Вівторок, 19 Березня, 2024

Історія тернопільських вулиць, які змінили свої старі назви 

Тернопіль – це місто, що вперше згадується в стародавніх літописах у 1540 р. Саме тоді Яну Амору Тарнавському було надано дозвіл на будівництво замку та передано у власність землі навколо нього. З цього часу наше місто активно зростало. Від замку на північ, південь, схід стрімко розбігалися великі і маленькі, чепурні та брудні вулиці, площі, провулки, які заселяли численні етноси: українці, поляки, євреї, вірмени. Саме це населення жило, творило і залишало свій слід в Тернополі протягом майже 500 років його історії. Сьогодні важливо згадати цю давно історію Тернополя і відновити її у назвах стародавніх вулиць, площ, частин міста. Зокрема, свої рідні історичні назви знову матимуть вулиці Танцорова та Живова. Детальніше про це розповість ternopil-future.com.ua.

Як повідомляє видання Тернополяни, в Тернополі вже декілька років триває декомунізація і відбувається процес повернення старим вулицям Центру міста їх давніх назв. Чому це важливо? Бо це наша історія, це наше минуле, яке в нас прагнуть забрати; щоб ми перестали боротися, щоб нам стало все одно, і щоб зрештою ми перестали бути українцями і асимілювалися. А тому такі речі, як встановлення пам’ятників діячам минулого, етнофестивалі, українська музика на радіо і українська мова на телебаченні та в побуті й повернення старих назв вулицям – це маленькі, але важливі кроки задля нашої безпеки, нашого майбутнього в сильній та незалежній українській державі.

З історії вулиць Танцорова та Живова

В давні часи вздовж сучасної нам вулиці Григорія Танцорова проходила південна межа міста. В наступні століття місто перетнуло цю межу і почало розвиватися далі на південь. Загалом до кінця ХІХ ст. Тернопіль розвивався переважно хаотично. Більшість вулиць і площ виникло в процесі будівництва житла міщанами, які не дотримувались жодних будівельних норм. Сучасні вулиці Танцорова та Живова в ХVІІІ-ХІХ ст. входили до складу так званого Тернопільського Подолу (південно-західна частина старого міста, бо тягнулася долом, тобто низиною, на південь від Надставної церкви). Саме тут проживало переважно єврейське населення міста, яке торгувало, займалося ремісництвом, давало гроші в кредит, навчалося і розважалося. Ця частина міста мала переважно занедбаний вигляд, адже сніг взимку, а багно після дощів «глибиною по лікоть» створювали значні труднощі в пересуванні. Жартували, що на Подолі можна було жердиною, як на ставі, зондувати ґрунт. В цій частині міста (і в інших переважно також) нечистоти просто виливали на вулицю і вони змивалися лише дощами. Під час відлиг чи злив вони пливли в сторону Серету й Оболонні «смердючими струмками». Далекі вулиці були прообразом пінських болот і були зовсім не схожі на міські. А міські колодязі, перероблені на «студні»-помпи, заливало під час відлиги і дощів нечистотами, що сприяло вибухам епідемій.

Певний рух в напрямку впорядкування забудови і покращення комунальної сфери міста відбувся в кінці ХІХ ст., коли місто керував Володимир Лучаківський – перший український мер міста. Детальніше про це тут. В цей час місто розпочало будівництво каналізації. Можливо навіть зараз ви зможете побачити на каналізаційних люках накривки з написами: «Kanalizazia miasta Tarnopola». Першу лінію було прокладено по вул. Руській, Микулинецькій і Смиківецькій.

Старі вулиці – старі назви

Сучасна вулиця Танцорова пролягає паралельно одній з головних вулиць міста Руській. В австрійський час вона називалася Нижчо-Подільська або Довга. В Польський період Нижчо-Подільська, але на карті міста 1931 р., яку опублікувала дослідниця Любомира Бойцун вона називається Старошкільна. І в радянський період мала назву Нижча-Подільська, а пізніше Танцорова. Тепер ця вулиця називатиметься Старий Поділ, а отже стане збірним образом цієї частини міста.

Вулиця Живова отримала свою назву на честь визволителя міста від німецьких загарбників Анатолія Живова. До цього в австрійський, польський та частково радянський час вона носила назву Торговиця, адже тут відбувалися численні продажі худоби.

Отже,  вулиці Старий Поділ та Торговиця повернули свої історичні назви.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.