Понеділок, 14 Жовтня, 2024

Історія тернопільського залізничного вокзалу

Тернопільський залізничний вокзал знаходиться майже в самому серці міста і є його справжньою окрасою. Будівля вокзалу вважається пам’яткою архітектури місцевого значення. У багатьох тернополян це місце асоціюється з різними спогадами, мандрівками, радісними емоціями зустрічей з рідними та друзями, котрих давно не бачили. Для гостей міста, залізничний вокзал – це ворота у щось зовсім нове та захоплююче, адже саме з цього місця розпочинається знайомство з нашим містом. Тому важливо знати його історію, яка є не менш цікавою. Далі на ternopil-future.

Виникнення потреби у залізничному сполученні через Тернопіль

Необхідність будівництва залізниці в напрямку Тернополя було визначено перш за все економічними потребами Австро-Угорщини, до складу якої на той час входили західноукраїнські землі. Успішний експорт хліба та сільськогосподарських продуктів напряму залежав від транспортного сполучення, адже селянські вози вже не справлялися з тою кількістю продукції, яку потрібно було перевозити. Ще одна необхідність будівництва цієї залізниці полягала в потребах Європи отримати коротший шлях до Чорного моря та Одеського порту.

Початок будівництва та поява першої будівлі залізничного вокзалу

Будівництво залізниці в напрямку Тернополя відбувалося протягом 1968-1970 рр. В процесі будівельних робіт виникали різного року труднощі. В першу чергу вони були пов’язані з приватними селянськими володіннями, які перетинала залізнична колія. Єдиним вирішення цього питання  була оплата за кожен метр побудованої залізниці.

Виникнення першої будівлі на місці сучасного залізничного вокзалу пов’язують  з початком функціонування залізничної колії Золочів – Тернопіль 28 грудня 1870 р. Згодом технічним бюро міністерства залізниць у Відні було розроблено проект нового приміщення, а в 1903 р. розпочалося його будівництво. Повноцінне завершення будівництва припадає на 1906 р., а в серпні цього ж року новий вокзал розпочав свою роботу. Загалом на будівництво було витрачено 300 тисяч крон. 

Війни та розруха

З початком Першої світової війни та російської окупації вокзал Тернополя використовувався переважно у військових цілях. Після Брусиловського прориву та відступу російських війск у 1917 р. залізничний вокзал було зруйновано.

У міжвоєнний період власником тернопільського залізничного вокзалу стає Польська державна залізниця, яка повністю відбудовує приміщення.

Вдруге вокзал було зруйновано під час Другої світової війни в результаті німецької облоги. Після закінчення бойових дій у 1944 р. Тернопіль перебував в стані повної розрухи, однак сполучення через тернопільську станцію не перервалося жодного разу. 

Відновлення залізничного вокзалу

Повноцінне відновлення залізничного вокзалу у Тернополі відбулося в 1952 р. Однак, фасад будівлі було дещо змінено, оскільки так зване “скляне око” вокзалу відновити так і не вдалося.

У 2019 р. було розпочато ремонтні роботи на привокзальній площі. В результаті було осучаснено зовнішній вигляд, облаштовано місця для парковки автомобілів, забезпечено прямий доступ для пішоходів та велосипедистів із головного входу вокзалу до вулиці Чорновола. 

Сьогодні будівля тернопільського залізничного вокзалу продовжує виконувати свої звичні функції. Як і багато років назад тут розпочинаються пригоди, відбуваються довгоочікувані зустрічі й трапляються веселі історії.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.