Чи знаєте ви багато сучасників, які коли-небудь чули про вулицю засновника міста Тернополя Яна Амора Тарновського та те, де саме вона розміщувалася? Мабуть не дуже багато, або ж взагалі нікого. На жаль, тривалий час наше місто зазнавало усіляких змін, особливо у складі Радянського Союзу, який намагався знищити самобутність та історію рідного краю. Далі на ternopil-future.
Дещо вже не повернути, щось залишиться нам невідомим, а багато чого про минуле Тернополя, нам ще доведеться дізнаватися. Та це, насправді є важливим, адже “хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього”.
Хто такий Ян Амор Тарновський?
Ян Амор Тарновський є засновником сучасного міста Тернопіль, щоправда, колись воно називалося Тарнополем. Поляк за походженням, народився в родовому замку Лелівітів. Родина Яна Амора походила з давнього шляхетського роду, тому змалечку хлопець виховувався при дворах найвищих посадових осіб у Речі Посполитій. Там отримав належну вищу освіту в найпрестижнішому навчальному закладі. Але яким чином польський шляхтич опинився на території України та заснував там власне місто?
Все дуже просто, у XVI столітті частина українських земель перебувала у складі Речі Посполитої. Тодішні шляхтичі, князі й жиди почали переселятися на нові території й освоювати їх. Розпочалося будівництво маєтків, промислових об’єктів, заснування нових міст і сіл. Ян Амор Тарновський був далеко не останньою людиною у Речі Посполитій та користувався неабиякою пошаною серед польської шляхти. Тодішній король Сигізмунд І надав політичному діячу локаційний привілей на заснування невеличкого містечка-фортеці в спустошеній місцевості Сопільче, там, де зараз розташований сучасний Тернопіль. Від першої писемної згадки про місто у 1540 році і дотепер, у ньому в різні епохи відбулися значні зміни, які дуже повпливали на сучасний вигляд міста.
Згадка про засновника міста
У колишньому містечку Тернопіль знаходилося чимало вулиць, які, на жаль, зараз вже не побачити. Деякі з них досі існують, проте під новою назвою.
У минулих століттях, ще за часів польського панування, назви вулиць у місті були дещо примітивними й простими, у них тернополяни втілювали своє життя та побут. Це, наприклад, вулиці Руська, Татарська, Ставкова, Багата тощо. Деякі з них були навіть іменовані в честь видатних польських, рідше українських, діячів. Однією з таких була вулиця Яна Амора Тарновського, якій, на жаль, не судилося зберегтися до сучасних днів.
Безперечно, постать польського шляхтича в історії й діяльності міста відіграє величезну роль. Адже він був не тільки його засновником, але й захисником, розбудовником та тим, хто дав поштовх до подальшого розвитку. Насправді в Тернополі, зараз не залишилося ні єдиної згадки про графа, окрім назви міста, яка перегукується з його прізвищем. Але багато років тому, за інформацією дослідників, існувала вулиця, яку іменували на честь засновника. Звідси виникає питання, де вона знаходилася, куди пропала та за яких обставин?
Завдяки Яну Амору Тарнавському, Тернополю вдалося досягнути найвищого розквіту у період XVI- XVII століття. Незважаючи на те, що шляхтич був поляком за походженням, він став однією з ключових фігур не тільки в історії міста, але й усієї області. І це не дивно, що колись у Тернополі, одній із центральних вулиць, було присвоєно ім’я “творця”. Насправді, своїх засновників вшановують чи не в кожному великому українському місті – Києві, Львові, Одесі, дещо інша ситуація у Тернополі.
Вулиця Яна Амора Тарновського в нашому місті таки є, але одночасно її і немає. Як так? Кожного дня нею проходять тисячі тернополян, проїжджає чимало автомобілів, але ніхто й близько не здогадується, про її багате історичне минуле.
Де знаходиться вулиця Тарновського у Тернополі?
