П’ятниця, 19 Квітня, 2024

Історія створення факультету комп’ютерних інформаційних технологій ЗУНУ

Західноукраїнський національний університет є одним із вищих навчальних закладів міста Тернополя. Він здійснює підготовку студентів на всіх рівнях вищої освіти за кількома напрямками. З розвитком ІТ-сфери на теренах України, виникла гостра потреба у підготовці кваліфікованих кадрів. Наприкінці 80-х початку 90-х років стало зрозуміло те, що подальше наше життя буде пов’язане із сучасними технологіями. Цьому сприяв активний і бурхливий розвиток науки. Нові винаходи, поява комп’ютерів і телефонів дала поштовх до створення сучасних спеціальностей. Однією з таких стала, популярна на сьогодні, сфера інформаційних технологій. Далі на ternopil-future.

Звісно, що повстало й питання у наявності кваліфікованих спеціалістів. Тому вже згодом в українських вишах почали відкривати нову спеціальність, що пов’язана зі сферою ІТ-технологій. У 1994 році Західноукраїнським національним університетом у Тернополі було засновано факультет комп’ютерних інформаційних технологій.  

Історія створення факультету

Історія одного із найпрестижніших факультетів ЗУНУ бере свій початок ще з 70-х років минулого століття. Її передумовами заснування було створення науково-дослідної та галузевої науково-дослідної лабораторій, що займалися збором і обробкою інформації. Лише на початку 90-х років, коли ІТ-сфера поступово почала посідати провідне місце в діяльності людей, факультет заснували на базі лабораторій і кафедри інформаційно-обчислювальних систем. Звісно, що це викликало неабиякий фурор серед тих, хто мав бажання освоїти знання з інформаційних технологій. Вже на початку 2000-х років, в Україні спостерігалося стрімке зростання ІТ-компаній, тому спеціальність як-не-як була дуже актуальною й затребуваною. 

Відразу ж студентів готували за спеціальністю “Економічна інформатика та автоматизовані систем управління (АСУ)”. У той час така підготовка здійснювалася у двох академічних групах. Тоді ж було засновано 2 кафедри: моделювання та оптимізації економічних систем і процесів і технології обробки економічної інформації. Насправді, розвиток цього факультету є досить цікавим. До сьогодні він невпинно продовжується, адже з кожним роком у сфері ІТ з’являється чимало нового, тому потреба у професійному рості є просто необхідно. 

У 1995 році відбулися зміни у спеціальності “Економічної інформатики та АСУ”. Її було дещо змінено. Після цього, вона тривалий час називалася “Інформаційні системи в менеджменті”. Зараз це спеціальність “Економічна кібернетика”. Через рік на факультеті знову відбулися значні перетворення. Тоді ж було засновано нову спеціальність, яка носила назву “ Інформаційна система в менеджменті”. ФКІТ невпинно розвивався, це призвело до того, що чимало абітурієнтів з великим ентузіазмом подавали документи у цей навчальний заклад. Через кілька років розпочалася й підготовка магістрів. Вона відбувалася за спеціальністю “Економічна кібернетика”. 

Новий факультет і престижні спеціальності приваблювали абітурієнтів з різних куточків нашої країни. Нові робочі місця, які з 2000-х років активно створювали іноземні компанії в Україні потребували кваліфікованих кадрів. Тому ця кафедра і до сьогодні є однією з найвідоміших не тільки в нашій державі, але й за її межами. 

Початок ХХІ століття характеризується бурхливим розвитком технологій. Компаніям, які розпочали свою діяльність ще у 90-х роках минулого століття, вдалося стрімко піднятися. Сучасна ІТ-сфера в Україні вважається однією із найдинамічніших та найперспективніших. Українські спеціалісти реалізовують себе не тільки в межах рідної країни, але й за кордоном. Що цікаво, значна їх частина здобувала ІТ-освіту в українських навчальних закладах.

