Субота, 27 Липня, 2024

“Декомунізація в Тернополі”: вулицям А. Живова та Г. Танцорова планують повернути першоназви

Декомунізація на Тернопільщині розпочалася ще в 2014 році, проте більш активною вона стала після повномасштабного вторгнення. Зараз, майже у всіх населених пунктах області спостерігається позбавлення від усього, щоб нагадувало про спільне минуле України з росією. Так, у Тернополі це стосується навіть найменування вуличок міста, яким пропонують повернути колишні історичні назви. Далі на ternopil-future.

Хто такий А. Живов та чому в честь нього назвали одну із вулиць в Тернополі?

У Тернополі є чимало вулиць, які було іменовано на честь відомих радянських персоналій. Такою є одна із центральних Григорія Танцорова та Анатолія Живова. Нещодавно почали говорити про повернення цим вулицям історичних назв, адже як відомо, нічого спільного Тернопіль із цими вояками Радянського Союзу не має. Анатолій Живов був уродженцем села Кузьмищево, що зараз знаходиться під російською федерацією.

Сучасний вигляд вулиці А. Живова

Усе своє життя прожив у Москві, звідки й пішов воювати на Другу Світову війну. Цей радянський вояка відзначився у одному із боїв, що відбувалися в Тернополі, під час Проскурово-Чернівецької операції. Тоді ж і загинув молодий телефоніст, закривши тілом амбразуру ворожого дзоту. Через це Живову посмертно присвоїли звання Героя Радянського Союзу, а в честь нього, у місті, спорудили пам’ятник та іменували вулицю. Проте мало хто знає, що споконвічно вулиця називалася Торговиця. Така назва була не випадкова, вона є відомою ще за часів Австро-Угорської імперії та містить згадку про торговельне минуле Тернополя.

Історична назва вулиці Г. Танцорова у Тернополі

Вулиця Григорія Танцорова є однією з вулиць центральної частини міста. Названа на честь радянського військового Григорія Танцорова, що був родом з Красноармійського району. Жив тривалий час у Саратові, а в Пермі закінчив два курси політехнікуму. Брав участь в подіях Другої Світової війни й відзначився у боях за звільнення залізничної станції у місті Збараж та Тернопіль, в останньому наніс значний урон супротивникові. Загинув у бою, а похований був у Тернополі. На його честь у Старому парку було встановлено погруддя та іменовано одну із вулиць міста. Що цікаво, він входить до списку почесних громадян Тернополя. Вулиці Григорія Танцорова запропонували повернути історичну назву Старий Поділ. 

Сучасний вигляд вулиці Г. Танцорова

Це історична назва частини старого міста, яка прилягала до надсеретянських боліт і тягнулася на південь від Церкви Воздвиження Чесного Хреста, про це йдеться на Вікіпедії. На цьому місці згодом й утворилися дві вулиці Подільська Нижча і Подільська Вища, які були паралельними одна одній. Тоді цей історичний район заселяли люди різних національностей та занять, проте складали переважно ремісники, міщани-хлібороби та робітники. На Подолі проживало близько 80% євреїв. 

Завершувала цей район вулиця Доли, яка простягалася зразу ж після Торговиці. У часи післявоєнної відбудови в місті Подільська Вища зникла зовсім, проте Подільська нижча стала іменуватися на честь радянського вояки Танцорова. Разом із ними були ще вулиці Багата, Медова, Вузька, Жидівська, Крива тощо, які майже в один період просто зникли з карти міста після Другої Світової війни. Зараз про багатьох із них відсутні будь-які достовірні відомості та точне місце їх розташування.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.