Неділя, 28 Квітня, 2024

Куди ведуть коридори підземель Тернополя?

Тернопіль – старовинне місто, а тому як і кожен населений пункт, що обріс легендами він має те, що заслуговує на прискіпливу увагу туристів і тернополян, а саме справжнісінькі підземелля. Так, так штучні тунелі середмістя Тернополя існують. Можливо й навіть ви про них чули чи навіть відвідували. Скажемо лише, що на початках заснування міста вони відіграли важливу роль в його житті, після цього їх використовували як підвали для пива, сьогодні про них багато говорять, але загалом вони дуже мало дослідженні, а ще менше відвіданні такими людьми, як ми з вами. А тому спробуємо звернути увагу на основні деталі історії тернопільських підземель, бо щоб описати їх повністю необхідна ціла книга. Також тут навколо цієї існує багато інформації, а отже складно знайти істину. А тому лише перевірені факти про легендарні тернопільські підземелля розповість видання ternopil-future.com.ua.

Фото з сайту te.20minut.

Заснування міста і підземелля

Як зазначають тернопільські історики Л. Бойцун, І. Дуда, Я. Гулько та видання te.20minut, Тернопіль було засновано в 1540 р., як прикордонну фортецю для колонізації українських земель, які тоді були окуповані литовцями і поляками. А також для оборони від постійних нападів кримських татар.

А тому факт перший. Підземелля були викопані вже в часи заснування міста. Це дозволяло міщанам ховатися від татар, якщо останні захоплювали місто. І не лише ховатися, а й перебувати тривалий час, адже підземелля вже тоді використовували як склади для зберігання провізії, скарбів і майна, а також там можна було оборонятися, адже вони були вузькими, мали значну кількість дверей, які легко було заблокувати чи замурувати.

За легендами такі ходи пов’язували Старий замок із Надставною, Середньою і навіть Монастирською церквами, синагогами, костьолами оо. домініканів і єзуїтів. Ще однією легендою є те, що під ставом, ще до його створення, був викопаний тунель до Загребелля. І як і в кожному місці тут є місце для скарбу. Адже ще одна легенда говорить, що саме в цьому тунелі знаходяться великі скарби.

Тернопіль і польські часи

У 20-30 рр. ХХ ст. випадків дослідження підземель звичайними тернополянами, які потім про це розповіли, побільшало. А отже, факт №3 від очевидців. На той виявленні ходи мали висоту ходів близько 3 метрів, ширину 4 метри, стіни були з каменю на вапняковому розчині, стеля склепінчаста.

В 1931 р. провалюється земля на розі вул. Перля (її зараз немає) і Ринку. З’явились можливість пройти під землею до вулиці Тихої (сьогодні вулиця з такою назвою аж на Оболонні) та Фарної (сьогодні вулиця Старий Ринок).

Також в ці часи на перехресті Багатої та Короткої було відкрито 2 коридори на глибині 14 метрів.

На Ринку знайдено колодязь, який відігравав роль вентиляційної шахти.

На вулиці Стшалковського (на Підзамче) та площі Собеського (майдан Волі) існувала загроза руйнування підземель, а тому міська адміністрація забороняла там будівництво.

У 1937 р. 17 річний тернополянин Микола Хомишин через таємний вхід зі складу на площі Казімєжа (зараз частина вулиці Дениса Січинського) побував у підземеллі. Він працював на складі палива в старого єврея між вулицею Валовою та Йосипа Сліпого. І якось побачив вхід, який вів в нікуди. Через деякий час він вирішив ризикнути і його дослідити. Товариш дав йому пораду йти лише прямо і нікуди не звертати. А тому Микола взяв свічку і пішов в мандрівку. Він спустився сходами на глибину 2 поверхів. Далі йшов в напрямку ставу. Далі дійшов до розгалуження. Один коридор повертав до Домініканського костелу. Микола пішов прямо і вийшов до наступного розгалуження, яке повертало знову праворуч, а інший в напрямку Надставної церкви. Після цього хлопець повернувся назад. За цей час свічка згоріла, а тому на цьому його подорож закінчилась.