На початку 2000-х року на факультеті комп’ютерних інформаційних технологій Західноукраїнського національного університету відбувалася підготовка фахівців за такими напрямками: “Комп’ютерна інженерія” та “Економіка”. У той час знову відбулися деякі зміни. Кафедру спеціалізованих комп’ютерних технологій було реорганізовано та створено на її основі 2 кафедри. Відтоді кожного року на факультеті з’явилися нові кафедри пов’язані з ІТ-сферою. Це, зокрема: “Кібербезпеки”, “Комп’ютерної інженерії”, “Спеціалізованих комп’ютерних систем” та інші. На сьогодні університет здійснює підготовку за кількома освітніми програмами.

Які перспективи?

Після завершення навчання на факультеті комп’ютерних інформаційних технологій у Західноукраїнському національному університеті, перед новим спеціалістом відкриваються великі перспективи у подальшому професійному розвитку. Є велика ймовірність влаштувалися як в українські, так й іноземні компанії. Залежно від обраної спеціальності, можна обійняти посаду керівника ІТ-підприємства, адміністратора комп’ютерної системи, економіста-аналітика, менеджера, проектувальника, аналітика й інші робочі місця, що безпосередньо пов’язані з ІТ.

Джерело: фотографія з офіційної сторінки Західноукраїнського національного університету

 Випускники цього вищого навчального закладу у подальшому мають змогу розробляти, впроваджувати інформаційні системи й технології. А ще, кожен студент факультету матиме змогу безкоштовно пройти навчання за кількома програмами курсів з вивчення. Це, наприклад, мова програмування, (Python, C++, C#), кібербезпека та інші. Після успішного їх завершення, кожен учасник отримає сертифікат. Його можна буде використовувати у подальшому, наприклад, при складанні резюме. Адже, як відомо, кожен роботодавець зацікавлений у працівнику, який постійно розвивається у своїй сфері діяльності, бере участь у різноманітних курсах та тренінгах. Це, зокрема, стосується й сфери ІТ, де щороку з’являється багато нового. 

Перевага навчання

Абітурієнти можуть відвідувати й зимові школи, основним напрямком яких- ІТ. Це є величезним плюсом у подальшому розвитку в даній сфері. Зимова школа надає необхідні знання й навички роботи в сфері ІТ. Пізніше набутий досвід стане в нагоді при здобуванні вищої освіти в університеті. 

Джерело: фотографія з офіційної сторінки Західноукраїнського національного університету

Великою перевагою є й те, що виш співпрацює з багатьма закордонними освітніми установами. Іноземними партнерами навчального закладу є університети в Білорусі, Болгарії, США, Китаї, Литві, Польщі, Чехії та інші. 

Чим займаються ІТ-спеціалісти та які вони є?

Сучасна ІТ-освіта в Україні вже неабияк перевершила іноземну. Та, на жаль, ще дуже багато людей не розуміють що це таке і як себе реалізовувати в цьому напрямку. Обов’язки ІТ-спеціаліста дуже важко описати кількома словами. Це люди, які відповідають за роботу комп’ютерної техніки і локальної мережі й займаються створенням web-сайтів. Проте кожен керівник компанії вже чіткіше окреслює обов’язки працівника, якого наймає на роботу. Як правило, ІТ-спеціалістів поділяють на кілька груп. 

Першою з них є hardware та software. Ними переважно є студенти, які тільки нещодавно завершили навчання у вишах, а тому не мають достатньо досвіду роботи. Тому його накопичують. Виділяють також інженерів і програмістів з програмного забезпечення. Ці спеціалісти мають роботу з системними та офшорними розробками. Значне місце у їх діяльності посідає й програмування. Існують старші інженери, QA-спеціалісти, маркетологи, спеціалісти служб технічної підтримки та інші. Насправді ІТ-спеціалістів є ще дуже і дуже багато. Тому ця сфера і є так популярною в Україні, адже кожен може себе реалізувати в тому чи іншому напрямку.

Окрім здобуття вищої освіти, є ще можливість пройти й різноманітні курси в ІТ-школах, відвідати тренінги, семінари тощо. Як ми бачимо, ІТ-сфера багатогранна, а тому в подальшому вона буде тільки розвиватися, потребуючи все нових кваліфікованих спеціалістів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.