Вівторок, 8 Жовтня, 2024

Церкви Тернополя: стародавні та сучасні

Тернопіль має надзвичайно багату історію, яка тісно пов’язана з релігією. В місті є чимало старовинних церков, що захоплюють своєю архітектурою та красою. Більше на сайті ternopil-future.com.ua.

1. Домініканський костел – катедра УГКЦ

Одним з найбільш старовинних храмів є Домініканський костел. Перші відомості про нього з’явилися в 1749 році. До 1779 року костел був повністю збудованим. Для будівництва храму виділили місце, де закінчувалися тернопільські вали.

Костел збудований з тесаного каменю, який до того ж оздоблений кам’яними фігурами та різьбою. Виконана будівля в стилі бароко. Спочатку храм мав оборонне значення, при ньому також діяв монастир, що належав ченцям-домініканцям.

Розпис костелу проводив художник з Польщі Станіслав Строїнський. На фресках храму можна побачити всю історію ордену домініканців. Праву частину фресок присвятили Богородиці Вервиці.

На час завершення будівництва в храмі було п’ятеро вівтарів: святого Вінцентія, Матері Божої Вервиці, Розп’ятого Ісуса Хреста, святого Домініка, святої Марії Магдалени, святої Теклі та святого Фоми Аквінського.

Протягом довгого періоду автором проєкту Домініканського костелу вважали архітектора Яна де Вітта. Проте, в Петербурзі були знайдені історичні архівні документи, відповідно до яких автором є Август Мошинський.

Перша та Друга світова війна, радянський період позначилися на Домініканському костелі. Так, в 1772 році Тернопіль перейшов під владу Польщі. В той час в монастирі знаходилася окружна каса, школа та військовий склад.

Костел належав ченцям-домініканцям. Однак, з 1820 року в монастирі почали управляти єзуїти, а костел до 1908 року знаходився у віданні парафіяльного духовенства.

Протягом 1908-1910 років пройшла масштабна реконструкція Домініканського костелу, під час якої будівлю храму було електрифіковано, відновлено стародавні фрески і намальовано нові фрески, збудовано купол та змінено перекриття даху на монастирі. В цей час в костелі з’явився новий орган і малі вівтарі.

В історичних архівах збереглася інформація, що на одному з малих вівтарів, була встановлена скульптура Матері Божої, яка ніби перешкоджала блискавкам Божого гніву.

2. Церква Воздвиження Чесного Хреста

Неподалік Тернопільського ставу височіє церква Воздвиження Чесного Хреста, яку в народі називають Надставною. Храм побудований в ренесансному стилі. Вперше церква згадується в грамоті князя Костянтина Острозького 1570 року.

До наших часів первісний вигляд зберегла лише середня частина храму. В 1672 році до церкви добудовано передню вежу, де знаходилася і дзвіниця. Вежу використовували в оборонних цілях.

Протягом деякого часу церква знаходилася у занедбаному стані, вона була закрита для парафіян і використовували її в основному як склад. Однак, в 1760 році Надставна церква отримала від дружини київського воєводи Станіслава Потоцького Гелєни Замойської окрему фундацію, що дозволила церкві мати власну землю та розпоряджатися нею.

Саме на пагорбі за церквою розташовувалося перше в місті християнське кладовище. Останнє поховання датується 1783 роком, адже в цей час цісар Йозеф ІІ видав указ, яким заборонив поховання християн, окрім духовенства.

Відома Церква Воздвиження Чесного Хреста і своїми реліквіями. Так, в храмі зберігалося старовинне Євангеліє 1649 року. Оздоблювала Євангеліє плоска різьба, а посередині знаходилося Розп’яття Христа.

Також в Надставній церкві перебував образ Пречистої Діви, що мав чудотворні властивості. З іконою пов’язана цікава легенда. В 1673 році загони кримського хана Селім Гірея оточили Тернопіль з трьох боків. Козаки разом з міщанами зібралися в церкві Воздвиження Чесного Хреста.