Відповідно до матеріалу Ярослава Гулько, який подав у своїй книзі “Невідомий Тернопіль”, давня вулиця Тарновського колись мала дещо іншу назву, її іменували Смиковецькою. Згодом центральна частина отримала ймення на на честь засновника міста Яна Амора Тарновського. Але ж у якому районі розміщувалася історична вулиця? Вона охоплювала частину сучасної, центральної вулиці Руської, починаючи від ЦУМу простягалася аж до міського стадіону Шухевича, що на проспекті Бандери.
Зараз це історична частина міста, деякі з будівель тих часів досі є окрасою Тернополя. Мало хто знає, проте колись вулиця Тарновська мала зовсім інший вигляд. Вона була добре забудованою кам’яницями, у яких діяли перукарні, крамниці та ресторани. Тут вирувало життя. Навіть зараз, прогулюючись цим місцем можна помітити, що багатьом будинкам притаманний самобутній архітектурний стиль. Незважаючи на їх вік і неодноразову реставрацію, вони не припиняють втрачати шарму. Щоправда, значна частинацих будівель була вщент знищена під час Другої Світової війни.
Цікавою є й історія колишньої вулиці Тарновського у період війни. У 1944 році тут відбувалися вуличні бої, під час яких було зруйновано значну частину Тернополя. Чимало важливих архітектурних пам’яток та будівель на жаль, вже ніколи не вдасться побачити нашим сучасникам і наступникам.
Вулиця Тарновського прийняла на себе один із найсильніших ударів. Нею свого часу пройшла колона радянських танків, гармат і вояків. Те, що відбувалося на цьому місці у часи Другої Світової війни, важко передати словами. Майже вся вулична архітектура внаслідок обстрілів була вщент зруйнована. Згодом вулицю перейменували, а будівлі дещо модернізували та переробили. Тому те, що ми зараз бачимо, не є першоваріантом. Щоправда, дещо таки збереглося від тих часів, наприклад, це коване мереживо балконів, елементи давніх оздоблень тощо.
Та весь шарм, який був присутній цьому місцю у XVI-XVII столітті, на жаль, вже ніколи не побачити. Багато житлових кам’яниць і будівель тих часів зараз виконують дещо іншу функцію. У них працюють аптеки, магазини й навіть поліклініки. Щоправда, є один будинок на вулиці Січових Стрільців, у якому зараз діє корпус медичного університету, що таки точно передає весь дух епохи. На колишній вулиці Тарновського, а саме у її верхній частині, більш ніж 100 років тому почали з’являтися перші підприємства. Це, зокрема, цегельня, електричні млини та інше.
Як зникла вулиця засновника міста?
Вулиця є досить невеликою, але затишною. Тривалий час вона носила ім’я видатного польського шляхтича й засновника міста. Проте в історії Тернополя стався переломний момент, який докорінно змінив усе. Насправді вулиця нікуди не пропала, вона досі розміщується у центральній частині міста, щоправда, під іншою назвою. Коли Тернопіль увійшов до складу Радянського Союзу, то тодішній владі не сподобалося те, що одна з основних вулиць носить ім’я польського шляхтича.
Вони провели ряд змін, це стосувалося й перейменування об’єктів, міст, сіл і вулиць,присвоєння їм назв радянських видатних діячів і вождів. Вулиця Тарновського офіційно проіснувала до Другої Світової війни, відтоді керівники комуністичних установ у Тернополі, об’єднали її з іншими та присвоїли ім’я вождя пролетаріату.
Туди увійшла Смиковецька, Тарновського, Львівська й Руська вулиці. В такому вигляді це проіснувало аж до розпаду Радянського союзу. На початку 90-х років в Україні відбувся ряд змін, які зачепили й Тернопіль. Вулицям почали повертати їх першоназви. Щоправда, не всім. Після тривалого дискурсу в Тернопільській міській раді, вулицю Тарновського таки не відновили, а лише продовжили Руську до залізничного мосту.
Та радянській владі не вдалося остаточно знищити пам’ять та історичні відомості про цю вулицю. Є прямі докази її існування: старі мапи міста, книги й навіть старовинні фотографії. Але, на жаль, нове покоління навіть не здогадується про її існування. Проте чимало старших людей все пам’ятають, дехто навіть там проживав. Хто знає, можливо колись, у майбутньому, вдасться відновити її історичне минуле?