Церква Святої Параскеви-П’ятниці — історична пам’ятка села на Гусятинщині. Чим славиться давній храм? Далі розповідає “ternopil-future.com.ua“.
![](https://ternopil-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/18/2020/12/2-20.jpg)
Церква, що зберігає історію
Село Крогулець розташоване поблизу траси Гусятин – Тернопіль. З 2017 року при в’їзді до населеного пункту немає дорожнього знаку. На автобусній зупинці вказана назва «Кругулець», називають і «Крегулець». Незважаючи на те, що жителі не можуть зійтися на тому, як правильно величати рідне село, у цій місцевості збереглася церква і дзвіниця XVI століття.
Храм Святої Параскеви-П’ятниці з дзвіницею побудували у 1570-их роках. У с. Крогулець церкву перевезли з сусіднього села Ріг, яке знищили татари. Жителі поставити храм на кам’яний фундамент. Розташували у центрі села, поблизу траси Гусятин – Тернопіль.
Назвали церкву на честь Святої Параскеви — великомучениці, покровительки полів і худоби, цілителька душевних хвороб. На іконах святу зображають з яскравим вінком на голові.
![](https://ternopil-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/18/2020/12/3-17-1024x682.jpg)
Дитячі спогади поета
Батько українського поета Богдана Лепкого, отець Сильвестр, служив у храмі. Він також відомий як письменник під псевдонімом Марко Мурава. У храмі отець хрестив своїх дітей. Сім’я Лепких жила одразу за церквою. Нині у цьому місті розташована сільська рада.
Майбутній літературознавець, прозаїк, публіцист, громадсько-культурний діяч Богдан Теодор Нестор Лепкий народився у селі у Чортківському районі на Тернопільщині, але дитинство провів саме у с. Крегулець. Жителі села повідомили, що письмових згадок про зв’язок сім’ї Лепких із цим населеним пунктом залишилось небагато.
![](https://ternopil-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/18/2020/12/4-8-1024x682.jpg)
Від XX століття до сьогодення
За переказами місцевих селян, за часів СРСР всередині облаштували музей атеїзму. Однак на цьому думки розійшлися. Деякі люди переконані, там створювали музей колгоспної праці у 1961 році. На стінах висіли фотографії передових працівників Радянського Союзу.
З 1989 р. храм належить православним християнам Київського Патріархату. З того часу священиком є Роман Яворський. Проте після передачі храму християнам виявили, що багато старовинних ікон безслідно зникло. У 2010 році парафіяни зібрали 90 тисяч гривень на реставрацію церкви. Приводом до змін стала стаття журналіста Миколи Кучмія про зовнішній вигляд храму. Територію навколо церкви Святої Параскеви-П’ятниці продовжують вдосконалювати. Наприклад, встановили фонтан біля дзвіниці та підсвітку, поставили ангелів біля головного входу. Микола Кучмій колись працював вчителем історії і віднайшов багато інформації щодо церкви. Він сформував видання, у якому йдеться і про знищене село Ріг. Церква Святої Параскеви-П’ятниці не збереглася у автентичному вигляді через неодноразові спроби переробити її у різні будівлі для служіння державі.
Жителі села Крогулець пишаються тим, що у рідній місцевості є історична перлина. Вони докладають спільних зусиль для збереження пам’ятки та хочуть, щоб про церкву дізналося якомога більше людей. Жителі реставрують її, повідомляють історичні факти у соцмережах і описують у наукових працях.