Субота, 27 Квітня, 2024

Де знаходився найстаріший будинок Тернополя?

В сучасному світі нам постійно доводиться несвідомо чимось хвалитись. А саме, що ми є унікальними, володіємо чимось особливим, маємо у власності найновішу, найсучаснішу техніку, найяскравіший одяг, що наші акаунти в соцмережах дуже давні і мають значну кількість підписників, що ми цікаві для оточуючих, а отже добре знаємо минуле. Зокрема, історію нашого міста. І не лише в контексті Тернополя такі місця, як замок, катедру чи драмтеатр, а й такі важливі дрібниці, як менш відомі старі вулиці і будинки. До речі ви знаєте, яка будівля в Тернополі була найстаріша? Детальніше на це питання відповість видання ternopil-future.com.ua.

Тернопіль після війни

Як розповідає видання te.20minut, старий Тернопіль про який ми знаємо з книг та розповідей старших людей був зруйнований в часи Другої світової війни наступаючими радянськими окупаційними військами та німецькими військами, які оборонялися переважно в центрі нашого міста. А отже, після війни розпочалася не так відбудова, як повне оновлення будівель та споруд Тернополя. І це оновлення відбувалося за Генеральним планом реконструкції міста, який не мав нічого спільного з збереженням історичної пам’яті міста. Адже 90% будинків міста було знищено, а частині тих, що не були знищені, з часом «допомогли» стати аварійними і все ж зруйнували. Мова про Монастирську церкву на Рогатці чи Парафіяльний костел. З того, що зробили спробу відновлення варто згадати тернопільський став і ряд старих будинків. Серед щасливчиків, які залишилися частково уцілілими і були відновлені в найближчі повоєнні роки варто відзначити і житловий будинок на вулиці Над Ставом.

Будинок 18-го століття

В Тернополі було декілька старих будинків. Але не всі вони збереглися після війни. Один з них був в колишньому історичному центрі міста, поряд з Старим ринком Тернополя, де зараз проходить вулиця Над Ставом №3. Поряд з ним сусідила одна з найстаріших святинь міста – Церква Воздвиження Чесного Хреста. А вона збудована за даними окремих істориків на початку 15 ст.

Будинок про який мова в нашій розповіді з’явився значно пізніше. Він взагалі ще порівняно новий. Його стіни збереглися з 18-19 ст. Однак точної дати будівництва встановити не вдалося. Вже в 2010 р. будинок був в аварійному стані і там ніхто не жив. Сьогодні на його місці нове будівництво.

Відома тернопільська краєзнавиця Любомира Бойцун зазначала, що частина даного будинку збудована у 18 ст. А інша частина в 19 ст. Дослідниця також заявила, що в будинку були глибокі пивниці. Також там колись діяло «жилплемоб’єднання». Поряд знаходилося ще декілька будинків 19 ст. Незважаючи на досить поважний вік цей будинок не знаходився на балансі історичних пам’яток міста чи області.

Краєзнавець Тарас Циклиняк

Тернопільські історики, зокрема краєзнавець Тарас Циклиняк, говорять, що про конкретний будинок залишилось зовсім мало інформації. Він знаходився поряд Старого ринку. Вулиця носила ім’я Старо-Фарна (за австрійських часів), далі Вінцента Поля (відомий випускник І-тернопільської гімназії, польський поет, географ і етнограф, військовик) (за польських), далі вулиця отримала суто радянську назву «Трудова» і лише в часи Незалежності їй було надано назву Над Ставом, що показує її розташування. Будинок, який нас цікавить мав би міститися за північною частиною будинків Старого ринку. Це було просто приміщення з товстими стінами та глибоким підвалом. На часи 18 чи 19 ст. це було житло для заможних жителів. Місце розташування будинку важливе тим, що він знаходився поряд з центром міста і був близьким до міських підземель, які якраз йшли до Надставної церкви.

Краєзнавець також повідомив, що номер будинку міг зберегтися з часів зведення будинку. Часто нумерація зберігалася, але точно стверджувати, що цей будинок мав третій номер складно. Загалом на схемі старого міста ця споруда знаходилася в межах червоного квадрату.

Фото з сайту te.20minut

Марина Ягодинська

Інформацію про старий будинок повідомила і директорка тернопільського обласного центру наукових досліджень пам’яток культурної спадщини Марина Ягодинська. Чиновниця повідомила, що поряд з будинком, як і говорить перша назва вулиці на якій він знаходився, стояв костел. А біля храмів часто розміщували поховання. Про це говорить карта Фрідріха фон Міґа, яка чітко відзначає наявність костелу 18 ст. та цвинтаря.

Фото з сайту te.20minut

Стан будинку на 2021 р.

На 2021 р. було розпочато руйнацію будинку. Журналісти видання te.20minut, які відвідали місце забудови засвідчили, що від історичної пам’ятки збереглося лише дві стіни висотою три метри. Товщина стін майже 1 метр. А інша частина будівлі зруйнована. Також були двері, які більше схожі на дерев’яний щит, яким зачиняли дім. Скло на вікнах розбите. Там же стояли старі, понищені часом решітки. Фасад чи точніше частина фасаду була покрита старою штукатуркою, яка була готова розсипатися від найменшого дотику. Інколи між штукатуркою було видно цеглу. З внутрішнього боку будинку видно побілені стіни і кілька шарів штукатурки. Також проглядалися товсті міжкімнатні стіни. Підлога залита товстим шаром бетону. Також багато старих дощок, старих вікон, битої цегли, яка ще не вивезена на смітник. Будинок був зруйнований в 2021 р. Поряд почали зводити нову багатоповерхівку. Будівництво мають завершити в цьому році. На той час був лише котлован та вже закладали фундамент. На місці будівництва було знайдено кістки. Передбачалось, що перед будівництвом будуть проведені археологічні дослідження, але забудовник відмовився їх проводити. А отже, остання інформація, яку міг нам надати найстаріший будинок Тернополя назавжди була страчена для нас.  

Фото з сайту te.20minut

Місцеві мешканці зазначають, що будинок тривалий час був занедбаний і знаходився в аварійному стані. Міська влада нічого не зробила для його відновлення. Скажемо, що це поширена практика щодо старих будинків. Спочатку доводять до аварійного стану, а потім руйнують, бо вже небезпечно для оточуючих. Так відбувається не лише в Тернополі, а й в інших містах України.

Фото з сайту te.20minut

Місцевий мешканець пан Василь повідомляв, що будинок тривалий час був в страшному стані, але тримався. Завдяки решіткам на вікнам там не було безхатьків чи наркоманів, але дах валився, штукатурка падала, загалом будинок справляв враження гнітюче. Всередину недобросовісні тернополяни крізь грати кидали сміття, розводили смітник і поряд. Тобто, теорія «розбитого вікна» тут працювала на повну. Хотілось би щоб цей будинок відремонтувати і зробили музей для міста, але на жаль.

Будинок був цікавий не лише своєю старовиною. Тут на початку 90-х встановили один з перших в місті електронних замків. На таке «чудо техніки» ходили дивитися діти і дорослі. В часи початку Незалежності про таке ноу-хау тернополяни могли лише мріяти. Сьогодні – це нічого особливого.

Фото з сайту te.20minut

Тепер на місці найстарішого будинку Тернополя відбувається будівництво. Міська рада зазначає, що тернополяни не прагнули захистити пам’ятку, а тому її й було зруйновано. В 2020 р. було затверджено проект «Реконструкції індивідуальних житлових будинків під індивідуальний житловий будинок» на вказаній земельній ділянці. А отже, місто втратило стару будівлю. А ми, тернополяни, частину історичної пам’яті….

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.