Люди в молитві просили Божу Матір врятувати їх. Раптом почувся голосний крик. Один з містян стояв біля церкви та молився. Несподівано він побачив як над храмом з’явилася жінка, яка застелила над церквою вузьке полотно.

Коли чоловік забіг в храм, він впізнав в одному з образів церкви жінку, яка явилася над храмом. Це була Божа Матір. Усім, хто перебував в церкві, вдалося врятуватися.

В часи Першої світової війни Надставна церква як і більшість храмів зазнала ушкоджень. Друга світова війна зруйнувала вщент церкву. Зокрема, було повністю знищено дзвіницю, іконостас та розписи інтер’єру.

Відреставрували храм лише в 1954 році. Сьогодні церква знаходиться в підпорядкуванні Української автокефальної православної церкви.

3. Кафедральний Собор Непорочного зачаття Пресвятої Діви Марії

Католицький храм розташований в центрі Тернополя. В давні часи на місті Кафедрального Собору знаходилася Марійська церква. Однак, в результаті численних нападів монголо-татарських орд її було зруйновано.

Гетьман Юзеф Потоцький наказав на місці церкви збудувати новий храм. В 1749 році костел разом з монастирем перейшов у віддання польським ченцям-домініканцям. Спочатку храм називався костел Святого Вінсента Феррера.

З 1772 року в приміщеннях костелу почали розміщувати державні установи Тернополя. В 1820 році орден домініканців змушений був переїхати до Жовкви, тому костел разом з монастирем перейшов у розпорядження єзуїтів.

В 1903 році костел знову повернули ченцям-домініканцям.Протягом 1908-1910 років храм був суттєво відреставрований під керівництвом Владислава Садловського. Зокрема, в цей період встановлено новий купол, орган, малі вівтарі, відновлено старі фрески.

В 1944 році в розпал боїв за Тернопіль костел зазнав серйозних пошкоджень. Відновити Кафедральний Собор вдалося в післявоєнний період в 1959 році. З 1978 року в приміщенні храму розмістили Тернопільську картинну галерею. В 1989 році костел отримав свою сучасну назву – Кафедральний Собор Непорочного зачаття Пресвятої Діви Марії. Сьогодні в Соборі розташований також і Державний архів Тернопільської області.

Цікавим є те, що під церквою знаходиться велика кількість підземель. В планах міської влади розробити маршрут підземеллями для туристів. Триває облаштування оглядового майданчика в центральному куполі Кафедрального Собору.

4. Церква Апостола Петра

Церква є справжньою окрасою міста. Вона належить до сучасних храмів міста, адже її будівництво розпочалося за часів незалежності України. Церква належить Ордену Братів Менших Францисканців.

Розташований храм на вулиці Володимира Великого. Церква Апостола Петра в першу чергу вражає своєю незвичайною формою. Тому, відвідати храм приходять не лише віряни, але й звичайні туристи, які приїжджають до міста.

Про Церкву Апостола Петра знають в усій Україні, адже щороку під час новорічно-різдвяних свят тут встановлюють Різдвяний вертеп, який вражає своєю красою та приваблює туристів з усіх куточків України. Варто додати, що вертеп вважається найбільшим різдвяним вертепом в країні. Навпроти церкви розташований монастир Різдва Богородиці Ордену Францисканців.

5. Церква Різдва Христового

На відміну від церкви Апостола Петра храм вважається однією з найдревніших споруд в місті. Збудували церкву Різдва Христового в 1608-1610 роках. Її стиль є класичним для подільської архітектури.

Церкву будували біля міських воріт. На її місці раніше знаходився дерев’яний храм, який повністю знищила пожежа. Свою назву церква отримала завдяки тому, що її освячення проходило під час одного з найбільших християнських свят – Різдва.

В часи Другої світової війни церква, на щастя, не постраждала. Хоча, наслідки війни були надзвичайно руйнівними для інших храмів Тернополя. Щоправда, з церкви Різдва Христового пропав пам’ятник 1770 року присвячений жертвам епідемії холери.

