Буданівський замок тривалий час не входив у туристичні маршрути. Його зрідка відвідують любителі історичних споруд. А чимало краян навіть і не здогадуються про існування фортифікаційної споруди.
Буданівський замок має цікаве місце розташування – неподалік психіатричної лікарні. Зараз він є діючим. У його стінах працює місцевий шпиталь. Тому ще подекуди на нього говорять замок-психлікарня. А про те, як саме виник замок і яку роль відіграв на території земель сучасного Тернопілля дізнайтеся у статті ternopil-future.com.ua.
Історія спорудження замку в Буданові
Буданівський замок вас радо зустрічає у селі Буданів, що у Теребовлянському районі Тернопільської області. До наших днів ця історична споруда погано збереглася та є напівзруйнованою. Відомо, що перший дерев’яний замок у Буданові звів Якуб Будзановський ще у XVI столітті. Польський шляхтич був власником цих поселень у ті часи. Замок став центром маєтку польського магната і шляхтича.
Джерело: фото tic.terebovlia.info
В Теребовлянському повіті буданівські замки відомі ще і як резиденції магнатських родів Буданівських. Можна зробити висновок, що спорудження замків здійснювалося з метою феодалізації цього краю. Вони виконували захисну функцію від часткового розорення іноземних загарбників, а також попереджали повстання місцевого населення проти поневолювачів. На Буданівський замок неодноразово здійснювали турецько-татарські набіги.
Перший власник Буданівського замку
Перший власник Буданівського замку – польський шляхтич, військовик, галицький воєвода і власник прилеглих поселень Якуб Будзановський. Він був також посідачем матностей в Українських землях Королівства Польського. У 1535 році його згадали як галицького войського, тобто той, хто під час воєн стежив за порядком у повіті, охороняє шляхетських дружин і дітей. Якуб Будзановський добре себе зарекомендував у боях проти татар. Мав ранг ротмістра. Це військове звання старшого офіцера у кінноті. У війську Польському воно існувало до 1947 року.
Джерело: фото www.zamky.com.ua
Цікаво те, що польський магнат був частково пов’язаний з Тернополем. Його призначили діючим війтом нового міста з оплатою 2000 флоринів. Він отримував право брати кожен день брати кожен шостий денар від чиншів і кожен третій від грошових стягнень. Таке рішення постановив тогочасний суд. Буданівський замок спорудив у 1546 році. Був його першим власником і “творцем”.
Польський магнат купує поселення та змінює його назву з Скомросі на Будзанів. Зараз називається просто Буданів. Це село входить до складу Білобожницької територіальної громади Теребовлянського району Тернопільської області. Щодо постаті польського шляхтича Якуба Будзановського, то до сьогодні вона залишається достеменно не вивченою.
Набіги турецько-татарського війська
На початку XVII століття дерев’яну фортецю знищили татари. За сприянням співвласників міста Ходоровських замок вдалося відбудувати з каменю. Варто зазначити, що Ян і Мартин Ходоровські належали до спольщеного руського шляхетського роду. Певний час деякі його представники на Тернопільщині володіли не лише Будановом, але й і Зарваницею, що нині посідає чільне місце у релігійно-духовному житті краян. Ян Ходоровський був зятем військового урядника Королівства Польського Бернарда Претвича.
Джерело: фото castlesua.jimdofree.com
Про цих діячів знаходимо не так багато інформації. Відомо, що вони окрім відбудування мурованого замку в місті відновили також фундацію римокатолицької парафії. Згодом продали місто разом із замком. Його придбав польський магнат Олександр Сіненський у 1631 році. Він був сином Даніеля Сіненського та Ельжбети Тарнавської. Сененські належали до представників польського магнатського роду. Згодом фортеця переходить у власність родини Левочинських. Надалі залишається у їх підпорядкуванні.
Фортифікаційна споруда у роки Національно-визвольної боротьби
Буданівський замок став свідком Національно-визвольної боротьби українців під проводом Богдана Хмельницького. У період з 1648 по 1653 роки його козаки брали штурмом тричі. Однак міцну фортецю подолати не вдалося. Козацька армія не покидала спроб і їй таки вдалося заволодіти твердинею у 1951 році. Замок частково зруйнували. У напівзруйнованому вигляді він простояв близько 10 років. Ніхто навіть не здійснював спроб задля його відновлення. Усе майно – розграбували. Про це свідчать записи тих років.
