося відновити. Це, зокрема, Новий замок, будівля магістрату, Єзуїтський колегіум. Перлиною неоготики вважали Тернопільський парафіяльний костел. Будівля зазнала руйнувань ще в часи Другої світової війни, однак остаточно знищила його радянська влада мотивуючи це аварійним станом храму.