Вівторок, 18 Червня, 2024

Які проблеми та переваги Тернополя як міста для розвитку ІТ-індустрії?

З кожним роком попит на програмістів і розробників, які працюють у галузі інформаційних технологій зростає. ІТ-спеціалістів ще називають “універсальними солдатами”. Вони задіяні фактично у всіх сферах людського життя, роблячи його при цьому більш простішим і зрозумілішим. Далі на ternopil-future.

Останні кілька років в Україні спостерігається стрімкий зліт ІТ-ринку. Показники справді вражають. Проте не у всіх містах ця динаміка є позитивною. Найбільш розвиненим на Заході вважають Івано-Франківськ. До цього списку варто віднести й Київ, Львів та Вінницю, згідно статистиці DOU:спільнота програмістів. А яка ситуація з Тернополем?

Тернопіль та ІТ-сфера

Тернопіль є відносно невеликим містом на заході України. Його площа всього 72 км². Тим не менш, тут, у сфері ІТ задіяно близько тисячі осіб. А у  місті працює більше 20 компаній. Проте не можна сказати, що Тернопіль належить до тих міст, де дуже добре розвинена сфера інформаційних технологій. Серед усієї частки проживаючих, лише 0,6% працюють в цій галузі. 

Джерело: фото Країна UA

Для ІТ-спеціалістів, відповідно до опитування, воно зручне у проживанні та переміщенні, адже є відносно невеликим. Перевагу Тернополя вбачають і у  стані міських будівель, великому виборі відпочинку та розваг, а також сприятливій екологічній ситуації. Тим не менш, у галузі інформаційних технологій задіяно не так багато тернополян. Чому так? Все просто, тут існують певні проблеми з розвитком ІТ-ринку.

Проблеми розвитку ІТ-індустрії у Тернополі

У Тернополі існують певні проблеми з розвитком ІТ-ринку та можливостями для професійного росту спеціалістів. Тому в цій області задіяно не так багато фахівців. На жаль, багато з них змушені працювати за межами рідної домівки, де оплата за цю роботу є гідною. Згідно статистики finance.ua за 2021 рік, в Києві фахівцям пропонують середню зарплату 64 800 грн. У Тернополі медіанна зарплата становить близько 1000$. Та зустрічаються й менші показники. 

Ще однією проблемою розвитку ІТ-сфери в місті є відсутність достатньої кількості фахівців з потрібними знаннями. Багато випускників після закінчення вишів переїжджають у пошуках роботи до великих міст або ж за кордон. Уся справа у відсутності роботи та її низькій оплаті. Тому чимало ІТ-спеціалістів шукають такі компанії, де пропонується більша зарплата. У Тернополі з цим є подекуди нестабільність. 

Ще одним недоліком є високі вимоги до тих спеціалістів, що вже перебувають на ринку праці. Дуже часто вимоги не відповідають гідній оплаті праці, тому фахівці не зацікавлені у такій роботі. З професійним зростанням тут виникають також певні труднощі, але для ІТ-спеціалістів це є дуже важливим фактором у їх діяльності. Через ряд таких проблем, що виникають у ІТ-сфері міста, Тернопіль не обіймає перші місця, де ця галузь є високорозвиненою. 

З 2001 року в Тернополі перестав працювати єдиний аеропорт в області. Це створює певні труднощі більше клієнтів, ніж працівників ІТ-сфери, адже не кожен готовий до цього. Найближчий аеропорт знаходиться лише у Львові, в 2 годинах їзди від Тернополя. 

Звісно, що це можна подолати. Незважаючи на недоліки, місто є досить перспективним в плані інформаційно технічного розвитку. Забезпечивши фахівців місцями праці, а також гідною оплатою й сприянню їх подальшому професійному розвитку, є ймовірність, що у подальшому Тернопіль конкурував би з іншими провідними містами в цій галузі. 

Які переваги міста для айтішників?

Насправді, у Тернополі є чимало переваг для розвитку ІТ-сфери. Тут, перш за все, гарна екологія, чудова природа, великий вибір місць для розваг, хороше автомобільне сполучення тощо. Великою перевагою для спеціалістів є відносно невеликі ціни на житло, у порівнянні зі Львовом чи Києвом. Це ж стосується і вартості самого проживання (одягу, продуктів харчування, засобів гігієни), у Тернополі воно дешевше. Фахівці в галузі ІТ є не такими “чутливими” до цін, чи наприклад, стану екології, проте їм важливий комфорт. 

