Вівторок, 25 Червня, 2024

В Тернополі під загрозою знищення унікальний костел

В селі Ковалівка Монастириської міської громади знаходиться стародавній костел, історія якого розпочалася 156 років тому. Повідомляє «Ternopil-future». Про маловідомий храм розповів блогер та мандрівник Роман Маленков.

За словами блогера, він їхав з Підгайців до Монастириська і потрапили в село Ковалівка. При дорозі чоловік побачив костел, який вразив його своєю архітектурою. Храм давно занедбаний і практично знаходиться на межі знищення. Відомо, що він має назву костел Богоматері.

Храм збудували ще в далекому 1865 році, освячення його пройшло в 1882 році.  Варто додати, що в ті часи у Ковалівці проживали понад три сотні римо-католиків, однак костел є занадто масштабним для такої кількості жителів.

Коли в Україну прийшла радянська влада, в житті храму настали важкі часи. Під час війни тут зберігали провіант для військових і обмундирування. Зокрема, після Другої світової війни костел використовували не за призначенням, а як колгоспну комору, де зберігали мінеральні добрива. Через деякий час про нього взагалі забули. Не надто згадує про унікальну пам’ятку архітектури й українська влада.

Як розповів Роман Маленков, він ще не бачив такого великого храму, де б склепіння були підбиті дошками. Тому розписи склепу робили прямо на дошках. Залишки розписів збереглися і до наших часів, що найбільше і вразило мандрівника. Розписи датуються 1907 роком, проте невідоме ім’я художника, ймовірно він був обізнаний зі стилем епохи Відродження, так і з релігійним «провінційним» трендом.

Наразі склеп знаходиться у плачевному стані. Першим впав дах біля вівтаря, сталося це вже давно: балки встигли порости травою. Інша частина склепінь також ось-ось впаде: вже зараз видно тріщини та великі дірки. Частина фресок, що колись знаходилися на склепінні, впали та змішалися з пилом і грунтом.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.