Понеділок, 29 Квітня, 2024

Теребовлянський замок: таємниці найдавнішої оборонної Теребовлі

Теребовля у часи Речі Посполитої та Корони Польської стала найважливішим форпостом у боротьбі з турецькою навалою. Однією з найвеличніших споруд міста до сьогодні залишається  славнозвісний Теребовлянський замок. За своє багатовікове існування він зазнав чимало нападів і нищівних атак зі сторони Османської імперії та Кримського Ханства. До наших днів добре збереглися лише нижні частини мурів. 

Проїжджаючи повз це місто, неможливо не завітати до історичної споруди. І хоча зараз замок дещо втратив свою колишню могутність і оборонне значення, він є цікавим об’єктом для історичних досліджень. Теребовлянський замок належить до кращих зразків  оборонної архітектури України XVII-XVIII століття, а про його непросту історію дізнайтеся у статті на ternopil-future.com.ua.

Перший давньоруський замок на Теребовлянщині

Дослідники вважають, що перший давньоруський замок був побудований у Теребовлі ще в ІХ-Х столітті. Укріплену фортецю звели із дерева. Згідно з  переказом, у ній навіть було поховано першого власника Теребовлі князя Василька. Це той князь, якого ще у 1097 році осліплив Святослав Ізяславич. 

Василько Теребовлянський, уявний портрет князя невідомого автора 

Перший замок зруйнувало військо хана Батия у 1241 році разом із іншими культовими спорудами міста. У XIV столітті Галичина й частина Волині приєднуються до Польської держави. У згадках того часу навіть знаходимо й місто Теребовлю. За одними даними у 1360-ому році, а за іншими  – у 1366-ому році польський князь спорудив оборонну фортецю для міста. Це був перший польський замок. 

Однак до кінця ХVІ його було вщент зруйновано внаслідок татарських навал. Теребовлянський замок пережив чимало штурмів іноземних завойовників. Врешті-решт не витримав навали. 

Хто володів замком у Теребовлі?

У 1389 році Теребовля отримала Магдебурзьке право. Ця подія є знаковою в історії міста. Воно переходило з рук в руки до князів, магнатів і старост. Теребовлянський замок як прилегла споруда міста також перебувало у власності різних людей. Із відомих – військовому уряднику Речі Посполитої Олександру Балабану і польському аристократу Анджею Тетчинському. Те, що збереглося до наших днів – є залишками від замку, який побудував Олександр Балабан. 

Він відбудував споруду ще на початку ХVІІ століття. Проте довго у цілісності проіснувати Теребовлянському замку таки не вдалося. У період з 1605 по 1629 році на нього було здійснено близько 20 нападів татарських військ. У результаті споруда зазнала серйозних руйнувань. Відбудова замку стала як-не-як важливою. У 1631 році ( або 1632 році) за сприянням військового урядника Речі Посполитої  будівництво нового Теребовлянського замку було завершене. 

Джерело: фото www.zamky.com.ua

У 1633 році Теребовлянський замок перейшов у власність Юрію, сину теребовлянського старости. Свого часу його вважали найбільш неприступною оборонною спорудою. Перебудова за часів Олександра Балабана набула масштабів. 

Джерело: фото ukrainian-travel.com

Було збільшено площу нового замку, а фундаменти нових стін було закладено ще нижче. Зверху він мав цікавий вигляд видовженого п’ятикутника.

Джерело: фото ukrainaincognita.com

 При в’їзді до замку облаштували ворота, що мала вигляд арки з білого каменю. Потрапити на територію замку можна було лише через підвісний міст. При небезпеці його розбирали. Ворота замку прикривала східна вежа. Вона прикривала північну та східну стіну й ворота Теребовлянського замку.

Джерело: фото ukrainaincognita.com

 Здобути його було практично неможливо. З трьох сторін споруду оточувало гірське плато. Найбільш вразливе місце – північна сторона. 

Джерело: фото ukrainaincognita.com

 На спорудження замку виділили 9000 злотих. У ХVІІ столітті Теребовлянський замок неодноразово штурмували. Його здійснювали зазвичай із напільної сторони фортеці. Споруду намагалися здобути війська Кримського ханства та Османської імперії. 

