Вівторок, 10 Вересня, 2024

Загадки та легенди Чорткова

Чортків – місто на півдні Тернопільської області, центр однойменного району. Місто вперше згадується в 1522 р. і влітку цього року святкуватиме 500 років. За півтисячі років в ньому сталося багато цікавого. Значна частина легенд, загадок та цікавих історій про місто та його околиці вміщено в книзі Петра Федоришина «Світло і тіні чортківських замків». А видання розповість детально лише про деякі з них. Більше на ternopil-future.com.ua.

Як повідомляє видання chortkiv.city, Чортків місто з давньою історією. Зокрема, в місті зараз реставрується замок, оновлюються старі будинки, йде підготовка до святкування 500-ліття міста.

Історія і таємниці міста

Чортків, Старий Чортків та Вигнанка (старі мікрорайони міста) на початку ХХ ст., тобто 100 років тому не були єдиним цілим, а становили 3 окремих населених пункти.

В Чорткові переважно жили євреї, а в інших пунктах переважали українці та поляки.

В Чорткові ХІХ – початку ХХ ст. існувало близько 100 різноманітних підприємств. Це перш за все торгівля, ремісництво, загалом середній бізнес.

На початку ХХ ст. місто мало свою каналізацію, водогін, електричну станцію.

В Чорткові був чудовий палац Борковської-Фрідмана, який знаходився на місці собору Верховних апостолів Петра і Павла. Поряд був парк з джерелом, що витікало з Гнилої балки. Був там навіть фонтан.

В часи І-світової війни в палаці стояла російська «Дика дивізія» або іншими словами Кавказька тубільна кавалерійська дивізія (військовий підрозділ армії Росії, що складався з уродженців Кавказу – мусульман). Саме ці військові й зруйнували палац.

Перший телефонний зв’язок в місті з’явився в 1911 р. тобто трохи більше 100 років назад. Завдяки телефону головний лікар міг спілкуватися з працівниками новозбудованого шпиталю (зараз там знаходиться пологове відділення лікарні).

Один чортківський юрист, адвокат поклав на депозит краківського банку на 325 років 100 ринських золотих (або 10000 крейцерів). Наприклад чоботи коштували 8 ринських, 1 кг пшеничного хліба 14 крейцерів.

Відомі люди міста і відомі люди в Чорткові

Чортків мав свого бургомістра. Першим був Леон Чеконський – ополячений українець, який підтримав польське повстання 1863 року, а тому визнаний злочинцем на території Російської імперії. Олександр ІІІ підписав указ про його страту.

В місті на дверях будинку районного суду є ініціали «ІK» належать Ізидору Козоверу – колишньому власнику даної будівлі, котрий був бургомістром в часі Першої світової війни (помер у 1926 р.).

Серед чортківчан були відомі люди, який відзначали урядовими нагородами. Зокрема, це Станіслав Боднар та Людвіг Носс. Вони отримали найвищу урядову нагороду Австрії (Австро-Угорської імперії) того часу – орден Франца Йосифа.

Хто такий Людвіг Носс? Це бургомістр міста, радник цісаря. Його дід мав прізвище Бомів, але ополячившись взяв німецьке прізвище Носс (що означає «дружній»). Батько Людвіга відкрив в місті першу аптеку. Хрещеним батьком Людвіга був Гієронім Садовський – власник Вигнанського палацу, Старого Чорткова та численних картин. Одна з них має назву «Портрет молодого Ствоша» автор польський художник Ян Матейко. В 2019 р. була продана за 740 тисяч євро.

Могила Г. Садовського тривалий час була невідомою, адже родинний гробівець на старому цвинтарі зруйнували. Пізніше дізналися, що рештки відомого чортківчанина перенесли у будівлю монастиря сестер милосердя, де поховали в крипті під церквою. В 1962 р. російські військові проводили в монастирі електричне освітлення і знайшли крипту, а відповідно труну з Садовського. Поряд стояла чаша, в якій було загусле вино. Солдати вино порізали і з’їли, чашу забрав командир (мародерство – це частина російського життя), а труну віддали комунальникам для перепоховання на цвинтарі. В наш час могила зруйнувалась і реконструюючи її знайшли труну Садовського. Рештки останнього власника Чорткова впізнали за золотою нижньою щелепою.

Погруддя жінки, яке стоїть на фронтоні одного з будинків навпроти будівлі теперішнього інституту підприємництва і бізнесу належить пані Пауліні Клопцицьовій. Власниці одного з трьох міських борделів, коханці президента чортківського окружного суду Анджея Льорека.

У 1898 році в Чортків був Михайло Грушевський.

Отже, Чортків цікаве місто, яке варто відвідати. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.