Субота, 20 Квітня, 2024

Руська – одна з перших вулиць Тернополя

Вулиця Руська є не лише найдовшою в Тернополі але й однією з найстаріших. У XVI ст. територія вулиці була околицею міста, попри це вона виконувала функції торгово-адміністративного центру. Це було пов’язано з тим, що через вулицю проходив торговельний шлях із Львова до Кам’янця-Подільського. Далі на ternopil-future.

Назва вулиці  походить від слів “Русь”, “русини”. Ще задовго до того часу, коли гетьман Як Тарнавський отримав від польського короля Сигізмунда грамоту на спорудження замкової фортеці та розбудову міста, над річкою Серет вже було староруське поселення.

Спочатку більшістю жителів, що заселяли вулицю були українці, проте згодом тут все більше почали проживати євреї, які були купцями і крамарями. Так склалося історично, що українці більше займалися городництвом і рільництвом, а тому здебільшого заселяли передмістя та приміські території.

Теперішня вулиця Руська складалася на той час із  чотирьох вулиць: Львівської, Ринок, Руської і Тарновского (тоді Смиковецька). Частина сучасної Руської вулиці була вулицею Ринок. Свій початок вона брала від місця де сьогодні знаходиться вулиця Старий Ринок і простягалася до Валової, звідси вже й починалася вулиця Руська. В цьому місці було багато різноманітних крамниць, аптеки, склади, кав’ярні,  ресторани, книгарня тощо. Вздовж вулицю Руську оточували кам’яні триповерхові будинки з балконами, які були побудовані дуже близько один до одного, в силу цього простору для догори було значно менше ніж тепер.

Старовинні храми вулиці

Руська єднала Львівську та Кам’янецьку брами, східні, західні і в’їздні ворота міста. Значною окрасою вулиці були храми. Одним із них є храм Різдва Христового, який був споруджений понад чотириста років тому, на цьому місці була дерев’яна церква, яку називали Середня (згоріла наприкінці XVI ст). В’їзна Кам’янецька брама була розташована поруч із храмом і була добре укріпленою.

На місці сучасного центрального універмагу стояв парафіяльний костел Пресвятої діви Марії Неустанної Помочі споруджений у 1908 р. львівським архітектором Тадеушем Мар’яном Тальовським. Вежа цього храму височіла над усім містом. 

Ще одним давнім храмом є надставна церква Воздвиження Чесного Хреста. Вперше згадується про цю церкву у грамоті Костянтина Острозького у 1570 р. Вона  вважається найдавнішим храмом Тернополя та відрізняється від інших наявністю напівкруглої вівтарної частини, що свідчить ще  про староруські традиції будування. 


Знищення та відбудова 

Декілька століть вулиця Руська була справжньою окрасою міста. Проте, свої корективи внесли війни. Якщо під час Першої світової війни вулиця Руська зазнала певних пошкоджень, то Друга світова війна практично її знищила, у 1944 р. під час боїв за Тернопіль.

У післявоєнний період почалося активна відбудова вулиці, щоправда дещо було змінено її розташування. Впродовж  1953-1962 років на вулиці відбувалося активне будівництво так званих  4-5 поверхових “хрущовок”. В короткі терміни було зведено громадські будівлі, зокрема: школу № 6, морфологічний корпус медичного університету, кооперативний технікум. Було реконструйовано та відбудовано храм Різдва Христового.

Сьогодні вулиця значно змінилася від часу свого виникнення, з’явилося безліч нових будівель в сучасному стилі. Однак все ще збереглися місця, які нагадують про давнину вулиці та старовинний вигляд магістралі. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.