Вівторок, 8 Жовтня, 2024

Про радіостанції Тернополя

Поява радіомовлення стала новим етапом в історії розвитку людства. Адже люди отримали можливість не виходячи з дому дізнаватися останні новини та іншу цікаву інформацію. Досить довгий час в Україні радіомовлення було ідеологізованим, де переважно використовувалася російська мова. Повідомляє “Ternopil-future”.

Перші радіопередачі в Україні

Офіційно радіо в Україні почало роботу 16 листопада 1924 року в Харкові, який на той час був столицею країни. Ввечері жителі Харкова почули з гучномовців слова про те, що почала працювати перша в Україні радіотелефонна станція.

Перед місцевими жителями виступили голова уряду Чубар та керівник ВУЦВК Петровський. Після цього харків’яни почули концерт та випуск радіожурналу «Пролетар». Загалом перший ефір тривав менш як годину. З того часу в Україні започаткувалося радіомовлення.

Надалі в ефірі систематично виходили програми культурного та суспільно-політичного спрямування. Цікаво, що команда та обладнання вміщалися у двох кімнатах будинку.

В 1928 році у Харкові вперше в історії України пройшов з’їзд «Українського товариства друзів радіо». Через рік по всій країні працювали більш як 40 тисяч радіоприймачів, при цьому половина з них знаходилася в Харкові. 

В уряді Української республіки ставили перед собою завдання максимально поширити радіомовлення на території України. В основному радіослухачам пропонувалися соціалістичні теми такі як плани перебудови, колективізація, змагання між робітниками. Детальну увагу приділяли шахтарям-рекордсменам.

Перша радіопередача в Тернополі

З історичних архівів відомо, що перший радіоефір тернополяни почули 1 січня 1925 року. Мова йде про радіо концерт. Про це стало відомо із щоденника відомої тернопільської краєзнавиці Стефанії Садовської, що зберігся до наших днів в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. Щоправда, так і залишилося в таємниці, звідки ж транслювали радіоефір і на чому слухали концерт тернополяни.

Найбільш відомою радіопередачею, яка півстоліття виходила в ефір була «Говорить Тернопіль». Кожен день тернополян розпочинався з чарівного голосу Галини Константинової. Вона розповідала про всі головні новини міста, які дозволяла жорстка цензура радянського періоду.

Галина Константинова провела все своє життя у невеличкій студії за звуконепроникними стінами. Ще маленькою дитиною вона взнала жахіття війни, адже була очевидцем Курської та Сталінградської битв та зуміла вижити у полум’ї війни. В шістнадцятирічному віці брала участь в штурмі Берліну.

Як розповідають колеги Галини Константинової, навіть маючи великий досвід, вона хвилювалася перед кожним виходом в радіоефір. Ведуча так і не змогла покинути Тернопіль, що став для неї рідним.

Якщо відвідати Тернопільський обласний краєзнавчий музей, можна побачити багато цікавинок таких як старовинні радіоприймачі та радіостанції, телеграфні апарати, що використовувалися в різні періоди становлення радіо в Тернополі. Також добре збереглися унікальні фотографії та вирізки з газет про дикторів, які працювали на Тернопільському обласному радіо.

Радіо «Тернопіль» та «Ух-Радіо»

Першою FM-станцією в Тернопільській області стало «Радіо Тернопіль». Радіомовлення стартувало 24 серпня 1996 року.

Тернополяни могли послухати радіо на частоті 106,1 FM. Варто додати, що «Радіо Тернопіль» працювало в цілодобовому режимі. Радіо знайшло своїх шанувальників серед жителів Тернопільщини, адже тут можна послухати програми різних напрямків від суспільних, політичних до культурних та дитячих. Станція успішно працювала протягом 13 років. Останній вихід в радіоефір відбувся 4 лютого 2009 року.

Не менш популярним в Тернополі є «Ух Радіо». Музична станція розпочала мовлення 20 грудня 1998 року. Унікальність «Ух Радіо» полягає в тому, що за всі роки роботи тут не прозвучало жодного слова російською мовою.

Через рік після створення радіостанція розпочала мовлення в цілодобовому режимі. Прослухати її можна на частоті 101,1 FM. На хвилях станції лунають популярні хіти українською мовою, новини місцевого характеру. Є чимало цікавих розважальних і пізнавальних програм. Також тут можна передати привітання друзям та рідним.

Кожного ранку тернополяни можуть почути в ефірі радіо трансляції богослужіння з Катедрального Собору. Окрім цього в ранкових ефірах можна почути цікаві інтерв’ю з зірками та відомими людьми.

Слід зазначити, що послухати «Ух Радіо» можна у Збаразькому, Підволочиському, Теребовлянському, Зборівському та Козівському районах, а також у місті Тернопіль. Неодноразово радіостанцію нагороджували різноманітними нагородами як найкраще молодіжне радіо.

Зокрема, у 2004 році Тернопільський обласний рейтинг підприємницьких ініціатив організував опитування щодо кращої радіостанції в Тернополі. Молодь проголосувала саме за «Ух Радіо». Радіостанція стала беззаперечним переможцем в номінації «Слухай своє». Тернопільська міська рада також відмітила високий професіоналізм та якісну роботу колективу радіо.

Унікальність «Ух Радіо» полягає в тому, що вони з першого дня свого заснування проводили радіомовлення виключно українською мовою. І за всі роки роботи в ефірі не прозвучало ще жодної композиції російською мовою. Хоча, в ті роки на телебаченні та радіо спостерігалося масове засилля російської мови. Натомість українська мова на багатьох топових радіостанціях вважалася не форматом.

Своєю роботою «Ух Радіо» підтверджували, що українська мова є популярною і має попит серед слухачів. Фактично Тернопіль в багатьох містян та гостей міста асоціюється з двома топовими радіостанціями – «Файне місто» та «Ух Радіо».

Слід зазначити, що у 2018 році радіостанція гучно відсвяткувала 20-річчя своєї роботи, провівши дванадцятигодинний ефір з запрошеними зірковими гостями.

Сергій Притула та робота на радіо

Саме з радіо розпочинав свою кар’єру відомий телеведучий та волонтер Сергій Притула. Певний проміжок часу він працював ведучим «Радіо Тернопіль 106,1 FM». В одному з інтерв’ю він поділився емоціями й відчуттями від виходу в ефір.

За словами Сергія Притули, це нагадувало ситуацію, коли вас, для того, щоб навчити плавати, викидають посередині озера. Перш ніж вийти в ефір, він декілька місяців проходив стажування, уважно спостерігав за роботою інших ведучих, опановував студійну техніку.

Перший радіо ефір був досить несподіваним. Сергій Притула перебував в студії разом з іншим відомим тернопільським ведучим Ігорем Качмарським, який несподівано запропонував стажисту привітатися зі слухачами та розповісти як його звати. Саме в той вечір Сергій Притула отримав легендарне прізвище «Сірий».

Першими труднощами, з якими стикнувся ведучий стала необхідність підтягнення дикції. Однак, на той час в Тернополі практично не можна було знайти вчителів, які б допомогли в розв’язанні проблеми. Тож в основному доводилося працювати над дикцією і голосом самостійно перед дзеркалом.

Щоправда, одного робочого дня з Сергієм Притулою трапився курйозний випадок. Він забувся вимкнути мікрофон після ефіру. І впродовж хвилини вся Тернопільська область слухала не надто приємні речі. І хоч з того часу пройшло 20 років, Сергію Притулі й досі соромно за цей випадок.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.