Чортківський замок стане туристичною особливістю Тернопільщини. Реставрацією займаються фахівці програми «Велика реставрація», пише ternopil-future.com.ua.
Відновлення Чортківської перлини розпочато
Програма «Велика реставрація» допомагає відновити старовинний замок у м. Чортків Тернопільської області. Планують завершити всі роботи до 2022 року. Місто засноване у 1522 році, тому реставрацію присвячують 500-річчю Чорткова.
Створили план для відновлення замку. Спершу розкопають всю територію поблизу будівлі, далі поремонтують дві вежі і дах. Археологи давно довели, що під землею знаходиться багато цікавих для вивчення речей. Раніше спеціалісти не могли їх віднайти, адже не мали відповідного бюджету для покупки спорядження.
Після закінчення технічних робіт у замку облаштують мистецьку галерею. Всередині оформлять все у середньовічному стилі, щоб передати автентичність давньої будівлі. Планують виставляти роботи художників Тернопільщини, а також створювати експозиції присвячені до різноманітних історичних подій. У плані реставрації прописали мистецьке кафе для туристів, магазини сувенірів та інше.
Резиденція давнього польського роду
Чортківський замок має потенціал стати привабливим для туристів з усієї України. Туди комфортно добратися, є що дізнатися та подивитися.
На початку XX століття замок законсервували у Подільському туристично-краєзнавчому товаристві, що допомогло зберегти будівлю дотепер.
Аркадні алеї, дизайн епохи Відродження, оборонні вали, підземні ходи — головні характеристики давнього замку. Жителі Чорткова досі впевнені, що палац під’єднаний підвалами до села Більча-Золотого.
Чортківський замок належить до Національного заповідника «Замки Тернопілля». Розташований середньовічний палац під горою Вигнанка, що на лівому березі річки Серет. В ескізі замку намальований правильний п’ятикутник. Звів палац перший власник Єжи Чартковський наприкінці ХІV – початку ХV ст., пізніше був у власності Яна Сенявського. У ньому зупинялися магнати Потоцькі та поляки Гольські.
Чортківський замок пройшов Національно-визвольну війну 1648-1657 років, турецько-татарські напади, польську шляхту, австрійську владу, склади єврейських купців, монастир сестер-кармеліток.
Самодостатні культурні об’єкти
Програма «Велика реставрація» бере до уваги історичні об’єкти національного значення. В пріоритеті відновлення будівель, що знаходяться в аварійному стані. Програма не передбачає повного фінансування. Вони надають кошти спільно із місцевою громадою. З державного бюджету виділили 55 мільярдів гривень на реставрацію культурних пам’яток в Україні.
Реконструкцію запланували і у Катедральному соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці у Тернополі. Урядовці ознайомилися із замками у Бережанському, Підгаєцькому, Теребовлянському, Збаразькому районах, а також у місті Тернопіль. Працюють над створенням доріг, бо до культурних об’єктів треба комфортно дістатися.