Вівторок, 10 Вересня, 2024

Дивовижний Плебанівський віадук: історія створення та особливість столітньої споруди

Селище Плебанівка, що знаходиться у Теребовлянській міській громаді Тернопільського району, Тернопільської області є хранителем унікальної історичної й залізничної пам’ятки ХІХ століття – віадука. На його спорудження свого часу приклали зусилля чимало талановитих інженерів і будівельників. До сьогодні ця “споруда” стала всеукраїнською пам’яткою і своєрідним музеєм під відкритим небом. Однак давайте ж дізнаємося, з чого все розпочиналося та з яких причин виник віадук. Далі на ternopil-future.

Що таке віадук?

Унікальна історична пам’ятка – Плебанівський віадук або міст, знаходиться у межах Тернопільської області. Таку транспортну споруду мостового типу зазвичай розташовують на високих опорах. Його споруджують із каменю, залізобетону чи металу. Терміном “віадук” на початку позначали римську дорогу. Вони були необхідними для процвітання Імперії, оскільки такими типами доріг військові без проблем і дуже швидко пересувалися. Ці дороги проходили над ущелинами й спиралися на аркові опори. Однак через деякий час “віадуком” стали називати споруду, що слугувала для подолання перешкод рельєфу. Ними могли стати яри, ущелини чи долини. 

Віадук мав типову аркову конструкцію. Вона надає йому надзвичайної виразності та шарму. Такі споруди в Україні зустрічаються на Заході. Там знаходиться 6 віадуків із залізничною колією. Лише у межах Тернопільської області їх є 3: в селищах Буцнів, Плебанівка і Кровинка. Два розташовані у межах Львівщини, а ще один – на Івано-Франківщині. 

Передумови створення віадука у Плебанівці

Віадук у Плебацівці до сьогодні є діючим. Його будівництво розпочалося у ХІХ столітті й завершилося в 1896 році. Цей міст був складовою грандіозного задуму австро-угорського уряду. Варто зазначити, що у цих роках Тернопільщина входила до складу могутньої Австро-Угорської імперії. Віадук збудували не просто так. Уряд планував завдяки ньому перевозити вантажі на значні відстані. Ця споруда слугувала, насамперед, у військово-стратегічних і економічних цілях. Так як імперія дуже стрімко розвивалася, виникла потреба у будівництві комунікації через територію всієї Галичини. Що цікаво, схожа конструкція знаходиться у шотландському селі Гленфіннан. 

Джерело: фото Слово правди

До його спорудження було залучено найкращих австрійських та італійських інженерів. Робітникам дуже добре платили. Вся робота здійснювала під чітким керівництвом іноземних інженерів. Більше ніж 100 років Плебанівський віадук є діючим і продовжує виконувати свої функції. Ним продовжують їздити поїзди, але, щоправда, не так часто як колись. До цієї давньої пам’ятки ставляться з особливою обережністю, бояться пошкодити споруду. Як-не-як віадук багато чого пережив за своє існування. 

Особливості споруди

У 1896 році будівництво віадука у Плебанівці було завершено. Він має 9 арок, що робить його дуже міцним. Попри свою непросту історію, споруда вдалася на славу. Його висота становить 30 метрів, а довжина – більше 100 метрів. Ширина центральної арки становить близько 65 метрів. Віадук було збудовано із великих кам’яних брил. Ймовірно через це, він до сьогодні зберігся у чудовому стані. У праці Івана Книш і Надії Кремінь “Застіноченське та Буданівське родовище пісковику – потенційні геотуристичні об’єкти Тернопільської області” йдеться про те, що залізничний міст- віадук поблизу Плебанівки було збудовано з теребовлянського пісковику. Разом із ним, ще кілька архітектурних пам’яток звели із цього матеріалу: Підгорянський монастир, Буданівський і Теребовлянський замок тощо.  Будували міст місцеві майстри із сірого пісковику, який доставляли возами з найближчого кар’єру.  