В 1937 році храм відреставрували й він набув такого ж вигляду, яким ми його бачимо сьогодні. Найбільш цінною реліквією церкви Різдва Христового є ікона Матері Божої Тернопільської. Вважається, що саме в цьому храмі зупинявся, щоб помолитися видатний гетьман Богдан Хмельницький.

6. Церква Успіння Пресвятої Богородиці

Будівництво сучасного храму розпочалося в 1990-х роках. Розташована Церква Успіння Пресвятої Богородиці на вулиці Князя Острозького. В 1636 році на цьому місці було збудовано дерев’яну Монастирську церкву.

В 1836 році звели нову муровану церкву. В часи Радянського Союзу приміщення церкви знову повністю зруйнували. Почали відбудовувати храм силами парафіян в 1990-х роках.

7. Церква святого архістратига Михаїла

Церква святого архістратига Михаїла знаходиться на вулиці 15 Квітня. Офіційно парафію зареєстрували в травні 1992 року. Ініціаторами будівництва храму виступила група тернополян. В першу чергу спорудили капличку, де до початку 2000-го року проводили богослужіння. 21 листопада 2000 року церкву святого архістратига Михаїла освятили.

Лише після завершення будівництва каплички, почали споруджувати церкву. Архітектором храму виступив Степан Дзюбинський. При церкві працює недільна школа, де також є бібліотека та актовий зал.

8. Церква Перенесення мощей Святого Миколая

Церква Святого Миколая належить до Тернопільсько-Зборівської єпархії Української греко-католицької церкви.

Церква має цікаву історію. Спочатку на території Тернопільської обласної психоневрологічної лікарні знаходилася капличка, до якої приходили всі охочі помолитися за своє здоров’я та здоров’я близьких.

Однак, з часом капличка стала затісною для всіх, хто бажав помолитися. Єпарх Тернопільсько-Зборівський Михаїл Сабрига та працівники медичного закладу спільно з головним лікарем Петром Мартинюком виступили з ініціативою будівництва церкви.

9. Свято-Троїцький собор

Храм знаходиться на проспекті Злуки. Перший камінь у будівництві собору був закладений у 2000 році прем’єр-міністром України Віктором Ющенко. Свято-Троїцький духовний центр створений на честь князя Данила Галицького. Зокрема, у 2001 році в Україні відзначили 800 років з нагоди народження одного з великих діячів Данила Галицького.

Одним з головних фундаторів собору є настоятель Анатолій Зінкевич. В духовний центр увійшли: церква Покрови Святої Богородиці, собор Святої Тройці, Церква всіх Святих, школи мистецтв, народних ремесел, лікарня, музей давнини, будинок для людей похилого віку та інші.

В травні 2021 року настоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній взяв участь в освяченні Покровського храму Свято-Троїцького духовного центру.

10. Церква Зарваницької Матері Божої

Дерев’яний храм розташований в Старому парку. Церква Зарваницької Матері Божої є першим дерев’яним храмом в місті з 1600-х років. Саме в цей період були перебудовані з каменю церква Різдва Христового, що знаходиться в центрі Тернополя.

Храм будували за проєктом тернопільського архітектора Михайла Нетриб’яка. За проектом тернополянина будували також Маріїнський духовний центр в Зарваниці. Як основний матеріал в будівництві храму використовували карпатську смереку. Виконували всі роботи майстри з карпатського селища Микуличин.

Посвятили церкву в грудні 2008 року. В храмі є дві стародавні ікони – Богородиці та Серця Христового і хрест датований дев’ятнадцятим століттям. Парафіяни подарували церкві Зарваницької Матері Божої іконостас та копію ікони Зарваницької Матері Божої.

Варто додати, що сьогодні в Тернополі налічується понад п’ять десятків церков та молитовних домів різних конфесій. Зокрема, є греко-католицькі, православні, римо-католицькі та протестантські храми.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.