Субота, 27 Квітня, 2024

Богдан Гнатюк: український винахідник за кордоном і його проєкти

Українські винахідники щорічно дивують нас своїми винаходами. Багатьом з них навіть вдалося змінити світ. Цим, без сумніву, нам варто пишатися. Одні ж відразу отримали світове визнання, а інші – так і залишилися непомічені світовою спільнотою. Для того щоб отримати всесвітнє визнання, деякі винахідники змушені були переїжджати до розвинених європейських країн або США. Далі на ternopil-future.

Більшість з них, так і до кінця свого життя залишилися на чужині. Тому їх прийнято вважати не тільки українськими, але й паралельно іноземними творцями. До таких слід віднести вченого і конструктора Богдана Гнатюка, уродженця Тернопільщини, що заявив про себе і свій талант на американському континенті.

Життєпис Богдана Гнатюка

Богдан Гнатюк народився 25 липня 1915 року в мальовничому місті-півострові сучасної Тернопільської області Заліщики. Тоді воно входило до складу Королівства Галичини та Володимирії. Там навчався у місцевій вчительській семінарії. За своє життя винахіднику довелося стати свідком одразу найстрашніших подій в історії людства – світових війн. Вони стали потужним двигуном змін, як внаслідок, чимало імперій розпалося, а на їх місці утворилися нові держави. Та не варто забувати про те, скільки людських доль і життів покалічили війни. 

Заліщицька державна гімназія сучасний вигляд 

Богдан Гнатюк став членом Організації Українських націоналістів разом із своїм братом. Вони бойкотували проти польської влади, брали участь у акціях протесту тощо. У 1935 році Богдан завершує навчання у Заліщицькій державній гімназії, що тоді ще носила ім’я польського політика і голови відродженої польської держави Йозефа Пілсудського. Після її успішно завершення переїжджає до Гданську ( Польща), де вступає до Гданського політехнічного університету. Та незабаром спалахує Друга Світова війна. 

У 1942 році попри війну йому таки вдається отримати диплом доктора з механічної інженерії аеронавтики. Згодом захистив докторську дисертацію, після чого працював у Гданську за фахом інженера-конструктора літаків. Через деякий час був змушений покинути Гданськ і переїхати до Відня, де працював у у галузі швидкохідної аеронавтики і турбореактивних двигунів. Стрімкий переїзд спровокувало наближення фронту.  Працювати у ті буремні роки насправді було важко, через відсутність стабільності і надії у завтрашньому дні. Деякий час перебував у Дорнтер-Верке. 

Гданський політехнічний університет

Після завершення Другої Світової війни Богдан Гнатюк переїжджає до Франції. Там обійняв посаду експерта у Міністерстві військових повітряних сил у тій зоні, що була окупована союзниками фашистської Німеччини. Разом із тим, вів ще активну викладацьку діяльність у школі механіків, що спонсорувалася реабілітаційною адміністрацією ООН. Богдан Гнатюк показав себе талановитим фахівцем. До його думки дуже часто прислухалися інші науковці. 

Діяльність українського винахідника у США

Після Другої Світової війни ситуація в світі змінилася. Третій Рейх був переможений. Український винахідник Богдан Гнатюк переїжджає до США. Що саме його підштовхнуло до цього рішення залишається невідомим. В Америці спочатку працював асистентом професора при університеті Нотр-Дам. Сьогодні це католицький елітний приватний заклад. Знаходиться він у штаті Індіана. 

Університет Нотр-Дам

У 1957 році переїжджає до Західної Вірджинії, де деякий час обіймав посаду викладача в університеті. У 60-х роках минулого століття працював професором інженерії в Технологічному інституті Дрекселя. Тут частенько знаходив час і читав лекції як професор кафедри машинобудування та інженерної механіки Дрексельського університету. 

Попри свою активну викладацьку діяльність, науковцю вдалося реалізувати себе консультантом Національного управління аеронавтики і дослідження космічного простору (НАСА). Тобто, фактично став першим українцем, який розпочав працювати у цьому агентстві. 

Особисте життя Богдана Гнатюка 

Читаючи про таке захоплююче життя та стрімку кар’єру Богдана Гнатюка може здатися, що у нього не було часу на своє, особисте життя. Проте, запевняємо вас, що це не так. 

