Четвер, 25 Квітня, 2024

В Чортківському замку завершили реконструювати одну вежу

Чортків – районний центр Тернопільщини тепер може похвалитися оновленим замком. Справа в тому, що рамках державної програми Велика реставрація, яке здійснюється за рахунок платників податків в цьому місті відбувається реконструкція замку ХVІ ст. Детальніше про це розповість ternopil-future.com.ua.

Як повідомляє видання Тернополяни, замок важливий історичний та культурний об’єкт. В радянський час ним ніхто не займався. Навіть більше радянська влада використовувала його територію, як місце для заправки автомобілів газом. Це не перший випадок такого ставлення більшовиків до нашої історії та культури. Були випадки створення конюшень в палацах, складів чи клубів в храмах, руйнування чи знищення відомих пам’яток.

Реконструкція

Реконструкція замку розпочалась минулого року. На це передбачено 14 млн. грн. Сьогодні вкрито дах однієї з веж автентичною черепицею. Площа 2200 метрів квадратних. Такий дах вбереже стіни від подальшого руйнування. Консультують місцевих майстрів реставратори з Кам’янця-Подільського. Завдяки їх роботі та праці місцевих дослідників, будівельників вдалося по старим кресленням та малюнкам відтворити фрагменти старих стін. На це пішло 3 тис. кубічних кладки з місцевого каменю-пісковику. Заплановано завершити перший етап реконструкції влітку 2022 р., коли місто буде святкувати 500-річчя від свого створення. Зокрема, передбачено, що в замку відбудуться численні святкові заходи, історичні реконструкції, тобто все, що пов’язано з Чортківським замком.

Про замок

Спочатку замок був дерев’яний. Його побудували під горою Вигнанкою на лівому березі Серету. Кам’яні стіни почали зводити в 1597 р. В 1610 р. замок було реконструйовано його власником Станіславом Гольським. Побудовано палац, господарські споруди. Існує легенда, що замок мав підземні ходи, які тягнулися до Більча-Золотого, а це близько 40 км. В той же час постійні напади татар змушували його власників постійно ремонтувати замок і покращувати його укріплення, а тому інформація про такі довгі ходи мабуть просто гарна легенда.

В 1618 р. ним почав володіти Стефан Потоцький. А в 1648 р. під час української національної революції 1648-1676 рр. ним оволоділи повсталі війська Максима Кривоноса. Замок було взято штурмом. Взято в полон багато шляхти та х слуг. В 1649 р. замок було знову взято штурмом. В 1655 р. він витримав 4 дні облоги, але здався разом з власником старостою брацлавським Павелом Потоцьким, дружиною, дітьми і шляхтою. Староста який після цього 13 років пробув в російському полоні. А до цього разом з міщанами присягнув російському цареві.

Протягом 17-18 ст. замок зазнавав нападів турків і татар. Замок було відбудовано лише в кінці 17 ст., а потім продано родині Садовських. Останні віддали його в оренду австрійській владі, яка розміщувала тут військовим, а далі як склади, в’язницю. В ХІХ ст. тут був монастир сестер-кармеліток. А в радянський час газова заправка.

Лише сьогодні замок починає поволі відновлюватись!

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.