Вівторок, 19 Березня, 2024

Палаци та садиби Тернопільщини

Для того, щоб побачити красиву архітектуру та місця, не обов’язково їхати закордон. Адже на Тернопільщині є чимало місць вартих для відвідування. Наприклад, на території регіону розташована велика кількість палаців, які збереглися до наших днів в досить хорошому вигляді. Далі на ternopil-future.

1. Палац Бадені

Надзвичайно красивий палац розташований у містечку Коропець на Тернопільщині. Споруда отримала свою назву на честь власника Станіслава Марціна Бадені.

Вперше палац в Коропці збудували на початку 19 століття. На той час він належав родині Мисловських. Однак, згодом в містечку з’явився новий власник – Станіслав Бадені, який вирішив кардинально перебудувати палац. Станіслав Бадені обіймав посаду маршала сейму.

Палац має два поверхи, він прикрашений ризалітами та фігурним дахом. Стиль споруди належить до віденського ренесансу. На першому поверсі знаходиться королівський зал, їдальня, бібліотека, каплиця та житлові кімнати. Надзвичайно добре зберігся королівський зал, що відкритий для туристів. На другому поверсі палацу розміщувалися лише житлові кімнати.

Варто додати, що споруда має красивий інтер’єр, який поєднує в собі паркет з кольорової деревини та панелі на стінах. До сучасників дійшла легенда, що власник Станіслав Бадені володів величезними багатствами і навіть мав намір викласти золотими монетами підлогу в палаці, проте не наважився це зробити, оскільки на монетах викарбувані державні символи.

2. Вишнівецький палац

Ще однією архітектурною пам’яткою 18 століття є Вишнівецький палац. Палацово-парковий комплекс вирізняється своєю красою та елегантністю.

В 1395 році князю Дмитру Корибуту надали у володіння містечко Вишнівець на Тернопільщині. Він вирішив збудувати перший замок, головним призначенням якого була оборона міста. Замок розташувався на території сучасного села Старий Вишнівець.

В 1494 році князь Михайло Вишневецький задумав перенести на замок на інший берег ріки, оскільки таким чином можна було значно ефективніше організувати оборону. Практично з того часу містечко вважалося родинним гніздом роду Вишнівецьких.

В 1640 році Вишнівець перейшов у володіння Яреми Вишнівецького. Він взявся кардинально перебудувати палац. Зокрема, Ярема Вишнівецький збудував оборонний монастир, зміцнив замкові укріплення. Однак, літом 1675 року військо татар напало на місто та після недовгої облоги розграбувало і пошкодило замок.

На початку 18 століття князь Вишнівецький Михайло Сервацій модернізував замок за прикладом французьких позаміських резиденцій. Одночасно з цим заклали парк в англійському стилі. Інтер’єри палацу вражали розкішшю усіх відвідувачів. Палац на довгі роки став культурним та мистецьким центром, адже тут можна було побачити колекції живопису, скульптур, елегантних меблів та бібліотеки, що налічувала не одну сотню книг.

І хоча, Перша та Друга світові війни залишили свій слід на палаці, однак і до цього часу він залишається магнітом для туристів.

3. Палац Потоцьких в Микулинцях

Збудували палац Потоцьких у Микулинцях в 1760 році. Ініціатором будівництва виступила Людвіка Потоцька, яка не бажала жити в замку, що перебував у занедбаному стані.

В 1815 році маєток перейшов у володіння австрійського барона. Він вирішив істотно реконструювати палац. В цей період на території палацу відкрили санаторій, потрапити в який могли лише привілейовані особи.

В санаторії проводили лікування місцевою водою, однак заклад не приносив очікуваних прибутків і через деякий час закрився. Палац збудований в стилі алмір та є одним із небагатьох пам’яток архітектури в цьому стилі, що збереглися на території України.

В 1918-1920 роках маєток був розорений більшовиками. Вони розграбували бібліотеку, архів, меблі, витвори мистецтва та інші цінності, що зберігалися в палаці.

Останньою власницею містечка була Юзефа Конопка Рей, яка померла в палаці в 1938 році. Їй вдалося частково умеблювати лише декілька кімнат, де Юзефа Рей жила до своєї смерті.

