Вівторок, 19 Березня, 2024

Бучацька пам’ятка перебуває у небезпеці

На Ратуші у Бучачі скульптура Іоана Георга Пінзеля входить до списку 12 пам`яток культурної спадщини Європи, котрі перебувають в небезпеці. Далі на ternopil-future.com.ua.

Про це стало відомо від видання «Терен» з посиланням на заступницю міського голови Бучацької міської ради Олену Сурм’як.

Про що йдеться?

Вона розповіла, що отримала лист від з федерації у сфері культурної спадщини Europa Nostra та Інституту Європейського інвестиційного банку. Вони повідомили, що скульптури на міській ратуші автора Іоана Пінзеля, включили до  складу 12 об’єктів культурної спадщини Європи, які можуть зникнути. Їх внесли у Програму «Сім у найбільшій небезпеці».

Вона зазначила, що пам’ятки на межі зникнення обирала міжнародна Консультативна група Europa Nostra. Туди входять фахівці з археології, архітектури, історії, консервації, аналізу проектів і фінансів.

Кінцевий список семи об’єктів європейської культурної спадщини, котрі можуть зникнути, поширять наступного року навесні. Програма виділить грант на суму 10 тисяч євро на порятунок і збереження  кожного з них. Ці гроші витратять на створення кампанії, мета якої досягти потрібної державної чи приватної підтримки, в тому числі фінансової.

У вище перелічений список з України, окрім Бучацької ратуші, увійшов палац Сангушків в Ізяславі.

Хто займається такою програмою?

Фото – IGotoWorld.сom

Зазначимо, що програму «7 в найбільшій небезпеці» реалізовує Europa Nostra спільно з Інститутом Європейського інвестиційного банку. Серед іншого, її ще підтримує програма Європейського Союзу «Креативна Європа».  Проєкт «Сім в найбільшій небезпеці» заснували у 2013 році. Вона є складовою кампанії громадянського суспільства зі збереження європейської культурної спадщини, котрі перебувають на межі зникнення.

Відомо, що ратушу у Бучачі збудували у малому історичному містечку на Заході України у 1750 році. Вона належить до пам’яток доби пізнього бароко. Ратуша славиться своєю архітектурою, а саме – на її фасаді розташовані дивовижні кам’яні скульптурні композиції. Проектантом ратуші став німецький архітектор Бернард Меретин. Оздобленням займався представник стилів пізнього бароко, рококо і скульптор Іоанн Георг Пінзель. Він проживав і працював у Східній Галичині. 

Ратуша у Бучачі простягнулася серед ринкової площі в центрі міста, оздоблена красивими кам’яними скульптурами. Їхню тематику взяли з античної міфології та сюжетів із Біблії. Передня частина будівлі прикрашена витонченим різьбленням із каменю, йдеться про геральдичну композицію з гербом засновника пам’ятки Миколи Василя Потоцького. Хоча ці скульптурні композиції є прикладом креативності та високої майстерності, вони є у незадовільному стані.Окремі скульптурні ансамблі зникли назавжди, а деякі – було ушкоджено через пожежу і значні руйнування протягом Першої світової війни. Все, що збереглося до наших часів, руйнується у зв’язку з погодними умовами і через недосконалу реставрацію. Зараз відомо, що жодна з 14  скульптур пам’ятки не є цілком у первозданному вигляді. Залишилися лише елементи деяких статуй.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.