Міські кладовища завжди були оповиті атмосферою таємничості та водночас викликали інтерес. Можливо, це тому, що людей завжди цікавила тема смерті та що трапляється, коли ми помираємо. Проте кладовища – це також мовчазні хранителі історії. Вони відкривають багаторічну історію міста та розповідають таємниці людських долей. Варто лиш знати, де шукати. Одним з найцікавіших збирачів легенд, переказів та реальних історій є Микулинецький цвинтар в Тернополі, пише сайт ternopil-future.com.ua.
Про кладовище
Микулинецьке кладовище було засновано у 1840 році. Одночасно з ним навпроти розташувалось єврейське кладовище. Так почалась історія існування, яка триває дотепер. Пізніше, у 1864 році, на цвинтарі звели каплицю, яка називається Каплицею Воскресіння Господнього. Інженером цього проєкту був Ян Закжевський, а ініціаторами будівництва виступили єзуїти. Зараз же це римо-католицька каплиця. Проте приваблює кладовище саме похованнями. На ньому можна зустріти безліч могил з цікавою історією або, про які ходять легенди, також тут поховано багато відомих діячів. Микулинецьке кладовище зберігає історію вояків УСС та УГА, могили яких розташувались в XIII секторі, ви можете відвідати братську могилу жертв тоталітарного режиму, яка у XV секторі, або ж віддати шану сучасним героям.
Легенди кладовища
Головною оповідкою Микулинецького цвинтаря є легенда, яка пов’язана з пам’ятником дівчини. Це поховання сягає 1841 року, майже таке саме за віком як і кладовище, тому й зібрало навколо себе різні розповіді та припущення. За однією з легенд жила собі дівчина, яку дуже не любила мачуха, тому й хотіла чим швидше видати її заміж. А дівчина ця була закохана в художника, проте не судилось їм бути разом. За день до весілля цієї дівчини зі старим паном, вона вирішила піти до рідної матері на могилу, та й замерзла там. Її батько в пам’ять про доньку звів пам’ятник, де дівчина схилилась над могилою з весільним вінком та пензлем(згадка про коханого-художника). Інша ж легенда каже, що ця скульптура присвячена дівчині, яка знущалась над своєю матір’ю. Сім’я це була бідна, матері доводилось працювати двірничкою. І ось одного разу донька забила маму мітлою до смерті. Саме тому скульптура дівчини зображена з мітлою в руках. Однак згідно зі ще одним дослідженням, ця могила належить чоловікові, а скульптура дівчини – це насправді зображений ангел смерті, крила якого з часом відпали.
Пантеон Героїв
Важливим сучасним проєктом на Микулинецькому цвинтарі є пантеон Героїв. Це місце, яке спеціально відведене для поховання героїв, які загинули у російсько-українській війні, починаючи з 2014 року. На цьому місці планується звести капличку, де будуть відправлятись похоронні служби та молитви за військових та буде встановлено стіну пам’яті з іменами загиблих героїв. Окрім цього концепція Пантеону передбачає однакові пам’ятники на могилах, які вже встановлено. Пантеон Героїв покликаний не лише віддати шану героям, але й повинен слугувати місцем, де рідні військових зможуть поспілкуватися з ними.
Тікток популярність
Нової хвилі зацікавлення Микулинецьке кладовище здобуло після того, як його історію почав знімати тернополянин Андрій Болехівка, підписаний в тіктоці як metabloger. Чоловік розповідає історію давніх і сучасних могил на цвинтарі, досліджує історії людей, які поховані на цьому кладовищі, показує цікаві пам’ятники та ділиться незвичайними випадками. Андрій щоразу знаходить нові й нові місця та розповідає невідомі, містичні та дуже цікаві випадки. Він стверджує, що вміє знаходити сенсації, а інколи вони самі знаходять його. І це правда. Адже саме тому за ним там цікаво спостерігати. Зараз на його тікток сторінці майже 90 тис. підписників.
Микулинецьке кладовище – це скарб для дослідників. Звичайні та незвичайні історії людей завжди викликали інтерес. Підтвердження тому – це легенди, які переказуються досі, та сучасний контент про цвинтар, який набирає популярності. Тому, кого цікавить така тематика, рекомендуємо переглядати тік-токи, читати статті в інтернеті і, звичайно ж, відвідати кладовище.