Зараз в приміщенні палацу знаходиться лікарня. Про колишню красу та пишність нагадують лише холи головного корпусу на першому та другому поверхах. Неподалік палацу знаходиться парк та протікає ріка.

4. Палац Дзембовських в Кременці

На початку 19 століття родина Дзембовських в Кременці збудувала палац. Маєток виконаний в неокласичному стилі. Спочатку палац мав стати резиденцією сім’ї. Однак, власники садиби змінювалися один за одним.

В 1903 році палац викупила міська влада і з того часу в маєтку розміщувалися навчальні заклади такі як агрошкола, комунальна гімназія, комерційне училище та технікум. На сьогодні в палаці Дзембовських знаходиться загальноосвітня школа. Маєток перебуває у віданні Кременецько-Почаївського архітектурного заповідника

Всередині інтер’єр поєднує в собі елементи англійської неоготики. Хоча той факт, що протягом століття в палаці знаходилися навчальні заклади дався взнаки Сьогодні маєток закритий для туристів, оскільки в ньому розташована загальноосвітня школа.

5. Палац Вороніна в Білокриниці

Якщо ви бажаєте потрапити в казку та відвідати справжній палац, рекомендуємо відвідати маєток Вороніних в селі Білокриниця на Тернопільщині. Тут можна прогулятися тихими парковими алеями та зробити цікаві фото на фоні пам’ятки архітектури.

Збудували палац в середині 19 століття. Ініціатором будівництва виступив поміщик Чосновський. Він зайнявся реконструкцією старого будинку, що знаходився на місці майбутнього палацу. Архітектурним стилем маєтку стала англійська неоготика. На палаці знаходяться дві вежі, прикрашені зубцями. Вражає й унікальна в’їзна брама. До сьогодні інтер’єр палацу практично не зберігся, однак в коридорах можна побачити неоготичні рамки.

Навколо палацу звели рови й бастіони, щоб захистити його від нападів ворогів. Маєток часто піддавався нападам та руйнуванням, однак всупереч цьому будівлю постійно відновлювали. Останнім власником палацу був граф Воронін. Він започаткував в приміщенні палацу господарство, що позитивно вплинуло на економіку села. Граф Воронін склав заповіт, за яким заповів усе майно скарбниці, проте поставив одну умову: він хотів, щоб в палаці відкрили сільськогосподарський коледж для дітей селян.

В 1892 році в палаці відкрили рільничу школу. Після смерті графа Вороніна маєток зовні практично не змінювався. Сьогодні тут знаходиться Кременецький лісотехнічний коледж.

6. Палац Голуховських в Струсові

Кам’яний оборонний замок в Струсові з’явився на початку 16 століття. В 1648 році замком заволоділо військо Богдана Хмельницького під час національно-визвольної боротьби. На жаль, напади татарських орд в 17 столітті повністю зруйнували замок. Залишки оборонної споруди використали для будівництва палацу.

В 1780 році Струсів викупила родина Лянцкоронських. Вони не мали власних дітей, тому заповіли місто з маєтком похреснику Володимиру Боровському. Він вкінці 19 століття продав палац Юзефу Голуховському.

Палац розташований неподалік церкви на невеликому підвищенні. Він збудований в стилі ампір та має два фасади. Зокрема, центральний фасад прикрашають шість колон. Інший фасад можна побачити зі сторони парку і складається враження, що він знаходиться наче на підвищенні.

Прикрашає палац балюстрада. Також між стіною кухні та палацом розташовані масивні двері, через які можна було пішки чи навіть на кареті дістатися до покоїв.

Саме за час перебування приміщення у володінні родини Голуховських, палац зазнав великих змін. Так, було перебудовано кімнати, зали прикрасили люстрами та канделябрами, а стіни кімнат оббили матерією. При цьому кожна кімната мала інший колір.

Ще донедавна в палаці розташовувався дитячий інтернат. Зараз колись величне приміщення стоїть пусткою та кожного року зазнає руйнувань, адже час безжальний.