Зручне розташування – це ще один плюс міста. Насправді, це дуже важливо для ІТ-спеціалістів, адже Тернопіль є відносно невеликим, а всі потрібні установи знаходяться один біля одного. Уся важлива інфраструктура зосереджена переважно в центрі. Місто буде цікаве для ІТ-спеціалістів і в плані інвестицій й відкритті нових офісів. Щоправда, ця тенденція вже спостерігається в Тернополі. Зараз тут діє більше 20 компаній. Є як дуже великі, так і маленькі. Більша частина з них складає аутсорс. Аутсорсингова організація – це компанія, що “надає в оренду” персонал. Проте в місті зустрічаються й продуктові компанії. Є й такі, що відомі по всьому світу. 

Звісно, що перспективи розвитку ІТ-сфери у Тернополі надалі залишаються значними. Та спочатку має відбутися певні зміни у специфіці цієї галузі, щоб місто стало привабливим для фахівців, які б бажали тут залишитися і таким чином розвивати ринок. Проте, скільки часу має пройти – невідомо. 

Які фактори враховують ІТ-спеціалісти при виборі міста?

ІТ-спеціалісти враховують чимало факторів перед тим, як податися до того чи іншого міста. Звісно, що спочатку вони аналізують ринок праці, заробітну плату й перспективу у подальшому розвитку. Та є й інші ключові фактори, які беруть до уваги фахівці. Наприклад це стосується цін. Зокрема на нерухомість і проживання. Відомо, що витрати у Києві чи Львові є значними. Також враховується й зручність пересування містом, адже багато фахівців працюють не тільки на фрілансі, але й в офісах. 

Провідним фактором є екологічна ситуація в області/певному місті. На жаль, в Україні у кожному регіоні вона відрізняється. Найзабрудненішими вважаються ті східні райони, де добре розвинена важка промисловість. Важливим є й транспортне сполучення з іншими містами, зокрема наявність аеропорта. Вони є в кожному українському місті, проте значна їх частина або знаходиться не в належному стані, або не працює. Наприклад у Тернополі аеропорт не діє з 2001 року, і це дуже сильно відштовхує клієнтів. 

Важливою є й безпека та рівень злочинності. Тернопіль вважається одним із найбезпечніших міст порівняно з іншими. Наявність відпочинкових зон теж є великою перевагою для ІТ-спеціалістів. Насправді, не всі вибирають собі міста чітко за цими критеріями. Для багатьох таке як наявність рекреаційної зони чи рівень освіти не є перешкодою, щоб не обрати те чи інше місто. Важливою залишається заробітна плата, яка на жаль, дуже сильно відрізняється в кожному регіоні України. Цьому сприяє, перш за все, його й економічний розвиток. 

Це і наявність роботи й робочих місць в галузі ІТ. Необхідно для початку проаналізувати ринок праці, виявити всі переваги та недоліки. Для багатьох фахівців важливим в цій сфері діяльності залишається професійний розвиток. На жаль, це теж доступно далеко не в кожному регіоні України. 

З кожним роком кількість фахівців у галузі ІТ помітно збільшується. Проте не всі спеціалісти можуть віднайти собі роботу в межах нашої країни. Так, сфера інформаційний технологій є однією з провідних на сьогодні. Близько 18% усіх вакансій на сайтах з пошуку роботи стосується цієї сфери діяльності. Та тут виникають деякі проблеми й труднощі. Значна кількість талановитих спеціалістів переїжджає працювати за кордон, економічні складнощі, які спричиненні різноманітними факторами, слабка інфраструктура підтримки нових проєктів тощо. 

Розвиток ІТ-індустрії в Україні є важливим. Технології дуже відчутно змінюють реальність бізнесу, глобально впливають на економічне життя. А завдяки розвитку цієї сфери в нашій державі здійснюється величезний вклад в цифрову трансформацію, змінюючи при цьому її технологічну позицію серед інших країн. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.