Вівторок, 10 Вересня, 2024

Храм XVI століття, музей атеїзму, Богдан Лепкий: чому церкву на Тернопільщині вважають історичною спадщиною?

Церква Святої Параскеви-П’ятниці — історична пам’ятка села на Гусятинщині. Чим славиться давній храм? Далі розповідає “ternopil-future.com.ua“.

Церква, що зберігає історію

Село Крогулець розташоване поблизу траси Гусятин – Тернопіль. З 2017 року при в’їзді до населеного пункту немає дорожнього знаку. На автобусній зупинці вказана назва «Кругулець», називають і «Крегулець». Незважаючи на те, що жителі не можуть зійтися на тому, як правильно величати рідне село, у цій місцевості збереглася церква і дзвіниця XVI століття.

Храм Святої Параскеви-П’ятниці з дзвіницею побудували у 1570-их роках. У с. Крогулець церкву перевезли з сусіднього села Ріг, яке знищили татари. Жителі поставити храм на кам’яний фундамент. Розташували у центрі села, поблизу траси Гусятин – Тернопіль.

Назвали церкву на честь Святої Параскеви — великомучениці, покровительки полів і худоби, цілителька душевних хвороб. На іконах святу зображають з яскравим вінком на голові.

Дитячі спогади поета

Батько українського поета Богдана Лепкого, отець Сильвестр, служив у храмі. Він також відомий як письменник під псевдонімом Марко Мурава. У храмі отець хрестив своїх дітей. Сім’я Лепких жила одразу за церквою. Нині у цьому місті розташована сільська рада.

Майбутній літературознавець, прозаїк, публіцист, громадсько-культурний діяч Богдан Теодор Нестор Лепкий народився у селі у Чортківському районі на Тернопільщині, але дитинство провів саме у с. Крегулець. Жителі села повідомили, що письмових згадок про зв’язок сім’ї Лепких із цим населеним пунктом залишилось небагато.

Від XX століття до сьогодення

За переказами місцевих селян, за часів СРСР всередині облаштували музей атеїзму. Однак на цьому думки розійшлися. Деякі люди переконані, там створювали музей колгоспної праці у 1961 році. На стінах висіли фотографії передових працівників Радянського Союзу.

З 1989 р. храм належить православним християнам Київського Патріархату. З того часу священиком є Роман Яворський. Проте після передачі храму християнам виявили, що багато старовинних ікон безслідно зникло. У 2010 році парафіяни зібрали 90 тисяч гривень на реставрацію церкви. Приводом до змін стала стаття журналіста Миколи Кучмія про зовнішній вигляд храму. Територію навколо церкви Святої Параскеви-П’ятниці продовжують вдосконалювати. Наприклад, встановили фонтан біля дзвіниці та підсвітку, поставили ангелів біля головного входу. Микола Кучмій колись працював вчителем історії і віднайшов багато інформації щодо церкви. Він сформував видання, у якому йдеться і про знищене село Ріг. Церква Святої Параскеви-П’ятниці не збереглася у автентичному вигляді через неодноразові спроби переробити її у різні будівлі для служіння державі.

Жителі села Крогулець пишаються тим, що у рідній місцевості є історична перлина. Вони докладають спільних зусиль для збереження пам’ятки та хочуть, щоб про церкву дізналося якомога більше людей. Жителі реставрують її, повідомляють історичні факти у соцмережах і описують у наукових працях.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.