7. Замок палац Бествінського в Копичинцях

В 17 столітті в Копичинцях на місцях сучасного парку шляхтич Бествінський збудував палац. До наших днів маєток не зберігся. Про палац нагадують лише старі карти та зображення на поштових листівках.

Численні напади татаро-монгольських орд, а згодом Перша і Друга світова війни повністю зруйнували розкішний палац. Ще до 1949 року зберігалися оборонна башта палацу та його руїни.

Маєток викупив шляхтич Бествінський, він перебудував оборонний замок під свої вподобання, залишивши від старої споруди лише башту та мури. Після Другої світової війни палац остаточно розібрали. Зараз на місці маєтку розташований міський парк.

8. Язловецький палац

Стародавня пам’ятка архітектури розташована в селі Язловець Бучацького району. Збудували палац в 1659 році, кардинально його реконструювали у 18 столітті.

Палац має три поверхи та збудований з каменю і цегли. Споруда має парадний вхід. Проїзд до замку прикрашає склепіння з розпалубками, портали виконані в стилі барокко. Значно пишнішим є вигляд палацу з боку парку. Споруда поєднує в собі риси оборонної та палацової архітектури, притаманними для Поділля в 17-19 столітті.

В 1747 році містечко Язловець викупив Станіслав Понятовський. Він активно взявся перебудовувати замок, перетворивши його на палац. Зокрема, Станіслав Понятовський добудував два крила. Маєток набув П-подібної форми.

Вкінці 18 століття Язловець почав втрачати статус торговельного міста. Тому, в 1863 році тодішній його власник Христофор Блажовський передав будівлю монастирю Згромадження Сестер Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії.

Нині в приміщеннях Язловецького палацу розміщена Тернопільська обласна фтизіопульмонологічна лікарня реабілітації та жіночий монастир.

9. Садиба Тімельмана у Личківцях

В Тернопільській області до наших часів добре збереглися не лише палаци, але й садиби. Однією з найбільш відомих є садиба Тімельмана, розташована в селі Личківці неподалік Гусятина.

Садибу збудували на початку 20 століття. Володів нею місцевий пан Тімельман. Садиба не є великою за розміром. Стиль будівлі поєднує в собі романтизм з барокко. Дах оформлений стародавньою червоною черепицею. Легенди розповідають, що черепицю для даху збирали по всій околиці та перед встановленням добре відмили.

Прикрашають садибу елегантні вікна та балкони. Оточує маєток парк. Своєю витонченою архітектурою маєток ніби переносить в країну казкових замків. Прикрашає балкон орнаментальна композиція, фасади ж обрамлені стрічковими фризами.

В часи Радянського Союзу приміщення садиби використовували для розміщення лікарні. Сьогодні садиба перебуває у приватній власності. Її викупив місцевий підприємець. Новий власник планує облаштувати в маєтку готель, де зможуть зупинитися туристи аби полюбуватися старовинною архітектурою та красивою природою села Личківці.

Варто додати, що Личківці відомі не лише старовинним маєтком, але й дивовижною кам’яною статуєю Світовида Збрудського, а також цілющими водами Гусятина.

10. Садиба Семенських Левицьких у Хоросткові

Через містечко практично не проходять туристичні маршрути, однак саме тут знаходиться найбільший графський маєток в Тернопільській області – садиба Семенських-Левицьких.

Вкінці 18 століття містечко Хоростків викупив Юзеф Левицький. Саме за його часів місто почало розбудовуватися та розвиватися. Садиба має лише один поверх. Ворота ж прикрашають обеліски з барельєфами закоханих.

В 19 столітті Юзеф Левицький заповів маєток дочці Софії, яка після одруження змінила прізвище на Семенська. Садиба перебувала у власності родини до 1939 року. В часи Радянського Союзу маєток перетворили на музей природи. Однак, протягом останніх років палац стоїть пусткою та поступово занепадає. Без втручання місцевої влади чи інвесторів пам’ятка архітектури може через деякий час зникнути.

Варто додати, що до Хоросткова немає прямого сполучення з Тернополя, тому якщо ви бажаєте відвідати старовинну садибу, можете скористатися автобусом або електричкою Тернопіль-Заліщики. Також в Хоросткові зупиняється поїзд Київ-Рахів.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.