Понеділок, 17 Червня, 2024

На Тернопільщині відновили стародавню дзвіницю

В Тернопільській області реставрували архітектурну пам’ятку 17 століття. Стародавня дзвіниця розташована в селі Велика Лука. Гроші на її відновлення збирали як місцеві жителі, так і долучилися меценати. Далі на ternopil-future.

Як проходила реставрація дзвіниці

Дзвіниця протягом трьох сотень років сповіщає жителів села Велика Лука про початок та закінчення богослужіння. Тому стала невіддільним символом життя людей. У зв’язку з цим жителі села взялися за відновлення історичної будівлі. Мешканці Великої Луки запросили для допомоги спеціалістів з відновлення архітектурних пам’яток.

Як розповів представник відділу культури з питань охорони культурної спадщини Тернопільської ОДА Ярослав Пелехатий, громада вирішила відтворити первісний вигляд дзвіниці, що є надзвичайно правильним.

Під шаром сучасної штукатурки та бляхи приховувався справжній автентичний вигляд будівлі. Щоправда, два роки знадобилися архітекторам та істориками аби переконати жителів села Велика Лука зняти штукатурку. З архітектурної пам’ятки зняли металевий дах та відновили кам’яну вежу зі стінами.

Для перекриття даху запросили майстрів з Івано-Франківської області. Тепер дзвіниця виглядає як у 17 столітті: з кам’яною кладкою, дубовими сходами та перекриттям даху зі стародавнього дерева. Однак, між камінням будівлі довелося застосовувати специфічний розчин, який готували за давнім рецептом. Зокрема, відварювали спеціальні хвойні дошки, які мають назву «гонта». На думку архітекторів, це дозволить вистояти дзвіниці як мінімум ще сотню років.

Роботи по відновленню стародавньої споруди виконували не лише спеціалісти, але й жителі села Велика Лука власними силами. Так, понад два десятки селян надавали будь-яку допомогу реставраторам.

Слід зазначити, що людям довелося збирати кошти на реставрацію будівлі протягом декількох років. Мешканцям Велика Лука вдалося зібрати колосальну суму – один мільйон гривень. Освятили дзвіницю на храмове свято – 21 листопада.

Історія церкви у Великій Луці

Церква Святого Архистратига Михаїла з’явилася в 1650 році та належала до парафії греко-католицької громади села Велика Лука. Поряд з церквою розташовувалася і дзвіниця. При цьому обидві будівлі були дерев’яними.

В історичних джерелах повідомляється, що церква та дзвіниця повністю згоріли, хоча причина пожежі так і не стала відома.

Нову муровану церкву збудували в 1740 році, тоді ж спорудили й дзвіницю з каменю. На думку краєзнавців, дзвіниця є значно старшою від сучасної церкви. Будівля пережила за віком декілька церков, що розташовувалися поруч. Адже храм неодноразово зазнавав пошкоджень, до того ж декілька разів перебудовувався, натомість дзвіниця дійшла до наших часів практично в первісному вигляді.

До 1946 року парафія і храм належали греко-католицькій громаді. Згодом громада перейшла до російської православної церкви. Хоча в лоні РПЦ вона знаходилася недовго і після здобуття незалежності Україною знову повернулася в греко-католицьку парафію.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.