Субота, 27 Квітня, 2024

Микулинецький цвинтар: історія та сучасність

Міські кладовища завжди були оповиті атмосферою таємничості та водночас викликали інтерес. Можливо, це тому, що людей завжди цікавила тема смерті та що трапляється, коли ми помираємо. Проте кладовища – це також мовчазні хранителі історії. Вони відкривають багаторічну історію міста та розповідають таємниці людських долей. Варто лиш знати, де шукати. Одним з найцікавіших збирачів легенд, переказів та реальних історій є Микулинецький цвинтар в Тернополі, пише сайт ternopil-future.com.ua.

Про кладовище

Микулинецьке кладовище було засновано у 1840 році. Одночасно з ним навпроти розташувалось єврейське кладовище. Так почалась історія існування, яка триває дотепер. Пізніше, у 1864 році, на цвинтарі звели каплицю, яка називається Каплицею Воскресіння Господнього. Інженером цього проєкту був Ян Закжевський, а ініціаторами будівництва виступили єзуїти. Зараз же це римо-католицька каплиця. Проте приваблює кладовище саме похованнями. На ньому можна зустріти безліч могил з цікавою історією або, про які ходять легенди, також тут поховано багато відомих діячів. Микулинецьке кладовище зберігає історію вояків УСС та УГА, могили яких розташувались в XIII секторі, ви можете відвідати братську могилу жертв тоталітарного режиму, яка у XV секторі, або ж віддати шану сучасним героям.

Легенди кладовища

Головною оповідкою Микулинецького цвинтаря є легенда, яка пов’язана з пам’ятником дівчини. Це поховання сягає 1841 року, майже таке саме за віком як і кладовище, тому й зібрало навколо себе різні розповіді та припущення. За однією з легенд жила собі дівчина, яку дуже не любила мачуха, тому й хотіла чим швидше видати її заміж. А дівчина ця була закохана в художника, проте не судилось їм бути разом. За день до весілля цієї дівчини зі старим паном, вона вирішила піти до рідної матері на могилу, та й замерзла там. Її батько в пам’ять про доньку звів пам’ятник, де дівчина схилилась над могилою з весільним вінком та пензлем(згадка про коханого-художника). Інша ж легенда каже, що ця скульптура присвячена дівчині, яка знущалась над своєю матір’ю. Сім’я це була бідна, матері доводилось працювати двірничкою. І ось одного разу донька забила маму мітлою до смерті. Саме тому скульптура дівчини зображена з мітлою в руках. Однак згідно зі ще одним дослідженням, ця могила належить чоловікові, а скульптура дівчини – це насправді зображений ангел смерті, крила якого з часом відпали.

Пантеон Героїв

Важливим сучасним проєктом на Микулинецькому цвинтарі є пантеон Героїв. Це місце, яке спеціально відведене для поховання героїв, які загинули у російсько-українській війні, починаючи з 2014 року. На цьому місці планується звести капличку, де будуть відправлятись похоронні служби та молитви за військових та буде встановлено стіну пам’яті з іменами загиблих героїв. Окрім цього концепція Пантеону передбачає однакові пам’ятники на могилах, які вже встановлено. Пантеон Героїв покликаний не лише віддати шану героям, але й повинен слугувати місцем, де рідні військових зможуть поспілкуватися з ними.

Тікток популярність

Нової хвилі зацікавлення Микулинецьке кладовище здобуло після того, як його історію почав знімати тернополянин Андрій Болехівка, підписаний в тіктоці як metabloger. Чоловік розповідає історію давніх і сучасних могил на цвинтарі, досліджує історії людей, які поховані на цьому кладовищі, показує цікаві пам’ятники та ділиться незвичайними випадками. Андрій щоразу знаходить нові й нові місця та розповідає невідомі, містичні та дуже цікаві випадки. Він стверджує, що вміє знаходити сенсації, а інколи вони самі знаходять його. І це правда. Адже саме тому за ним там цікаво спостерігати. Зараз на його тікток сторінці майже 90 тис. підписників.

Микулинецьке кладовище – це скарб для дослідників. Звичайні та незвичайні історії людей завжди викликали інтерес. Підтвердження тому – це легенди, які переказуються досі, та сучасний контент про цвинтар, який набирає популярності. Тому, кого цікавить така тематика, рекомендуємо переглядати тік-токи, читати статті в інтернеті і, звичайно ж, відвідати кладовище. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.