Богдан Гнатюк

Переглядаючи автобіографічний матеріал із різних джерел, виникає відчуття, що ще чимало фактів про винахідника є прихованими або засекреченими. Наприклад, ми не знаходимо інформації про його нащадків. Нам показують Богдана Гнатюка перш за все, як автора чудових наукових праць, винахідником, конструктором і поборником української державності. Особисте життя залишається таємницею. Щоправда, дещо таки вдалося віднайти.

Відомо, що дружиною українського винахідника стала Ірина Михайлівна Гнатюк з дому Томків. Вона народилася у 1925 році, а померла в 2016 у власній весняній резиденції Spring Township, про це йдеться на Укрінформ.

Конструювання міжконтинентальної балістичної ракети

Деякий час Гнатюк навіть співпрацював із Вернером фон Брауном. Для більш ширшого розуміння, зазначимо, що Вернер фон Браун був німецьким і американським ученим. Більшу частину свого життя прожив у США. Займався конструюванням техніки ракетно-космічного спрямування. Йому належить такі винаходи як ракета А-4 і Сатурн-V. Вернера фон Брауна називають ще батьком американської космічної програми. 

Богдан Гнатюк був особисто знайомий із вченим. Він навіть брав участь у створенні міжконтинентальних балістичних ракет, що призначені для знищення об’єктів, розташованих на великих і віддалених відстанях. Максимальна дальність польоту складає понад 5 500 км. 

Вернер фон Браун

Богдан Гнатюк брав участь у розробці міжконтинентальної триступеневої балістичної ракети “Trident” або  “Тризуб”. Її розробниками стали американська компанія, що спеціалізується в галузі авіабудування, авіакосмічної техніки, суднобудування тощо. Ця потужна зброя призначається для запуску з атомних підводних човнів. Її максимальна дальність сягає понад 11 300 км. Дуже скоро перші дві моделі цих ракет перетворили американську компанію  Lockheed Martin Space Systems, що їх розробляла, на світових лідерів. Однак про свої заслуги Богдан Гнатюк ніколи не говорив, а тим паче, не хвалився перед студентами. 

Запуск “Trident ІІ” з підводного човна

У 1990 роках ракета була прийнята на озброєння ВМС США, а через 5 років Королівських ВМС Великої Британії. Мало хто знає, але уродженець Тернопільщини є автором численних наукових праць, що присвячені проблемам балістики, ракетам, теплообміну тощо. 

Богдан Гнатюк і Україна

Попри те, що Гнатюк значну частину свого життя перебував за кордоном, він залишився незмінним патріотом рідної країни. З 1964 року був дійсним членом і очільником Організації державного відродження України. Ця громадсько-політична організація деякий час діяла у Сполучених Штатах Америки. До неї входили українці-емігранти. Ця організація є ідеологічно пов’язаною з Організацією Українських націоналістів, членом якої був Гнатюк. Вони пропагували український націоналізм і підтримували визвольну боротьбу в Україні. Частенько члени цієї організації здійснювали з’їзди. 

Організації державного відродження України

Паралельно винахідник працював у Товаристві українських інженерів Америки, був дійсним членом Наукового товариства імені Тараса Шевченка. 

Смерть українського винахідника

До кінця свого життя Богдан Гнатюк прожив у Сполучених Штатах Америки, комуні Меріон в Пенсильванії. Там у своєму будинку помер 28 листопада 1998 року. Поховали українського винахідника на католицькому кладовищі Святої Марії в Елкінс-Парк, окрузі Монтгомері, Пенсильванії. Опісля смерті його ім’я було присвоєно Заліщицькій навчальній гімназії, де навчався.  

Джерело: фото Укрінформ

Про такого винахідника як Богдан Гнатюк, а тим паче його інженерні здобутки, на Тернопільщині мало хто знає. Виключенням є, мабуть, рідна місцина генія. Діяльність українця захоплює і водночас жахає. Та ми не можемо виключити те, що він вніс неабиякий вклад у світову науку, і байдуже, що це відбувалося на чужині, адже до кінця свого життя Гнатюк залишався вірним рідній Україні.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.