П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Домініканський костел в Чорткові – велич та краса 17 століття

Щоб побачити європейську архітектуру не обов’язково їхати закордон. Завітавши до Чорткова, ви зможете насолодитися неперевершеною красою Домініканського костелу, який є своєрідною візиткою міста. Повідомляє «Ternopil-future».

Стіни костелу встигли побачити чимало історичних подій і вистояти. На сьогодні в костелі проводять богослужіння. До того ж тут знаходиться усипальниця польської знаті.

Будівництво костелу

За інформацією істориків офіційною датою будівництва костелу вважається 1610 рік. Для спорудження храму кошти виділив великий землевласник Станіслав Гольський. На той час це був перший костел в місті. Спочатку в храмі розміщувався монастир для монахів-домініканців.

Варто додати, що костел і до сьогодні має ім’я свого засновника – Костел Станіслава. Протягом довгого періоду храм входив в комплекс оборонних споруд Чорткова.

В 17 столітті костел зазнала чималих руйнувань через постійні напади на місто. Тому до 1731 року в ньому не проводилося богослужінь та було перенесено монастир. І лише після 1731 року костел почали відбудовувати. Після реставрації споруда набула більш витонченого вигляду і разом з тим втратила оборонну функцію.

В 1903 році бургомістр Чорткова розпорядився перебудувати костел. Займався будівництвом відомий на той час архітектор Ян Кароль Зубжицький-Сас. До 1910 року будівельні роботи повністю завершили. При цьому від попередньої будівлі залишили лише фундамент. Споруда набула абсолютно іншого вигляду.

Домініканський костел в часи Першої та Другої світових воєн

Складним для Домініканського костелу, як і для більшості архітектурних пам’яток України виявився воєнний період. На щастя, в часи Першої світової війни храм практично не зазнав пошкоджень.

Після війни Чортків знаходився в підпорядкуванні польської влади, яка дещо реставрувала костел. Зокрема, в храмі з’явився оновлений вівтар та омвон. Також в костелі встановили орган.

Однак, зовсім інше бачення долі храму та монастирю було в радянської влади, яка масово закривала церковні споруди або використовувала їх не за призначенням. Фактично перед Другою світовою війною костел припинив своє існування.

В післявоєнний період храм використовували як склад для добрив, забравши з нього всі цінності. Лише в 1980-х роках Домініканський костел перейшов у підпорядкування громади, яка й взялася за його відновлення.

Образ Матері Божої Розарію

В головному вівтарі зберігається копія Образу Матері Божої Розарію.Копію ікони коронували у 2009 році. Корону ж у 2002 році освятив особисто Папа Римський Іван Павло ІІ.

Ікона має цікаву та давню історію. Зокрема, історія її появи сягає кінця п’ятнадцятого століття та бере свій початок з містечка Островець, що знаходиться неподалік Вітебська. В 1654 році орден домініканців перевіз ікону до Львова. Через дев’ять років король Ян Казимир, вирушаючи в похід на Москву, подарував Образ Матері Божої отцям домініканцям в Чорткові.

Оригінал ікони знаходився в Домініканському костелі протягом майже трьох століть. Очевидці того часу описували Образ Матері Божої як одну з найважливіших пам’яток міста. 

Також ікона володіє чудотворними властивостями. Образ допоміг багатьом людям. За повір’ями в 17 столітті під склом в пресвітерії знаходилася велика кількість ювелірних виробів та прикрас, які залишали на знак вдячності люди.

В 1945 році стародавню реліквію перевезли до Кракова, де вона тривалий час не демонструвалася вірянам. І лише в 1983 році Образ Матері Божої Розарію був виставлений в костелі святого Яцка в Варшаві.

Стиль архітектури костелу Станіслава

Домініканський костел поєднує в собі два стилі архітектури – готичний та романський. Зовні храм прикрашений фундаментом з тесаного каменю, піщаними блоками та різнобарвною цеглою. Стрімкі вежі на костелі також оздоблені декоративними елементами.

Триярусна вежа по центру костелу має багато різьблених елементів, які прикрашає вітражна троянда. Привертає увагу і дах будівлі, що викладений червоною черепицею, візерунок якої нагадує вишиванку.

Домініканський костел прикрашають статуї святих. Якщо дивитися зовні, храм нагадує форму латинського хреста. Архітектори приділили кожному елементу храму велику увагу. В інтер’єрі костелу переважає білий колір. Стеля складається з декількох ярусів, що нагадують паралельні тунелі. Кожен ярус оздоблений дрібною різьбою та камінчиками.

Всередині костелу знаходиться ложе священника, де він проводить проповідь. В самому центрі розміщена копія Образу Матері Божої. На другому поверсі знаходиться орган, який радянська влада декілька разів намагалася вивезти з храму, проте це їй так і не вдалося.

Цікаві факти про Домініканський костел

До наших часів дійшло чимало цікавих фактів з історії Костелу Станіслава:                      

літургії в храмі відвідали двоє польських королів – Ян ІІІ Собеський та Ян Казимир.

  • вкінці дев’ятнадцятого століття костел вміщував лише невелику частину прихожан, тому було прийнято рішення про його перебудову. Автором проєкту оновленого костелу став польський архітектор Ян-Сас Зубжинський. Саме за його задумом ми бачимо Домініканський костел в сучасному вигляді.
  • сотню років тому майстри Д. Станкевич та Ч. Стовп зробили скульптури, що прикрасили неоготичну перебудову  костелу.
  • у двадцятому столітті костел пережив найважчі свої часи, оскільки двічі втрачав дзвони. Радянська влада розпочала репресії проти монахів ченців.
  • Домініканський костел є архітектурною пам’яткою національного значення та входить до списку найвеличніших католицьких храмів України. При цьому його шпиль видно практично з будь-якої точки Чорткова.
  • у 2009 році Домініканському костелу присвоїли статус Санктуарію Матері Божої Святого Розарію. Територія храму вважається священним місцем.
  • найбільшою статуєю храму є статуя святого Антонія Падуанського. Віряни довго переховували її від радянської влади, поки храм остаточно не повернули католикам.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.