Українські водії тепер будуть отримувати штрафні бали за порушення правил дорожнього руху. Але це станеться у випадку, якщо буде прийнятий законопроект №6502. В той же час український парламент приймає більшість законів, які просувають представники провладної «Слуги народу», а тому й тут не очікуються якісь перешкоди. Детальніше про новий інноваційний законопроект розповість видання ternopil-future.
Як повідомляє видання biz.liga.net, законопроєкт №6502, який передбачає внесення змін до Адміністративного кодексу, згідно якого передбачено нарахування штрафних балів водіям зареєстровано 5 січня в парламенті депутатами від фракції «Слуга народу». Його розглянуть в найближчий час.
Цілі законопроекту
Як вказують автори законопроекту в пояснювальній записці, його ціль підвищити відповідальність водіїв за скоєнні правопорушення. Особливо він стосуватиметься водіїв, які систематично порушують правила під час керування автомобілем. Схожий законопроект вже напрацьовували депутати Верховної Ради минулого скликання в 2015 р. Там теж планувалося запровадити штрафні бали. В той же час відмінність попереднього законопроекту від сучасного була в тому, що там штрафні бали нараховувались наперед, а це дозволяло водіям порушувати правила без покарання. Така думка ініціаторів нового законопроекту.
Вони ж пояснюють, що необхідність в такому підході до порушень давно існує. В ряді країн світу закони із схожими нормами працюють вже десятиліття і показують свою ефективність (Сполучених Штатах Америки, Канаді, Великій Британії, Франції, Італії, Німеччині).
Мета нового закону – змусити водія усвідомити свої помилки за допомогою системи нарахування штрафних балів. Якщо кількість таких балів буде перевищувати понад норму протягом року, то водія притягують до адміністративної відповідальності. Інструменти такого закону не лише грошові штрафи, а й повторна здача теоретичного та практичного екзамену на знання правил дорожнього руху, анулювання водійського посвідчення й інше.
Зміст законопроекту
- Передбачено перелік правопорушень за які нараховуються бали.
- Кількість балів буде залежати від суспільної небезпеки і становитиме від 1 до 5 залежно від правопорушення.
- Всі штрафні бали анулюються через рік або 365 днів.
- Якщо отримав 12 і більше балів, то втрачаєш водійське посвідчення.
- Якщо ж водійське посвідчення отримане недавно, до року часу, то кількість максимальних штрафних балів – 8.
- 1 бал наприклад – це непристебнутий ремінь безпеки чи перевезення дітей поза автокріслами.
- Водій може оскаржити рішення МВС у суді.
- Разом з балами нараховуватимуться і грошові штрафи.
- Якщо ж посвідчення водія тимчасово призупинено, а він продовжує керувати транспортним засобом, то щодо нього буде порушено Ч.2. ст. 126, що передбачає грошовий штраф 3600 грн.
- Прийняття такого законопроекту не передбачатиме додаткового фінансування з бюджету України чи бюджетів місцевих адміністрацій.
Якщо проаналізувати новий закон на основі практичного випадку, який стався в Тернополі 10 січня на вул. Володимира Великого, коли водій в стані алкогольного сп’яніння здійснив ДТП, а потім покинув місце злочину в напрямку вул. М. Тарнавського, то можна побачити наступне. Тут він отримав 5 балів згідно частини 4 ст.122 Кодексу про Адміністративні правопорушення (залишення місця ДТП) і невідому кількість балів за ст. 124 і ч. 1 ст. 130 (Керування в стані алкогольного сп’яніння). Вони не прописані в доповідній записці закону.
Отже, законодавство в сфері попередження та профілактики дорожньо-транспортних пригод продовжує вдосконалюватися. І тепер нас очікує, якщо цей законопроект буде прийнято, новий підхід. А як ви оцінюєте такий спосіб попередження ДТП?