П’ятниця, 29 Березня, 2024

Символи Тернополя

Кожне українське місто має власні символи, які його ідентифікують та показують зв’язок з історичним минулим. Тернопіль має один з найдревніших гербів в Україні, перша згадка про який датується 16 століттям. Загалом до символів міста окрім герба належать також прапор та логотип Тернополя. Детальніше на ternopil-future.

Як виглядає герб Тернополя та що він означає

Герб Тернополя має вигляд чотирикутного щита, на якому зображені геральдичні фігури – стилізована мініатюра Старого замку та знак Леліва. Варто додати, що цей знак виконаний як шестипроменева зірка над півмісяцем. Знак Леліва можна знайти на гербах багатьох міст світу, серед яких польське місто Тарнув, зустрічається він і в історії Кіпру та Хорватії.

Детальне пояснення щодо герба міста можна знайти в Статуті територіальної громади Тернополя. При цьому місто має власний герб з 16 століття.

Саме знак Леліва вважається родовим гербом Яна Тарнавського – засновника міста Тернопіль. Зірка символізує собою духовне відродження, волю, світло, жагу до життя. А символ півмісяцю свідчить про прихильність вищих сил і є символом Богородиці.

Свій символізм мають і кольори гербу. Один з символів Тернополя зображений у двох кольорах – срібному та синьому. Синій колір означає відважність та духовність, срібний свідчить про шляхетність, чесність, мир і добробут.

Проте, герб часто змінювався в залежності від бажань і прихоті власників Тернополя чи політичних діячів.

Звідки з’явився знак Леліва

Дослідники історії Тернопільщини стверджують, що в серпні 1548 року Тернопіль отримав від короля Сигізмунда ІІ Августа магдебурзьке право. Місто нагородили за особливі заслуги його власника Яна Тарнавського. Також в цей період Тернопіль отримав і власний герб з зображенням символу Леліви, що був родовою відзнакою роду Тарнавських.

Варто додати, що символ Леліва активно використовувався серед слов’ян. Зокрема, знак присутній на найдавнішому гербі Хорватії. Наприклад, Леліву можна зустріти на печатці, якою користувався святий Бертольд з Гарстену.

Вкінці 12 століття символ з’явився на гербі на острові Кіпр, ще задовго до заснування Тернополя. Історики розходяться в думках звідки родина Тарнавських почала використовувати Леліву. На думку Станіслава Оріховського, родина засновника Тернополя є місцевою, інші ж фахівці дотримуються думки, що засновник відомого роду Спіцимир прийшов на землі Тернопільщини з території Рейну.

Символ Леліва широко використовувався і в часи Речі Посполитої. Зокрема, його можна було зустріти на гербах понад восьми сотень шляхетських родів.

Зміна гербу Тернополя в різні історичні періоди

Перша зміна гербу міста відбулася в 17 столітті. В той час Тернополем володіла родина Замойських. Дослідник історії Тернополя Богдан Хаварівський вважає, що протягом певного періоду як герб використовувалося зображення святого Флоріана одягнутого в римські лати. В одній руці він тримав щит, а в другій руці обладнання з водою, щоб гасити вогонь. У 20 столітті на деяких стародавніх будинках Тернополя можна було зустріти цей герб.

В певний період 17 століття герб міста ще раз змінювався. Так, на ньому зображували літеру Т, перекинуту догори ногами, а над нею розміщувалася п’ятипроменева зірка. Згодом в Тернополі використовували герби кожного з власників міста, серед яких родини Потоцьких, Собєських, Коритовських та Конєцпольських.

В 1844 році австрійський цісар Фердинанд надав Тернополю новий герб – блакитний щит, на якому сріблястою фарбою намальована зірка та над нею півмісяць. В часи міжвоєнної Польщі символи зображували на біло-червоному щиті.

В період Радянського Союзу тернопільський герб затвердили лише в жовтні 1982 року. З того часу і до незалежності України символом Тернополя була квітка терену.

Прапор Тернополя

Ще одним зі знакових символів не лише Тернополя, а й Тернопільського району є прапор. Його офіційно затвердила Тернопільська міська рада народних депутатів 9 квітня 1993 року.

Прапор міста являє собою прямокутне полотнище, яке складається з трьох горизонтальних смуг різних кольорів. Верхня смуга синього кольору займає чверть площі прапора. Середня смуга – білого кольору і нижня жовтого кольору.

У вересні 2010 року прапор Тернополя підняли на найвищу точку України – гору Говерлу. Спільними зусиллями представників Тернопільської міської ради та військових моряків українського флоту прапор міста разом з прапором Військово-Морських сил Збройних Сил України замайоріли на Говерлі.

Сходження з прапором присвятили 470-й річниці з дня заснування Тернополя. Таким чином військові морського флоту висловили вдячність тернополянам, які завжди надавали підтримку українському флоту.

Варто додати, що на 30-ту річницю незалежності України та з нагоди Дня Державного Прапора України в тернопільському парку «Топільче» підняли та провели освячення 50-метрового синьо-жовтого стяга. До слова, це найбільший прапор в Тернопільській області.

Логотип Тернополя

Має Тернопіль і власний логотип, який становить собою літеру «Т», складену з трьох зелених кубиків різних відтінків та голубих хвильок. Зелений колір символізує парки міста, а блакитний колір – одну з головних прикрас міста Тернопільський став.

Вперше спробували розробити логотип Тернополя у 2008 році. В цей час міська рада оголосила конкурс, однак далі конкурсу спроба створити логотип не просунулася.

У 2013 році Тернопільська міська рада знову оголосила конкурс на створення логотипу. Переможцям мали вручити дипломи та грошову винагороду. Загальний призовий фонд склав 3 тисячі гривень. Перемогу в конкурсі отримав студент медичного університету Олег Тимошенко. Однак, і цей варіант логотипу не був затверджений.

У 2014 році в черговий раз оголосили конкурс на логотип серед розробників. В кінцевому результаті він був таки затверджений спеціальною робочою групою. Завершити розроблення планували до Дня міста у 2014 році та винести його на громадське обговорення. Однак, до цього терміну не вдалося завершити всі роботи.

І логотип Тернополя представили лише до кінця 2014 року. Розробила його компанія «Федорів-КОМ».

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.