Теребовлянський замок і події Національно-визвольної війни

Не оминули й Теребовлянський замок події Національно-визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького. Він став її німим учасником. Пам’ятає все Теребовлянський замок, та розповісти не може. В ті славнозвісні часи його таки вдалося здобути повсталим теребовлянцям. У 1648 році під проводом українського гетьмана Богдана Хмельницького споруду було взято, а у 1651-ому тривала найбільша облога кріпості. Та їй таки вдалося вистояти.

 Підкорити собі Теребовлянський замок хотіли не лише козаки й кримсько-татарське військо, але й опришки. Вони здійснили таку спробу в 1956 році. з 1675 році споруда опинилася в центрі польсько-турецької війни. Це мало свої наслідки. Неодноразові набіги на твердиню здійснювали ординці під командуванням Ібрагіма Шишмана. Вони мали жахливі наслідки у 1687 та 1688 роках. Проте замок не було здано. Завдячувати варто Зофії Хшановській.

 Вона зі зброєю в руках стала до захисту кріпості. Своєю мудрістю і хоробрістю відвернула чоловіка від здачі замку загарбникам. Йому таки вдалося вистояти у цю непросту облогу. Ця героїчна облога ще довго була у всіх на устах. 

Зофії Хшановській неподалік Теребовлянського замку спорудили пам’ятник. До наших днів у першовигляді не зберігся, адже невдовзі після встановлення був зруйнований. У 2012 році його відновив скульптор Роман Вільгушинський. 

Коли споруда втратила оборонне значення?

Наприкінці ХVІІ століття Теребовлянський замок зазнавав атак зі сторони Османської імперії. Фортеця була настільки зруйновано, що вже їй не вдалося повернутися з руїн.  Оборонне значення було навік втрачено. У 1687 році татарам вдалося захопити Теребовлю і замок. Їх було спалено. Від того часу споруда знаходилась у стані занепаду. Відбудовувати, а тим паче реставрувати замок ніхто так і не наважився. Час від часу на його території розміщували казарми. 

Залишки Теребовлянського замку, 1907 рік

Стіни споруди навіть послужили у будівництві доріг. Вперше за тривалий час Теребовлянський замок впорядкували у 1895 році. У ХІХ столітті обабіч споруди насадили дерева. Сьогодні ми можемо лише здогадуватися й уявляти те, якою була ця споруда в часи могутності. Навіть попри те, що він втратив своє основне призначення, навіть зараз є цікавим туристичним об’єктом Тернопільської області. 

Героїчне протистояння турецькому війську в 1675 році

З Теребовлянським замком пов’язано чимало цікавих історій. Деякі з них мають героїчний зміст і є прикладом доблесті й мужності народу. Варто пригадати популярну місцеву оповідку про облогу Теребовлі у 1675 році. Під командуванням турецького паші Ібрагіма Шішмана, 10-тисячна армія турків успішно завойовувала великі міста й містечка Тернопілля. У 1675 році вони підійшли й до мурів Теребовлянського замку. Тоді ж і розпочалися безперервні обстріли споруди. Облога тривала кілька днів. 

Теребовлянський замок в час турецької облоги. Фрагмент гравюри XVII століття 

У певних місцях замок був зруйнований. Польський військовик і комендант замку в Теребовлі через декілька днів безперервних обстрілів вирішив здати його на ранок. Однак цього не сталося. Хоробра дружина Анна Дорота, яка відома ще як Зофія Хшановська взяла у руки зброю й стала до захисту замку. 

Анна-Дорота Хшановська

За однією версією, після зневіри чоловіка у перемозі, сказала Яну Самуелю Хшановському, що вб’є і його й себе. Інша ж оповідає про те, що жінка погрожувала висадити в повітря споруду, якщо чоловік здасть її туркам. Що із цього насправді є достовірним залишається лише гадати. Тим не менш, велика заслуга у цій перемозі належить саме Зофії Хшановській. 

Памятник Дороті-Софії Хшановській у Теребовлі. Джерело: фото zz.te.ua

На її честь було зведено пам’ятник  у північній частині замку. Останню згадку про нього знаходимо у 1829 році. Згодом у тому ж місці з’явився новий пам’ятник Зофії Хшановській. Проте і він зазнав руйнувань. У 1944 році його знищили радянські війська. Новий, третій пам’ятник з’явився лише у 2012 році. Його автором став український скульптор Роман Вільгушинський. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.