Вівторок, 10 Вересня, 2024

Штучний інтелект і мистецтво у Тернополі

Штучний інтелект став чи не найпопулярнішою технологією протягом останніх років. Якщо спершу суспільство насторожено ставилось до цих можливостей, то зараз важко заперечити активне використання штучного інтелекту. Його застосовують фахівці в різних сферах, а соцмережі наповнені історіями та творіннями людини й ШІ. Хтось робить це задля розваги, хтось надихається ідеями, а для інших штучний інтелект став невіддільною частиною роботи. Не оминула світова тенденція й Україну, особливо приваблює вкраплення штучного інтелекту в мистецькій сфері. Такими здобутками залюбки може похвалитись Тернопіль, пише сайт ternopil-future.com.ua.

Розвиток штучного інтелекту

Хоч серед пересічних громадян багатьох країн світу штучний інтелект став нововведенням, проте цій технології вже безліч років. Засновником терміну “штучний інтелект” вважається Джон Маккарті – американський вчений та інформатик. У 1955 році чоловік працював у Дартмутському коледжі і тоді він намагався знайти правильний термін для об’єднання всіх досліджень щодо технологій, які б копіювали людський інтелект. А вже через рік, у 1956, він представляє свої розробки на конференції в цьому ж університеті та вперше вживає термін “штучний інтелект”. Зараз важко уявити іншу назву для таких технологій, а більш вдале словосполучення годі підібрати. За 10 років після цього, у 1966 році, Джозеф Вейценбаум створює першого чат-бота, а потім в цій сфері були злети і падіння, які залежали від фінансування та підтримки досліджень. 

Основою роботи штучного інтелекту є постійні тренування. Програма отримує велику кількість даних, яку обробляє, вивчає алгоритми та закономірності й виконує інструкції. Деякі програми здатні видавати миттєві й завчені реакції та техніки, а інші використовують великий об’єм даних, щоб згенерувати необхідний результат. Залежно від завдань слід використовувати різні технології. Хоч більшість людей вважає штучний інтелект якоюсь новинкою, проте ми використовуємо ці технології багато років, не помічаючи цього. Наприклад, ми їздимо на автомобілях, які мають в собі функцію автоматичного керування, чи використовуємо сканер відбитка пальця або розпізнавання обличчя, щоб розблокувати телефон. А ще вже багато років всі власники айфонів люблять поговорити з відомою Siri. 

Попри всі переваги та активне використання штучного інтелекту в повсякденному житті, у багатьох людей ці технології все ще викликають занепокоєння. А мова йде про витіснення людського ресурсу з багатьох сфер. Так, вже багато років точаться дискусії щодо заміни людей на роботів в тих чи інших професіях.

Штучний інтелект непомітно проник у всі сфери життя, хоч активні розмови щодо цієї технології серед українців розпочались лише у лютому 2023 року. Саме тоді Україна отримала доступ до ChatGPT. Це стало результатом активної роботи Міністерства цифрової трансформації, яке проводило переговори, дзвінки та зустрічі. Проте задля безпеки програма не працює на тимчасово окупованих територіях. Найпопулярнішими програмами в Україні є ChatGPT та Midjourney. А українці з радістю використовують їх для творчості та пошуку нових ідей.

ШІ і театр

Тернополяни вже давно почали експериментувати зі штучним інтелектом, представляючи все нові винаходи та творіння. Проте особливої уваги заслуговує мистецька сфера Тернополя, яка вдало поєднується з технологіями. Разом вони утворюють цікавий дует людини та штучного інтелекту, який створює новий, креативний продукт.

Залюбки користується штучним інтелектом “Тернопільський тимчасовий театр 2.0”. Проєкт спрямований об’єднати жителів Тернополя, підтримати різні групи населення під час війни, залучити всіх охочих до терапії та, звичайно ж, пожвавити творче життя міста. Театр залучений в багатьох проєктах, проте особливою їхньою роботою стала вистава “Вертеп”.

14 грудня 2023 року у креативному кластері “Na пошті” відбулась прем’єра вистави на основі твору Грицька Чубая “Вертеп”. Однією з особливостей дійства став сценарій, написаний за допомогою штучного інтелекту. Режисер Ігор Кусяк вбачає в театрі поєднання різних сфер, методів та технологій. Саме тому частина сценарію була взята з поеми, інші ж тексти написав штучний інтелект. Вистава іронізує над сучасною цивілізацією та представляє всі залежності та пристрасті людства. Дехто грає технологічний прогрес, інші уособлюють залежність людей від телефонів, а хтось робить висновки прожитого. Режисер вважає цікавою ідеєю звернення до штучного інтелекту, адже вистава є сучасною. Саме тому він запитав в ШІ про ситуацію в Україні та світі. Ці думки Ігор Кусяк повважав оригінальними й відзначив якість сценарію, складеного штучним інтелектом. Звичайно ж, не обійшлось без редагування творчою групою.

Цікавим фактом є те, що вистава розповідає про залежність людей від технологій, але сам сценарій був частково написаний штучним інтелектом. Ну а ще акторами театру є тернополяни та переселенці, які здебільшого не мали досвіду театрального мистецтва й проживають на сцені живі емоції. Афіша заходу також була створена за допомогою ШІ, який відтворив персонажів традиційного вертепу в сучасному баченні.

Діячі Тернополя під прицілом ШІ

Ще одним проявом мистецтва є генерування портретів відомих особистостей Тернопільщини штучним інтелектом. Для цього використовувалась програма Midjourney, яка створює цифрові зображення. Користуватись цією лабораторією досить легко. Для цього потрібно описати завдання за допомогою тексту боту Discard, а за цим описом програма почне генерувати відповідне зображення. Авторські права на всі зображення належать нейромережі.

Тернополяни мають змогу полюбуватися портретами засновника міста – Яна Амора Тарнавського, оперної співачки – Соломії Крушельницької, збаразького шоумена – Сергія Притули та захисників з області. Цікаво те, що Івана Пулюя штучний інтелект зобразив з рентгенівським знімком, адже саме він відкрив X-промені. Відомим тернопільським художником є також Іван Марчук, якого дуже схоже зобразила програма. А ще за допомогою штучного інтелекту була створена марка з зображенням митця. До речі, це перша марка в Україні, яка згенерована штучним інтелектом.

Midjourney створює всі ці зображення на основі опису та, використовуючи базу даних, яка дає додаткову інформацію. Така технологія стала популярною віхою й за допомогою неї можна подивитися на вже звичних діячів з погляду нейромережі.

Штучний інтелект про Тернопіль 

Не оминули сучасні технології й саме місто. Так, ChatGPT відзначає архітектурні пам’ятки, природні красоти та мальовничі краєвиди міста. А альтернативними назвами Тернополя може бути “Місто озер” через безліч водойм, “Студентська столиця” завдяки активній молоді та вишам міста, “Перлина Поділля”, що пов’язана з розташуванням, та багато інших.

Щодо перспектив, то штучний інтелект вбачає потенціал міста в його інфраструктурі, місцевому бізнесі, озелененні територій, покращенні якості послуг та розвитку інноваційних технологій. Натомість слабкими сторонами залишається проблема вивезення сміття, стан доріг, громадський транспорт, який слід модернізувати, та безпека, яку варто регулювати за допомогою відеоспостереження та поліції. ChatGPT залюбки дає поради щодо переліку безплатних послуг та для яких груп населення вони діють й підказує, чого не варто робити в Тернополі. А тернополян штучний інтелект бачить різносторонніми особистостями, які живуть в мальовничому місці, цікавляться освітою, культурою, бізнесом, бережуть культурну спадщину та розвивають місто.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.