Субота, 27 Квітня, 2024

Замки Тернопільщини: гід по області

Тернопільська область славиться своєю культурною спадщиною. Кожне місто гордо хизується красотами: парки, сквери, садиби, пам’ятники, галереї та багато іншого. Почесне місце у цьому списку займають замки – величні будівлі, які зберігають історію та пам’ять про минуле. Тернопільщина має велику кількість красивих, давніх, могутніх споруд, пише сайт ternopil-future.com.ua. Пропонуємо вам екскурсію тими, які розташувались поблизу Тернополя.

Тернопільський замок

Почнемо з центру. Місто Тернопіль представляє Старий замок або ж Тернопільський. Споруду будували протягом 1540-1548 років та носила вона оборонний характер. Розпочав будівництво гетьман Ян Тарновський з дозволу польського короля Сигізмунда I, а добудовував його син Тарновського – Христофор. Замок мав прямокутну форму, по кутах стояли кам’яні башти, при вході всіх зустрічала кам’яна надбрамна вежа, а зі східного боку був міст на ланцюгах. Такі укріплення були потрібні для захисту від кримських татар, які вже у XVI ст. здійснювали напади на Тернопільський замок. У ті роки будівля зазнавала постійних руйнувань. Замок відбудували вже наприкінці XVII – на початку XVIII ст. У XIX столітті у ньому влаштовували бали та замок був перебудований у палац. Зараз цікавою ініціативою є створення Музею міста Тернополя, який має розташовуватись в підземеллях замку. 

Скалатський замок

У місті Скалат, що на Тернопільщині, розташувався ще один замок – Скалатський. Побудовано його було у 1630 році для захисту від турків, татар. Звів оборонну споруду галицький мечник Кшиштоф Вихровський. Окрім потужного оборонного комплексу будівлю захищали ще природні фактори: водойми, багно, трясовина. Під час визвольної війни замок зазнавав постійних руйнувань, але його завжди відновлювали. Завдячують цьому підземним тунелям, які за легендою тягнулись аж до Гримайлова(12 км). Проте вже у 1672 році замок повністю згорів. Відновлювати його взялась нова господиня у 1795 році. Нею стала Марія Водзинська- Щипйонова. А наприкінці XIX століття замок припинив виконувати оборонні функції та став резиденцією. Скалатський замок входить до складу Національного заповідника “Замки Тернопілля”. Його обов’язково потрібно відвідати.

Збаразький замок

Наша наступна зупинка – це місто Збараж, де розташувався Збаразький замок. Постала будівля у 1631 році зусиллями Юрія та Христофора Збаразьких. Хоча замок був збудований у 1631 році, Христофор замовив проєкт своєї резиденції ще у 1612 році в архітектора Вінченцо Скамоцці, а інженерами були італієць Андре дель Аква та голландець Генріх ван Пеєн. Замок представляв потужну фортифікаційну споруду з укріпленими стінами, насипними валами, бастіонами, вежами та казематами. Відомий Збаразький замок також битвою у 1649 році, яка відбулась між військом Богдана Хмельницького та королівським військом під проводом князя Яреми Вишневецького. Тоді замок якнайкраще продемонстрував усі переваги свого планування. Під час битви активно використовувались підземелля, з бастіонів та стін вели вогонь, а допомагали у цій битві природні переваги. Не таким вдалим виявився 1675 рік, коли турецьке військо під керівництвом Ібрагіма Шейтана знищили місто і замок. Турки жорстоко розправились з населенням, місто спалили, а замок зруйнували. Згодом замок відбудували. Зараз в Збаразькому замку зберігаються археологічні, етнографічні, нумізматичні та інші колекції та експонати, які можна переглянути.

Залозецький замок

У XVI столітті у Залізцях був зведений перший мурований замок. Замок розташувався на острівці посеред заболоченої заплави Серету. Він був збудований з каменю та цегли та мав прямокутну форму. Будівля була надійно захищена не лише болотною місцевістю, але й глибоким ровом, який заповнений водою. Першими володіли замком Кам’янецькі, потім він перейшов до родини Вишневецьких, а у середині XVIII століття власником був Йосип Потоцький. Цікавий період в історії споруди пов’язаний з Ігнатієм Мончинським. Він зумів використати замок як заміську резиденцію, де були кімнати для пишних прийомів, бібліотеки, більярдної, так і облаштував в будівлі броварню. З цим замком пов’язана легенда, яка сягає того періоду, коли Ібрагім Шишман намагався захопити місто. Головною героїнею цією оповідки є чорна курка, яка врятувала замок. Після другого невдалого штурму турки вирішили поворожити за допомогою курки, але результат виявився не на їх користь тому вони відступили. Насправді причина такого рішення полягає у мужності захисників, надійності укріплень і ще деяких факторах. На жаль, Залозецький замок є найгірше збереженим серед замків Тернопільщини.

Бережанський замок

Оточений з обох боків річкою Золотою Липою у місті Бережани постав Східний Вавель – Бережанський замок. Будівництво замку почалось у 1534 році, а завершилось у 1554 році. Займався цією справою Микола Синявський. Бережанський замок виконував не лише оборонну функцію, але й був призначений для проживання. Будівля мала п’ятикутну форму, на території була каплиця. Проєкт замку належав інженеру Гійому Левассеру  де Боплану. У стінах замку зберігались численні полотна, скульптури, зброя та інші витвори мистецтва, які зібрав Синявський. У XVII століття комплекс вважався одним з найпотужніших, адже жодного разу його не взяли штурмом. Проте після поділу Польщі він втрачає свою оборонну функцію і його роблять складом для різних потреб. Проте під час Першої світової війни замок зазнав руйнувань та почав занепадати. Хоч він і пережив багато років слави. Його відвідували Іван Мазепа, Ян III Собеський, Франц Йосиф I і багато інших відомих діячів. Бережанський замок ховає в собі багато таємниць та історичних подій. Ви можете побувати на екскурсії замковими спорудами або ж відвідати артпростір “Український космос” Олега Шупляка, а ще погуляти навколишньою територією.

Теребовлянський замок

У 1630 році у місті Теребовля постав Теребовлянський замок, який був зведений старостою Олександром Балабаном. Замок побудований у формі трикутника з різного розміру блоків і плитів теребовлянського пісковику. На подвір’ї розташовувався розкішний двоповерховий палац з чотирма підвалами та під боком з дерев’яним палациком. Теребовлянський замок, як і багато інших замків Тернопільщини, важко пережив татарські набіги, які залишили чимало матеріальних слідів. На подвір’ї замку знайшли мушкетні кулі, кам’яні ядра, монети, посуд, ножі та поховання воїнів.

Існує також легенда, яка говорить, що у 1675 році замок від турецької навали врятувала жінка. Цією жінкою була Софія Хшановська – дружина коменданта Яна Самуеля Хшановського. Говорять, що пані почула як шляхтичі домовлялись здати замок. Після цього жінка розповіла про все почуте своєму чоловіку. Ян Самуель сказав змовникам, що швидше загине ніж здасть фортецю. Пані Хшановська носила з собою два ножі, які призначались для неї з чоловіком, якщо замок здадуть. Жага і мужність цієї жінки дозволила людям дочекатися допомоги після якої замок звільнили. З вдячності до жінки у XVIII столітті їй встановили пам’ятник. Проте битва з татарами у 1687 році остаточно зруйнувала фортецю після чого вона не відновилась. Попри це Теребовлянський замок досі приваблює туристів своєю історією, містичністю та архітектурою.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.