Тернопіль та гітлерівці

Важливий є й третій факт, який доводить, що під час ІІ-світової війни німецькі солдати використовували тернопільські підземелля для створення шпиталю, а також пересування по місту. Зокрема, в підземелля під Домініканським монастирем було проведено водогін, а отже там можна було перебувати досить довго, витримувати радянські бомбардування, а також оберігати життя свої поранених побратимів.

За непідтвердженими даними фюрер Німеччини Адольф Гітлер цікавився можливостями тернопільських підземель і навіть створив команду, яка б ї дослідили. На жаль результати їх роботи втрачені.

Підземелля після війни

Факт №4. Після війни підземелля почали активно досліджувати радянські військові та чиновники. Також після світової війни в тернопільських підземеллях влаштовували свої сховки – криївки вояки УПА.

Ощадкаса. Фото з сайту te.20minut.

Ось що розповів Володимир Кучерський. Працюючи мінером йому доводилось перевіряти підвали і шукати німецьку вибухівку. В ощадкасі підвал вів ще нижче. Коли ж він туди спустився, то знайшов кімнату, а далі коридор. Загалом вийшов біля аптеки (та, що біля магазину «Ласунка». Так, як там близько була в’язниця, то навіть було чути, як вартові переговорюються з ув’язненими. Після того, як він знайшов цей тунель його було завалено. Наступний хід вивів до корпусу медуніверситету. Ще один до приміщення біля ЗОШ №6 і ще один біля Надставної церкви. Чоловік свідчить, що також можна було потрапити до вокзалу, за місто

Тернополяни Богдан Демчук заявляв, що бачив, як провалилась земля біля сучасного готелю Тернопіль після того, як там їхала підвода.

Радянська влада почала досліджувати ходи і виявила, що «Тернополь имеет подземные ходы в древней части города. Одновременно выяснилось, что город имеет большую древность, чем основания его Яном Тарновским в 1540 году». За даними розслідування «Тернопіль будувався на основі сузір’я Оріону, а отже мав 5 кутів. Всі найстаріші будівлі так і були розташовані. А це замок, Катедра, Середня церква на Руській, Надставна Церква та Синагога. А тому будівництво нових будівель по вулиці Танцорова, Майдан Волі та біля вказаних будівель є небезпечним.

План ходів. Фото з сайту te.20minut.

Історик Ярослав Гулько розповідав, що чув про існування тунелів між магістратом, Домініканським костелом та замком. Він також заявив, що у 1944 році, нишпорячи руїнами замку, хлопчаки часто тупцювали біля чорного входу в підземелля. Лише самі сміливі з ліхтариками вирушали вглиб, щоб пересвідчитись, що там немає скелетів, щурів та інших страшни речей.

Загалом після війни, коли місто було зруйноване багато тунелів стали видимі. Їх засипали битою цеглою та уламками каміння.

Підвал під монастирем. Фото з сайту te.20minut.

Підземелля в 50-ті роки і до нашого часу

Ну й факт №5, який свідчить, що тунель між Старим замком та Кутківцями все ж існував. Є свідчення будівельників, які відновлювали замок в 50-ті. Останні говорили про 3 поверхи підвального приміщення, далі залізні двері, штольня, яка через 20 метрів закінчувалася завалом і на цьому тунель закінчувався. В ці ж роки від було замуровано і на цьому загадка ходу під ставом залишилась не розгаданою. Пізніше біля замку утворилося провалля і туди залили два самоскиди бетонного розчину.

В 70-ті роки провалля з’являлись на Театральному і Свободи, на відрізку вул. Руської від середньої школи № 6 до універмагу. В 1980-х роках стався обвал будинку на вул. Руській, а житловий будинок на вул. Замковій, 1 тріснув у кількох місцях. У 2000 р. було виявлено хід між домініканським монастирем та ЗОШ№3.

В 2003 р. було проведено геофізичні дослідження колишнього костелу. Було знайдено ходи, що прямували на південь.

Схема ходів. Фото з сайту te.20minut.

Наступні дослідження почалися в 2017 р. Але ви про них вже мабуть все знаєте…

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.