Плебанівський віадук розкинувся над глибоким урвищем між двома величезними пагорбами. Анатолій Пасько для Укрінформ описуючи віадук зазначив, що його стиль було обрано зовсім не випадково. Така форма посилює його надійність і збільшує термін експлуатації. Давні інженери врахували всі особливості місцевості, клімат і рельєф. Це дозволило їм правильно розрахувати його вагу, силу натягу і тиск. 

Конструкції вдалося витримати за весь свій час кілька сотень, або й навіть тисяч тонн вантажів. Віадук зберігся у чудовому стані та приваблює туристів з усього світу. Дотепер він є діючим, щоправда, ним користуються зрідка.

Плебанівський віадук у період світових війн

Плебанівський віадук став свідком багатьох історичних подій: розпаду найбільших імперій та світових держав, Першої і Другої Світової війни, Голокосту, німецької й радянської окупації тощо. До сьогодні він велично, непохитно стоїть та слугує нагадуванням про минуле. У роки Першої Світової війни віадук зазнав значних руйнувань. На деякий час він перестав виконувати свою основну функцію. 

Джерело: фото Туристично-інформаційний центр м. Теребовля

Так тривало до того часу, коли на українські землі прийшла Річ Посполита. Тернопільщина на деякий час увійшла до складу цієї держави. Поляки одразу ж взялися до відновлення моста. Віадук піддавався бомбардуванням з боку німецької авіації. Однак, на щастя, у цей міст бомбам влучити не вдалося. 

Віадук і туризм

На сьогодні Плебанівський віадук – це унікальна історична пам’ятка, одна із найулюбленіших туристичних родзинок Тернопільської області. Мосту навіть вдалося потрапити у рейтинг найкращих мостів України. Мандрівники з всієї країни і не тільки, щороку приїжджають до Плебанівки Теребовлянського району насолодитися цим красенем, отримати масу задоволення та зробити цікаві фотографії. Багато хто помічає, що віадук чимись схожий із мостом, який доводилося бачити у фільмах про Гаррі Поттера. Тому особливо його слід відвідати тим, хто полюбляє цю історію.

Віадук з фільму Гаррі Поттер

Дістатися віадука є не складно. Через селище Плебанівка проходить маршрут М19, яким дуже зручно дістатися з Тернополя, Чернівців і Луцька. Роздивитися споруду найкраще можна на під’їзді до Теребовлі з боку Чернівців, якщо ви, звісно, їдете потягом. Однак віадук добре видно і з автодороги. Усім, хто приїжджає до цієї історичної пам’ятки кортить зробити красиві знімки. Особливо – із поїздом, що рухається по мості. Такі фото дещо нагадують кадр із фільму про Гаррі Поттера. Зазвичай по цьому мості потяги проходять вкрай рідко. Це можуть бути “товарняки” або ж дизель-поїзди. Українці намагаються зберегти важливу пам’ятку. Проте спіймати хоча б один такий потяг шанс є. Для вас це буде шаленою вдачею, а тому спробувати все ж таки варто!

Віадук у Плебанівці

До віадука неодноразово навідуються як окремі мандрівники, так і організовують цілі туристичні екскурсії та веломаршрути. Ще одним важливим пунктом є те, що фотографуватися біля Плебанівського віадука можна безкоштовно. Саме через це, це місце так полюбляють фотографи, адже насправді, фото тут виходять дещо магічними. А ви переконайтеся в цьому! Історична пам’ятка цікава у будь-яку пору року, а, особливо – взимку. 

Однак пам’ятайте про правила безпеки! По рейках ходити заборонено, а на залізничний міст заходити небезпечно. Навіть якщо потяга не видно і не чути, це не означає, що він ось-ось не може зненацька вискочити із- за повороту. 

Плебанівський віадук на українській марці

Плебанівський віадук став однією з найвідоміших історичних пам’яток в Україні. Це доводить зокрема і те, що його зображали навіть на українській марці. Її навіть визнали найкращою поштовою маркою у нашій державі. Тираж марок склав 130 тисяч. 

Разом із марками в обіг ввели спеціальний поштовий штемпель. У місті Теребовля навіть було погашено марки із зображенням Плебанівського віадука. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.