Субота, 21 Вересня, 2024

Які музеї слід відвідати в Тернополі?

Музеї є великою цінністю та гордістю кожної країни, оскільки зберігають культурно-історичні та природничо-наукові скарби, які накопичувалися протягом довгого часу. Вони передають своїм відвідувачам цінні знання за допомогою демонстрації пам’яток матеріальної культури. Далі на ternopil-future.

У Тернополі функціонує безліч цікавих музеїв, які обов’язково варто  відвідати усім жителям міста то його гостям. Розглянемо декілька лиш декілька із них.

Тернопільський обласний краєзнавчий музей

Цей музей вважається найдавнішим закладом культури і просвітництва в Тернопільській області, адже був заснований ще у 1913 році. Він зберігає найбільшу кількість пам’яток і матеріалів з історії, етнографії, побуту і природи Тернопільщини. 

Фонди музею налічують в своїй колекції понад 256 експонатів. Серед унікальних експонатів тут можна побачити колекцію цінних ікон XVII – початку ХІХ ст., археологічні артефакти, стародруки Почаївської Лаври XVII-XVIII ст., предмети зброї та інші. Найбільшими за кількістю ж збірки образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, українського народного одягу, побутових речей, світлин, документів, нумізматики.

В музеї представлено матеріали, що відображають різні періоди історії нашого краю: стародавньої, середньовічної, нової і новітньої. 

Ознайомитися з особливостями рослинного та тваринного світу, рельєфом, географічним положенням, геологічною історією та будовою, корисними копалинами, кліматом та водами Тернопільщини можна у відділі природи.

Музей активно працює і  щомісяця влаштовує експозиції з фондових матеріалів, проводить виставки з інших музеїв України та закордонних музеїв.

Історико-меморіальний музей політичних в’язнів

Музей політичних в’язнів почав діяти в Тернополі 14 жовтня 1996 року. Він вважається першим в україні музеєм-меморіалом. Засновниками музею є Інститут національного відродження України та Тернопільська обласна спілка політв’язнів та репресованих України. 

Колишні камери слідчого ізолятора КДБ, яких нараховується 28 одиниць, розміщують в собі зібрані фонди та експозиції, що присвячені національно-визвольній боротьбі українського народу на території Тернопільщини. Кожна камера має свою тематику щодо подій ХХ ст. і висвітлює історію боротьби з комуністичним режимом. 

Зокрема, одна з камер присвячена репресіям 1939-1941. В іншій залі, у двох камерах знаходиться експозиція, яка висвітлює історію заснування, діяльності та боротьби ОУН та УПА.  Є камера, що окремо присвячена в’язням-жінкам. 

В одному із карцерів у музеї встановлено капличку, біля якої проводяться богослужіння та панахиди.

Камера, що присвячена історії Товариства політв’язнів та репресованих на стендах відображає історію в особистостях усіх репресованих членів цього товариства.
Також в музеї є окрема експозиція про історію репресій над церквою та її діячами в Україні організована з ініціативи Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ.

Окремі експозиції музею присвячені дисидентському руху та шістдесятникам. Унікальними експонатами облаштована меморіальна кімната героя України Степана Бандери. Є також експозиції на тему: “Голодоморам в Україні”, “Комуністичному терору”, “Історії УПА”.

Тернопільський обласний художній музей

Цей музей  заснований у 1991 році на базі одного з відділів Краєзнавчого музею – Картинної галереї. Музей проводить науково-дослідну, методичку, реставраційну, експозиційно-виставкову та просвітницьку діяльність.

Збірка музею налічує понад 8000 експонатів, що включають живопис, графіку, декоративно-ужиткове мистецтво, скульптуру.

Серед окремих фондів музею є архівні матеріали, картини і гравюри А. Петрика, Д. Шолдри, А. Малюци, екслібриси з приватної колекції професора Е. Бергера. Визначними експонатами що знаходяться в музеї є парсунні портрети, стародруки з гравюрами XVIII століття, ікони XVII–XIX століть тощо.

Музей національної-визвольної боротьби Тернопільщини

Музей був відкритий у 2019 році в честь до Дня Гідності та Свободи. У музеї зібрані різного роду матеріали про історії національно-визвольної боротьби,  зокрема це архівні документи, наукова література, тематичні виставки. 

В Музеї діють такі виставки: “Люди свободи”, “Російсько-українська війна”, “Нас розсудить залізо і кров”. На базі музею також презентовано шафу-бюро Степана Бандери, де розміщено велику колекцію книг про нього. 

Центр Науки Тернополя

Створення музею науки відбулося внаслідок перемоги на конкурсі “Громадський бюджет міста Тернополя” у 2017 році.

Центр науки Тернополя – це водночас музей науки та площадка для молодіжного простору, де знаходяться різноманітні наукові інтерактивні експонати. Тут можна спостерігати за явищами природи, розглядати на практиці фізичні властивості речовин, самостійно брати участь і експериментах та дослідах. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.