Джерело: фото castlesua.jimdofree.com
У 1672 році Буданівська фортеця перейшла у власність нового очільника міста Томаша Лужецького. Він виділив чималу суму на відновлення споруди. Власнику Будзанова вдалося добре укріпити фортецю. І це попри те, що здійснювалися постійні кочові набіги турків і татар на землі України. Буданівському замку повернули його велич і міць.
Джерело: фото ukrainaincognita.com
Турецьке військо здійснювало набіги на Тернопілля. Вони грабували, вбивали, брали у полон і нищили все на своєму шляху. У 1675 році турецька армія під проводом Ібрагіма Шишмана здійснила артилерійський обстріл споруди й знищила її. Замок обороняли, проте всі, хто його захищав загинули. Їх згодом поховали на сусідньому горбі Погибниці. З того часу твердиню більше не відновлювали. Військова комісія прийшла до висновку, що відбудова цієї споруди є недоцільною. Однак новий власник Будзанова Євстахій Потоцький вирішив спорудити на території кріпості костел. У 1765 році польський шляхтич подарував Буданівський замок черницям. Там згодом виріс монастир.
Монастир у Буданівському замку
На початку ХІХ століття Буданівський замок перейшов у власність до місцевої католицької парафії. Деяка частина цього приміщення слугувала домівкою священників костелу. Ксьондз Кульчицький у 1846 році заснував на території колишньої оборонної споруди монастир Сестер Милосердя. У той час відбулася масштабна реконструкція монастирського приміщення. За сприянням Кульчицького було добудовано шпитальний корпус. Тепер Буданівський замок став обителю монахів і монахинь. Тут діяла школа й лікарня.
Джерело: фото ukrainaincognita.com
Замок у період світових війн
У роки Першої Світової війни Буданівський замок зазнав нищівних руйнувань. Відновити комплекс вдалося лише після завершення Великої Вітчизняної. У 1956 році там запрацювала психіатрична лікарня. І, що цікаво, вона є діючою до наших днів. Відвідавши замок це може неабияк здивувати й навіть дещо шокувати. Також працює лікарня. Вона розміщена у східній частині Буданівського замку.
Архітектурний комплекс Буданівського замку
До сьогодні залишки Буданівського замку слугують місцем, де надають невідкладну медичну допомогу. Споруда розмістилася на Замковій горі у Буданові. Місце для будівництва обрали не випадково. Воно захищало від нападів загарбників. На шляху до замку нападники зустрічалися з природними перешкодами, які подолати було не легко. До наших днів збереглися дві наріжні конусоподібні башти.
Башта замку, XVII століття. Джерело: фото www.tenews.org.ua
Вони мають два яруси гарматних амбразур. Ймовірно з них у минулому здійснювався кулеметний та гамнатний вогонь. Амбразури – це отвори у стіні укріплення, що застосовувалися у військовій справі. Висота башт вражає. Вона дорівнює висоті сучасного п’ятиповерхового будинку.
Оборонні мури, XVII століття. Джерело: фото www.tenews.org.ua
Окрім башт, з комплексу до наших днів дійшли залишки замкових мурів. Збереглися також старі келійні корпуси. Їх переобладнали із замкових казарм.
Руїни замку і костелу. Фото після 1914 року. Джерело: фото www.tenews.org.ua
Південне крило Буданівського замку, на жаль, не збереглося. Воно ще існувало у ХХ столітті в зруйнованому стані. Біля споруди можна помітити залишки від оборонних валів. Однак навіть сьогодні напівзруйнована фортеця справляє величезне враження на відвідувачів і туристів міста. На жаль, ця споруда не є досить популярним місцем через приналежність психлікарні. Відвідувачів це відлякує. Проте якщо ж вас все таки зацікавила ця споруда і ви маєте бажання її відвідати, то неодмінно це зробіть!