Вівторок, 19 Березня, 2024

ТОП-10 фонтанів Тернополя

Правило трьох «не»: не смітити, не купатися, не ламати. Йому навчають працівники КП «Тернопільводоканал», що спільно з іншими комунальниками міста опікуються фонтанами. Проте і тернополяни, і гості міста, особливо дітлахи й молодь, частенько не зважають на нього. І щойно пригріє сонечко – лізуть купатися у водограї, влаштовують там «пінні вечірки», а дехто й узагалі …пере одяг. Результат – зламані форсунки, пошкоджені чаші, зупинка фонтану… І на кілька днів, а той більше, – Тернопіль зостається без однієї зі своїх туристичних принад.

У Файному близько двох десятків водограїв. Більшістю опікуються комунальники, декотрими – приватні особи чи храми. 

Більшість із фонтанів працюють за замкнутим циклом циркуляції води, що вельми економно,  та мають підсвітку. Декотрі – ще й музичний супровід.

Прокидаються водограї навесні, а ось на зиму їх дбайливо законсервовують.

Кожен із фонтанів гармонійно поєднується із архітектурою міста, а окремі ще й виконують вагому екологічну роль. Про частину водограїв ми вже оповідали, а зараз на сайті ternopil-future про ще кілька оригінальних тернопільських фонтанів.

1. «Лебеді»

Пішохідний фонтан у парку Національного відродження. Від серпня 2017-го діє на місці фонтану «Олімпіада». 

До слова, «Олімпіаду» будували ще у 80-х ХХ століття. Не ремонтували фонтан понад 40 літ. Інженерні мережі давно вийшли з ладу. Востаннє водограй вмикали в 2012-му. І то тільки на великі свята. У роботі був дуже затратний. Під час включення спостерігався великий розхід води.

Оновлений фонтан на відміну від попередника працює за замкнутим циклом циркуляції води. Має двадцять форсунок, невеликий басейн збоку та оздобу …у вигляді композиції. На ній  – три лебеді, що, здається, ось-ось здіймуться у вирій. Звідси й назва водограю.

До слова, колись у Тернополі вже був фонтан «Лебеді». Він, за спогадами старожилів, працював від 1950-х до 1982-го й красувався з правого боку біля Тернопільського обласного драмтеатру.

2. «Життя»

Розташований на головній алеї парку ім. Тараса Шевченка. У 1950-му тут діяв перший у місті фонтан з пісковика. У 1985-му на його місці звели музичний водограй, що вражав красою до 1992-го. В 1999-му його роботу відновили, проте музика більше не звучала. 

У 2010-му фонтан знову розквіт. Назву  отримав за …символічну кількість форсунок на кожній ліній: 24 – як години в добі, сім – як днів у тижні, і рік збігає, мов вода… Увечері фонтан підсвічується. Почасти вода «танцює» під ніжні мелодії.

Працює водограй за замкнутим циклом. Вода проходить цикли фільтрації та іонізації, що робить її прозорою та запобігає цвітінню.

3. Фонтан на бульварі Данила Галицького

До 1992-го тут дія фонтан, що виконував роль кондиціонера тодішнього кінотеатру «Комсомолець». Згодом його роботу було припинено. 

У 2013-му відбулася реконструкція бульвару. Звели по суті й новий фонтан. Зроблено його з важкого граніту. Безпечний, оскільки не має конструкцій на дні, а всі комунікації – виведені назовні. Має системи фільтрації й пом’якшення води, світловий та музичний супровід.Працює за замкнутим циклом циркуляції води. 

Тривалий час велиця дискусії щодо ймення водограю. Варіантів було кілька. Серед них – «Мальви», оскільки поруч – Тернопільський  Палац спорту, в якому діяв танцювальний колектив «Мальви».

4. Фонтан у парку «Топільче»

Розташований на головній алеї парку.  Від 1985-го до 2012-го тут діяв комплекс фонтанів «Океан». Назва – від розташування плит. До того ж його прикрашали фігурки дельфінів.

У серпні 2013-го відбулася реконструкція алеї, а з нею – й водограю. На відміну від попередника новий фонтан  має три чаші, а не п’ять. Дві – переробили на клумби. Працює водограй за замкнутим циклом циркуляції води.

5. Фонтан на бульварі Дмитра Вишневецького

Перший водограй на мікрорайоні «Сонячний». Зведений у рамках реконструкції бульвару Дмитра Вишневецького в 2015-му. Виготовлений з бетону. Чаша облаштована композитними матеріалами. Окрасою водограю є металеві квіти.

Працює фонтан за замкнутим циклом. Має сучасну підсвітку.

6. Фонтан на «Циганці»

Пішохідний фонтан. Розташований на вул. Білецька, на оновленій набережній Тернопільського ставу – «Циганці». Звідси й назва водограю. Зведено його в 2016-му.

До слова, в червні 2019-го проєкт  пляжу отримав гран-прі  всеукраїнського конкурсу архітектури та урбаністики Ukrainian Urban Awards.

7. «Русалка» та «Чаплі і жаби»

Одразу два фонтани примостилися біля фабрики меблів «Нова», що на вул. Текстильній. Обоє є частиною ландшафтного парку, виконаного в «присадибному» стилі. Зведені в 2010-му.

«Русалка» красується на місці колишнього водограю.

Довкола фонтанів розкинувся райський куточок. Зі зеленню й фігурками різноманітних звірів. Справжнісінька оаза гармонії серед бурхливого міста.

До речі, уводограях  мешкають …живі черепахи. Дітлахи дуже люблять їх.

8. Пам’ятник-фонтан св. Франциску

Встановлений у 2011-му навпроти Церкви святого Петра (УГКЦ), що на вул. Володимира Великого. Раніше скульптура кілька місяців містилася в дворі монастиря францисканців.

Автор композиції – тернопільський архітектор Сергій Гора.

Святий Франциск жив на рубежі 12-13 століть в Італії. Своїм прикладом показував, що істинна віра повинна відкидати багатство, і що отці церкви не мають розкошувати. Упродовж усього життя він прагнув показати, що головне не те, що має людина, а те, якою її бачить Бог.

На пам’ятнику святий зображений в простому одязі та з розведеними руками. Його обійми розкриті, адже ніс у собі Божу любов, якою хотів поділитись з усіма.

9. «Водяні млини»

Розташовані в гідропарку «Топільче». Зведені ще в 1985-му. Декоративні. 

Вода з Тернопільського ставу поступає цілодобово й круглий рік. А все завдяки тому, що гідропарк розташований нижче рівня водойми.

10. Фонтан біля ресторану «Старий млин»

Зведений у 2003-му ресторан «Старий млин» в стилі модерн, сміливо можна назвати музеєм українського фольклору. Розташований на вул. Бродівська,1а. 

Побудований на фундаменті парового млина, що діяв у 1939-му. На будівництво ресторану пішло, зокрема, близько 100 000 оригінальних старовинних цеглин. Інтер’єри оформлені антикварними речами, які розповідають про народний побут, традиції та звичаї українців. Водограй є гармонійним доповненням атмосфери ресторану.

Фото з відкритих джерел.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.