З високим розвитком технічного прогресу такі джерела зв’язку як радіо або телебачення поступово втратили свою значущість. Зараз вони не такі актуальні як у минулих століттях. Однак колись саме завдяки ним на Західній Україні здійснювалася потужна пропаганда серед населення. Далі на ternopil-future.
Хто винайшов радіо?
На сьогодні радіо залишається засобом масової комунікації. Воно охоплює широку аудиторії в усьому світі, хоча вже дещо втрачає свою актуальність. Радіо є загальновизнаним засобом зв’язку. Цей пристрій має великі можливості і не потребує величезних витрат.
Досі залишається невідомим те, хто ж насправді вперше винайшов радіо. Вся справа у тому, що це відкриття продемонструвало одночасно кілька науковців з усього світу. Багато в чому слід завдячувати Генріху Герцу. Завдяки йому відбулося відкриття генератора і резонатора електромагнітних коливань. Хоч і прилад був не досконалим, проте цей винахід дав поштовх до його вдосконалення.
Серед вчених, що також доклали руку до створення і вдосконалення радіо виділяються постаті російського науковця Олександра Попова та італійського Гільєрмо Марконі. Ці дослідники заявили про себе разом із своїми винаходами ще у 1895 році. На особливу увагу заслуговує американець Нікола Теслі. Він отримав патент на радіопередавач ще у 1893, а на радіоприймач – у 1895-ому. Для передачі свого радіосигналу, на відміну від інших дослідників, вперше застосував азбуку Морзе. Тому традиційно 1895 рік вважається днем народження радіо.
Радіофікація Тернопільщини
Дуже скоро радіо почали використовувати у різних куточках світу. В Україні воно з’явилося одночасно із телебаченням ще у 20-х роках минулого століття. Щоправда, вперше було ратифіковано Харків і в Київ. Щодо Західної України, то коли саме виникло радіомовлення – достеменно не відомо. Відомо те, що у Львові воно з’явилося значно пізніше, ще у 30-х роках. На Тернопільщині, як зазначав дослідник Л. Лемберг, ще за часів ЗУНР у Чистилові неподалік Тернополя розміщувалися установи австрійської радіогрупи. Це стало поштовхом для створення радіослужби УГА. Перша радіостанція у Львові була польською. Вона мала назву Polskie Radio Lwów. На Тернопільщині радіослужби набули поширення вже у часи Радянського Союзу. Вони слугували не тільки інформаційним ресурсом, але й були потужним засобом пропаганди.
Радянська рада впродовж тривалих років здійснювала потужну пропаганду серед людей. Основним інструментом були засоби масової інформації: преса, радіо, а згодом і телебачення. Радянська верхівка приділяла велику увагу розвитку радіомовлення на українських землях. У 1939 році Тернопіль був окупований радянськими військами. Відтоді розпочався активним процес радянізації усіх приєднаних західних областей. У цьому процесі значна увага приділялася інформаційному каналу і трансляції комуністичної пропаганди. У Тернопільській області основними темами для розмов стало комуністичне виховання та будівництво, пропаганда “ленінської дружби народів” тощо. Тобто за свою мету радянська влада ставила подати той матеріал, що сприяв би ідейно- політичному перевихованню мешканців області в дусі більшовицького патріотизму.
Про радіофікацію Західної України серйозно заговорили лише у 1945 році. Це питання обговорили на нараді в заступника начальника відділу пропаганди і агітації ЦК КП(б). До того часу радіофікація вже відбувалася на цих землях, проте темп її був досить повільним. Причиною цього стала, як було заявлено на нараді, відсутність електроенергії. Попри всі існуючі проблеми, повне впровадження радіо у життя населення стало необхідним до виборів. Це пов’язане із розгортанням на території України агітаційно-пропагандистської компанії.
Ратифікація на початку 1946 року, попри її прискореність, все ще залишалася низькою. Того ж року на території Тернопільської області радіотрансляційні точки становили всього 5100 одиниць. Щодо сільської місцевості, то їх також активно ратифікували. У 1946 році радіотрансляційні точки становили 1760 одиниць. Цей процес здійснювався під чітким керівництвом центральних органів влади.
Започаткування радіомовлення і радіостудії в регіоні
У Тернопільській області через деякий час було заплановано створити радіомовлення у 9 районів. Сюди увійшов Тернопіль, Кременець, Теребовля, Бережани, Бучач, Підволочиськ, Збараж, Заліщики та Копичинці. Спочатку радіомовлення запрацювало у 2 містах – Кременці та Бережанах. Згодом вони поширилися й на інші. У 1946 році на території Тернопільської області налічували 15 радіостудій. Щоправда, вони не працювали так, як було заплановано.
Виникли труднощі з їх обладнанням. Робота обласного радіо, на думку керівників, була низькопродуктивною. Штат налічував одного, а інколи двох працівників. Висококваліфікованих фахівців не вистачало. Це лише гальмувало робочий процес. Якість місцевого радіозв’язку залишав бажати кращого. Це було пов’язано з періодичним відключенням від електропостачання. Загалом усі ці проблеми неабияк позначилися на становленні і розвитку радіозв’язку в регіоні.
У Тернополі радіомовлення розпочалося у рік створення радіостудій в області – 1946-ому, про це йдеться у праці Галини Стародубець та Ігоря Власюка “Радіомовлення як інструмент процесу радянізації західних областей України: особливості становлення і функціонування в 1945-1947 рр”. У місті спочатку діяв невеликий штат працівників. Щоправда, ця станція завжди піддавалася критиці зі сторони партійних діячів. Вони вважали, що Тернопільська радіостудія не виконувала вимог партії. Колектив складався із журналістів. У ці часи це було звичним явищем. Однак це стало негативним аспектом у роботі. Вони не розумілися на роботі радіо. Деякий час на радіостанції взагалі був відсутній диктор.
Про що розповідали в ефірах?
У ефірах журналісти розповідали людям про всі чесноти Радянського Союзу, його героїчність, позитивні впровадження у різні сфери людського життя тощо. Тобто радіо слугувало засобом пропаганди серед місцевого населення. Як ми зазначили, Тернопільське радіомовлення неодноразово піддавалося критиці через недостатню кількість пропаганди. Для радянської влади воно було не якісним. Відтоді з кожним роком радіомовлення у регіоні почало вдосконалюватися, збільшуватися штат працівників і кількість тем, на які дискутували у ефірах.
Джерело: фото Історія міст і сіл Української РСР
Тем для розмов було безліч. Однак всі вони так чи інакше повинні були стосуватися Радянського Союзу. На ефіри дуже часто запрошували почесних гостей міста або області. Поступово слухати радіо стало звичною справою кожного тернополянина. Воно тривалий час залишалося доступним засобом інформації для населення. З часом люди звикли до нього. У Тернополі люди мали власне радіо в помешканнях. На жаль, ми не можемо сказати про те, що воно повністю виконувало свою основну функцію – правдивого інформування.
Радянська влада весь час намагалася нав’язати населенню свої власні переконання та ідеологію. Тому майже вся інформація так чи інакше стосувалася політики. У сучасному світі радіо зазнало змін. В Україні із прийняттям “Закону про телебачення і радіомовлення” було створено Державний комітет телебачення і радіомовлення України (Держтелерадіо). Також створили телекомпанію України, завдяки якій телебачення стало самостійною телесистемою. Воно до сьогодні залишається одним із основних засобів комунікації.