Село Вікно, що на Чортківщині, поряд з Гримайловим, має шанси стати цікавим туристичним об’єктом області й України. Вся справа в історичному минулому села та його майбутньому, яке твориться сучасниками, мешканцями села, за підтримки міської влади та держави. Детальніше про це розповість ternopil-future.
Як повідомляє видання Погляд, вперше село Вікно згадується в 1464 р., тобто в середині 15 ст. Поряд з цим селом знаходився населений пункт з милозвучною назвою Зелена Груша. Після того, як татари спалили його, то вцілілі мешканці перебралися на нове місце і заснували нове село. Свою назву воно отримало від болота з великою кількістю незамерзаючих озер-вікнин. Болото осушили, але декілька джерел все ж залишились. Як і село, що виросло навколо них. І яке отримало назву Вікно. На початку ХІХ ст. село належало Івану Федоровичу – поміщику, послу Австрійського рейхстагу, письменнику та меценату. Завдяки Івану Федоровичу було створено «Товариства взаємодопомоги приватних офіціялістів» та шпиталь в Тернополі. Його син Володислав створив в селі гуральню та килимарську майстерню, яка виготовляла килими високої якості. В 1873 р. килими здобули високі відзнаки на Віденській виставці. Також родина Федоровичів зібрала бібліотеку книг, мініатюр, зброї, кераміки. Килимарня, як і здобутки Федоровичів, були знищені в І-світову війну російськими військами. Зразки килимів правда є в домівках селян. Творчості Івана Федоровича присвятив нарис Іван Франко.
Музей Федоровича
14 листопада в селі відкрито музей Федоровича. Це стало можливим завдяки реалізації проекту Українського культурного фонду. Відкрито 5 залів, кожен з яких розповідає про частину історії села Вікно та його відомого діяча Володислава Федоровича. Зокрема, Федоровичу присвячений центральний зал. А в іншому стоїть ткацький станок, який дозволяє кожному спробувати себе в ролі ремісника, виробника килиму. Тут працює екскурсовод, а також є можливість користуватися планшетами з аудіогідом через навушники. Мови екскурсій – українська та англійська.
Музей створено на основі музею «Незабутні імена», який існував в селі 14 років, завдяки краєзнавці Ганні Чемері, меценату Ванярху Василю, координатору проекту Сергію Ткачову та селищній раді.
Інші цікавинки і новинки села
Також в селі можна побачити карстові озера або, іншими словами, вікнини. А ще тут є дитячий майданчик, створений за мотивами казки Івана Франка «Фарбований лис». Скульптури створено майстрами родини Котиків з села Кровинка. Допоміг втілити цей задум місцевий меценат.
Отже, Тернопільщина стає цікавішою для туристів, як місцевих, тобто для внутрішнього туризму, так і з інших держав, тобто для зовнішнього. А тому, якщо ви відвідали все цікаве в своєму селі та місті і роздумуєте, куди б податися, що цікаве показати дітям, то село Вікно – це саме те, що вам потрібно. Адже тут можна поєднати розваги з вивченням історії та культури. А зважаючи, що село знаходиться на межі двох областей, то воно зручне для подорожей не лише тернополянам.