Середа, 22 Травня, 2024

Два тернопільських замки отримали фінансування для реставрації

Міністерство культури та інформаційної політики України поширило рейтинг пам’яток архітектури Тернопільщини, які потрапили у проєкт “Велика реставрація”. Туди входить більше 10 об’єктів з Тернопільської області. Далі на ternopil-future.

Фото – Замки і храми України

Спочатку у поточному році відремонтують тільки два: Чортківський і Збаразький замки.  У Чортківському ліквідовуватимуть аварійний стан і встановлюватимуть консерваційний дах. А у Збаразькому – проводитимуть реставрацію перехідного мосту та ескарпових стін  і капітальний ремонт. 

Фото – Краєзнавчо-туристичний портал

Дві архітектурні пам’ятки відносяться до Національного заповідника “Замки Тернопілля”. Начальник відділу охорони культурної спадщини Департаменту культури, релігій та національностей Тернопільської облдержадміністрації Ярослав Пелехатий розповів, що зараз грошей вистачає лише на ці об’єкти, тому ремонтувати інші об’єкти поки нема змоги. Над ними, імовірно, працюватимуть вже з наступного року.  Він зазначив, на Збаразький замок держава виділила 2,75 мільйонів гривень, а на Чортківський замок -17 мільйонів гривень. Коли саме почнуться ремонти у цих замках, наразі невідомо. За його словами, гроші вже передбачені і керівники заповідників повинні їхати в Міністерство культури укладати договори. Він запевнив, що ремонти розпочнуться щойно, як з’являться кошти.

Про вибір Чортківського і Збаразького замків

Ярослав Пелехатий також поділився, чому зі списку пам’яток культури Тернопілля, які відібрали до проєкту “Велика реставрація”, увагу звернули саме на замки у Чорткові та Збаражі. Наприклад, Чортків у 2022 році святкуватиме 500-річчя. І держава виділила таку велику суму, щоб підвищити значення культурної пам’ятки до святкування, адже приїде багато гостей, і навіть з-за кордону. Щодо Збаражу, то тут звернули увагу на перехідний міст замку, оскільки в це місце часто навідуються туристи з інших країн, проводять різні політичні події та зйомки фільмів. У випадку нещастя чи пожежі, до замку повинні мати вільний доступ пожежні машини. А  це зараз неможливо, бо міст збудовано на сваях. З метою, щоб він не завалився, його повинні полагодити. Відомо, що коли роботи почнуться, то будуть початковий вигляд мосту із оздобленням каменем.  

Бекграунд

Зазначимо, що нещодавно експертна рада при Міністерстві культури та інформаційної політики у рейтинговому порядку заявила про список проєктів, які увійшли д складу «Великої реставрації». Туди увійшли 109 об’єктів, розміщених по всій Україні. Цей список розроблений з урахуванням рейтингу та із кількістю набраних балів, а ще – середньою оцінкою проєкту. Лідирують у списку ті проєкти, які здобули найбільшу суму балів. Про це писали на сайті Міністерства культури та інформаційної політики. 

Також планується ремонт пам’яток культурної спадщини  Бережан і Кременця. У цілому проєкт “Велика реставрація” розрахована на три роки. До списку пам’яток Тернопільщини, які повинні відремонтувати у межах цієї програми,  потрапили монастир Бернардинів у Збаражі, замок  Синявських та Ратуша у Бережанах,  “Палац Дзембовської” у Кременці. Програма передбачає реставрацію будинку- пам’ятки архітектури місцевого значення на вулиці Шевченка, 1 в Бережанах; фасадів пам’ятки архітектури XVII ст.  по вул. Незалежності, 8 у Збаражі;  музичну школу – пам’ятку архітектури місцевого значення ХІХ ст. у Кременці. Крім цього, у списку зазначена розробка проектно-кошторисної документації на реставраційні роботи фасаду і даху пам’ятки архітектури національного значення житлового будинку “Близнята” у Кременці.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.