Завдяки великій кількості фонтанів Тернопіль часто називають «місто фонтанів», які надзвичайно красиво і гармонійно вписуються у вулички міста. Загалом в Тернополі налічується два десятки фонтанів, частина з яких, щоправда, є не діючими. Далі на ternopil-future.com.ua.
1. Фонтан «Кульбаба»
У 2019 році на вулиці Чорновола в Тернополі відкрили новий фонтан, конструкція якого нагадує кульбабу. На місці старого водограю міська рада облаштувала оновлений пішохідний фонтан. Біля головної конструкції встановили ще невеликі пішохідні фонтани.
Реконструкцію водограю розпочали літом 2019 року і вже 19 жовтня для тернополян і гостей міста відкрили оновлені фонтани. Окрім цього висадили нові дерева та кущі, а сквер Чорновола обладнали підсвіткою.
Тернополяни просили міську владу не забирати «Кульбабу», адже вона вважається одним із символів міста. До цього часу на проспекті Чорновола знаходився фонтан з однойменною назвою 1973 року побудови. У 2008 році стару конструкцію було відремонтовано та додано чотири гейзери.
Проте, водограй знаходився у досить плачевному стані та не підлягав подальшому ремонту. У зв’язку з цим міською владою було повністю оновлено конструкцію.
2. Аераційний фонтан «Єліся»
Фонтан на набережній Тернопільського ставу вважається найдовшим аераційним фонтаном в Україні. Його відкрили на день міста у 2017 році.
Струмінь кожної форсунки має довжину дев’ять метрів у довжину та чотири метри у висоту. Протяжність водограю становить 300 метрів.
З 12 жовтня 2017 року фонтан засяяв різнокольоровими вогнями завдяки встановленим прожекторам. Загалом на кожну лінію фонтанів встановили 202 прожектори.
Окрім надзвичайно мальовничого вигляду у вечірню пору, найдовший аераційний фонтан виконує й екологічну функцію. Зокрема, проблемою для Тернополя є щорічне цвітіння водоростей на озері. В цей період через неприємний запах практично неможливо знаходитися на набережній ставу.
Тому, в міській раді знайшли вихід зі становища. Під час цвітіння водоростей фонтан працює цілодобово.
Збільшення робочих годин водограю допомагає очистити воду та наситити її киснем у найбільш проблемних місцях.
Щоправда, фонтан періодично страждає від рук вандалів, які пошкоджують освітлювальне обладнання, тому працівникам «Тернопільводоканалу» доводиться ремонтувати та приводити до ладу один з найпопулярніших фонтанів міста.
3. Комплекс фонтанів «Квітка терену»
Одним з найпопулярніших фонтанів Тернополя є «Квітка терену». Розташований він в центрі міста на бульварі Тараса Шевченка. Ще до 2009 року на цьому місці знаходився комплекс фонтанів під назвою «Грибок».
«Квітка терену» надзвичайно привабливо підсвічується у вечірній час. Водограй складається з трьох частин та має форму квітки. Під час руху струменів води виникає враження ніби розкриваються пелюстки.
Поетична назва та привабливий вигляд роблять фонтани улюбленим місцем відпочинку тернополян та гостей міста. Окрім окраси Тернополя, «Квітка терену» приносить й користь місту. Зокрема, фонтан насичує повітря іонами та дозволяє заспокоїтися і відпочити від міської метушні. На облаштування фонтанів з міського бюджету виділили два мільйони гривень.
Хоча, чимало тернополян дотримуються думки, що попередній комплекс фонтанів «Грибок» мав привабливіший вигляд. На думку людей, доцільніше було б реставрувати водограї, а не встановлювати нові. У 2012 році комплекс «Грибок» демонтували
На старих світлинах Тернополя видно, що довкола фонтанів знаходився сквер та багато зелені, однак не було годинника та пам’ятника Незалежності.
4. Фонтан «Каскад»
Фонтан «Каскад» з’явився в Тернополі в далекому 1972 році. Знаходиться він неподалік Тернопільського замку. Водограй в народі часто називають «Сльози Гронського», адже з його походженням пов’язана сумна історія.
Так, за легендою архітектора, який спроектував фонтани, Едуарда Гронського в часи Радянського Союзу засудили. Митця звинуватили в занадто авангардних віяннях під час створення проєкт споруди.
Також архітектору радянська влада приписувала хабарництво. За словами Едуарда Гронського, ті кошти, які він отримував, витрачалися на приймання делегацій, що часто приїжджали в місто за обміном досвідом. Усіх представників делегації потрібно було нагодувати та напоїти. Все це вилилося для головного архітектора міста в тюремне ув’язнення довжиною в сім років. Помилувала тернополянина голова Верховної Ради Валентина Шевченко.
З часом фонтан частково зруйнувався, тому потребував термінової реконструкції. Ремонтні роботи на комплексі водограїв проводилися двічі – у 2008 та 2013 роках. Під час реконструкції замінили труби, облицювання і насоси. Згодом на фонтані облаштували підсвітку.
5. Фонтани «Життя» та «Спогад»
Фонтан «Життя» вважається одним з найдавніших водограїв у місті. Знаходиться він на головній алеї в парку Тараса Шевченка. Перший фонтан з’явився на цьому місці в 1950-х роках. Збудований він був з пісковику.
В 1985 році на місці першого фонтану збудували музичний водограй, що був прикрасою тернопільського парку до 1992 року. В 1999 році міська рада знову відновила роботу фонтану «Життя», однак він вже не був музичним і струмені води не досягали тієї ж висоти, що й раніше. В такому стані водограй працював лише до 2009 року.
Ще одним популярним та мальовничим фонтаном, є фонтан «Спогад». Водограй розташовувався на озері «Чайка» в парку імені Тараса Шевченка.
Протягом 1989-1992 років на озері «Чайка» працював комплекс з трьох стаціонарних фонтанів. Водограй «Спогад» є плавучим і на зимовий період його завжди демонтовують.
До 2010 року власником водограю була компанія «Київстар», згодом фонтан «Життя» перейшов на баланс комунального підприємства «Тернопільводоканал». До серпня 2012 року водограй розташовувався на Тернопільському ставі та мав сопло лише з одним вертикальним струменем.
Встановлюють конструкцію щороку в різних місцях – або посеред озера, або ж неподалік острівця в парку Шевченка.